NASK publikuje raport roczny na temat rynku nazw domeny .pl w 2018 roku

„Rynek nazw domeny .pl” to kolejny, najnowszy raport za rok 2018 opublikowany przez NASK. Znajdują się w nim szczegółowe informacje dotyczące działalności Rejestru domeny .pl, w tym dane, które nie były wcześniej publikowane.

Na koniec 2018 roku łączna liczba nazw w domenie .pl wyniosła blisko 2,6 mln co oznacza wzrost o ponad 20 tys. w stosunku do roku poprzedniego. W roku ubiegłym dziennie rejestrowano średnio prawie 2,5 tys. domen. Wynik ten został osiągnięty dzięki większej liczbie rejestracji, jak również większej odnawialności domen, która wyniosła ponad 65,5% i była najwyższa od 10 lat.

Domena .pl jest na 6 miejscu w Europie, a jej udział w krajowym rynku domen był największy i wyniósł ponad 72%.

Na koniec ubiegłego roku liczba nazw zabezpieczonych DNSSEC w .pl wyniosła 502 083, co oznacza ponad dwunastokrotny wzrost w stosunku do liczby na koniec 2017 roku, kiedy w polskim rejestrze znajdowało się 40 679 tak zabezpieczonych domen. Dzięki temu wzrostowi .pl plasuje się na 4. miejscu w Europie tak chronionych domen.

Zwiększyła się także liczba abonentów domeny .pl – na koniec 2018 roku było ich ponad 1,07 miliona, z czego ok. 2/3 stanowili przedsiębiorcy, a 1/3 abonenci indywidualni. Zdecydowana większość, bo ponad 93,5% abonentów ma swoją siedzibę w Polsce.

W minionym roku, Rejestr domeny .pl aktywnie działał w Polsce i Europie na rzecz rozwoju Internetu i bezpieczeństwa domen internetowych. Informacje na ten temat również znalazły się w opublikowanym raporcie.

 

Pełny raport można pobrać ze strony:   https://www.dns.pl/NASK_raport_rynek_nazw_domeny_pl_2018.pdf