Potencjał naukowy Instytutu doceniony przez wiodące ośrodki zagraniczne

W dniach 19-21 listopada br. dr inż. Michał Karpowicz oraz dr Inez Okulska z NASK PIB promowali badania w zakresie cyberbezpieczeństwa oraz sztucznej inteligencji na Stanford University i University of California San Diego w Stanach Zjednoczonych.

Na zaproszenie prof. Michaela Saundersa, wybitnego, wielokrotnie nagradzanego profesora matematyki i specjalisty od optymalizacji ze Stanford University, Kierownik Zakładu Inżynierii Systemów Informatycznych NASK dr Karpowicz wygłosił wykład pt. „Connecting dots to see the big picture: learning from data in cybersecurity”. Wystąpienie to dotyczyło złożonych problemów algebraicznych oraz optymalizacyjnych w FLDX, czyli nowatorskim systemie detekcji i mitygacji ataków typu DDoS opracowanym przez Zakład Inżynierii Systemów Informatycznych NASK. Omawiane rozwiązanie spotkało się z ogromnym zainteresowaniem gospodarza i słuchaczy, ponieważ pokazało nie tylko ciekawy, skomplikowany problem matematyczny, ale także jego sprytne zastosowanie w praktyce, potwierdzone pozytywnym testami działania systemu.

W San Diego dr Karpowicz wygłosił natomiast prelekcję zatytułowaną “Listen carefully to what data whisper, or how I discovered new perspectives for cybersecurity systems”, w której skupił się na omówieniu autorskiego podejścia do uczenia bez nadzoru, które pozwoliło mimo trudnego formatu danych, jakimi cechuje się cyberbezpieczeństwo, na niezwykle szybkie i precyzyjne wykrywanie nieznanych ataków. System FLDX obecnie czeka na patent.

Dr Inez Okulska z Zakładu Bioinformatyki i Rozpoznawania Maszynowego NASK zaprezentowała natomiast wyniki badań w zakresie zastosowania sztucznej inteligencji w przetwarzaniu języka. Na zaproszenie przedstawicieli Humanistyki Cyfrowej ze Stanford University zaprezentowała projekt badań stylometrycznych (uczenie maszynowe w analizie tekstu) na przykładzie literatury polskiej, zatytułowany „A Reverse Turing for Poetry”. Projekt ten spotkał się z dużym zainteresowaniem gospodarzy, którzy docenili ciekawy problem i metody jego rozwiązania na tyle, by wyrazić chęć dalszej naukowej współpracy.

W Halicioğlu Data Center San Diego dr Okulska poruszyła natomiast ważką kwestię zrozumienia istoty przetwarzania języka w wystąpieniu zatytułowanym „Does AI really understand the language or only use it?”, gdzie m.in. korzystając ze swojego wcześniejszego doświadczenia humanistycznego, pokazała złożoność problemu podobieństwa w języku naturalnym i jego reprezentacji wektorowej.