Nawigacja

Topnews

Menu kategorii

Wydarzenia 2017

Cyberprzestrzeń – szanse, wyzwania i zagrożenia

O bezpieczeństwie i zagrożeniach, prawdzie i postprawdzie, komunikacji elektronicznej i cyberprzemocy rozmawiają uczestnicy dwudniowej konferencji naukowej "Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni - wyzwania i zagrożenia dla bezpieczeństwa strukturalnego i personalnego", organizowanej w dniach 18-19 maja na Akademii Pomorskiej w Słupsku. Wśród ekspertów są przedstawiciele NASK: Agnieszka Wrońska i Marcin Bochenek.

 - Wśród tematów szczególnie istotnych, którymi zajmują się eksperci, uczestniczący w sympozjum, są szanse i zagrożenia, jakie internet niesie dla młodych ludzi - mówi Dyrektor Pionu Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w NASK Marcin Bochenek.

Badania przeprowadzone wśród nastolatków przez NASK pokazują, że młodzież nie ma problemów z opanowaniem technicznych aspektów korzystania z różnych urządzeń i usług. Np. zaledwie 1,4 proc. badanych nie wie, jak korzystać z ustawień prywatności w portalach społecznościowych i większość ogranicza dostęp osób postronnych do informacji o sobie. Jest jednak zauważalna grupa – ok. 18 proc. respondentów - która nie stosuje ograniczeń i nie uważa tego za potrzebne. Według dr Agnieszki Wrońskiej, kierującej Akademią NASK, może to świadczyć o tym, że nastolatkom brakuje życiowego doświadczenia, które uczy ostrożności i ograniczonego zaufania. Stąd potrzeba przemyślanej i skutecznej edukacji młodzieży, wyruszającej w cyfrowy świat.

- W czasach przed upowszechnieniem się internetu młodzi ludzie poznawali świat stopniowo, np. stykali się z nowymi środowiskami wtedy, kiedy zmieniali szkołę, wyjeżdżali, sięgali po kolejne książki, filmy, czasopisma. W większym stopniu na ten proces wpływ mieli nauczyciele i rodzice. Teraz internet łączy nas w mgnieniu oka dosłownie z całym światem. Z jego dobrymi i gorszymi obliczami - wyjaśnia dr Wrońska.

Brak wiedzy i doświadczenia sprawia że internauci (nie tylko młodzi) mogą być podatni na tzw. fake news lub na manipulację ze strony oszustów, chcących wyłudzić wrażliwe dane, okraść lub wykorzystać w inny sposób. Wynikająca z niewiedzy beztroska powoduje niekiedy, że ludzie publikują zdjęcia, komentarze, osobiste informacje, co później może narazić ich na poważne kłopoty.

Wyzwania, związane z szybkimi zmianami technologicznymi nie znikną. Do internetu podłączonych jest coraz więcej urządzeń, każdego dnia przybywa usług, zwiększających naszą mobilność i wygodę. To wszystko ma jednak swoją cenę. Rolą przedsiębiorców z branży teleinformatycznej, instytucji państwowych i ekspertów jest poznawanie nowych wyzwań, dzielenie się wiedzą i przemyśleniami oraz wypracowywanie rozwiązań jak najlepiej chroniących społeczeństwo przed znanymi i potencjalnymi zagrożeniami - podkreśla Marcin Bochenek.

Konferencja naukowa "Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni wyzwania i zagrożenia dla bezpieczeństwa strukturalnego i personalnego" jest organizowana przez Instytut Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Pomorskiej w Słupsku w dniach 18-19 maja. Biorą w niej udział przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji, Urzędu Komunikacji Elektronicznej, przedsiębiorstw z branży telekomunikacyjnej, medialnej i elektronicznej oraz naukowcy i eksperci z Polski i z zagranicy. Przedstawiciele NASK wystąpili z prezentacją pt.: "Młodzież w Internecie – szanse, wyzwania, zagrożenia".

W pierwszym dniu konferencji dyrektor Instytutu Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Pomorskiej dr hab., prof. nadzw. Andrzej Urbanek i reprezentujący NASK dyrektor Marcin Bochenek podpisali porozumienie o współpracy naukowo-badawczej i edukacyjnej w obszarze cyberbezpieczeństwa.

  • Podpisanie porozumienia ze słupską Akademią Pomorską.
    Podpisanie porozumienia
do góry