Jak cyfrowa rywalizacja zmienia oblicze świata – eksperci NASK w nowym raporcie Instytutu Kościuszki

„Geopolityka nowych technologii cyfrowych” – pod takim tytułem ukazuje się nowy raport przygotowany przez Instytut Kościuszki. W trzynastu rozdziałach eksperci ds. cyberbezpieczeństwa i nowych technologii analizują obecną sytuację, szkicują scenariusze jej możliwego rozwoju i przedstawiają rekomendacje. Przedstawiciele NASK prezentują problematykę standaryzacji i certyfikacji w kontekście suwerenności cyfrowej. Raport jest pierwszą w Polsce publikacją stanowiącą kompendium wiedzy na temat wpływu technologii cyfrowych na układ światowych sił.

Nowe technologie cyfrowe stały się obszarem zaciętej rywalizacji mocarstw, przede wszystkim USA i Chin. Rywalizacja ta może zmienić oblicze świata i doprowadzić do rozerwania technologicznych łańcuchów dostaw, a także podziału Internetu. Analitycy ostrzegają, że taki podział jest coraz bardziej realny, a przywódcy państw otwarcie mówią o suwerenności cyfrowej i autonomii technologicznej. By móc odnaleźć się w sytuacji coraz szybciej postępujących zmian demokratyczne społeczeństwa potrzebują zrozumienia tego jak rozwój technologii wpływa na politykę i bezpieczeństwo międzynarodowe.

- Raport Instytutu Kościuszki przedstawia istotność obszaru nowych technologii cyfrowych dla rywalizacji geopolitycznej mocarstw. Z jednej strony, rozwój takich nowych technologii jak informatyka kwantowa czy Sztuczna Inteligencja, wymusza rewaluację zdolności obronnych i standardów bezpieczeństwa państw. Z drugiej strony, technologie te są przedmiotem coraz bardziej gorącej rywalizacji państw dążących do osiągnięcia dominacji w zakresie ich rozwoju i wykorzystania. Skutkiem tego wyścigu może być nie tylko powstanie świata charakteryzującego się nowymi więzami zależności i eksploatacji wyznaczanych przez kontrolę nad technologiami takimi jak SI, ale także podział globalnego Internetu, tak odmienny od dotychczasowego ideału powszechnie dostępnej sieci – powiedział Michał Rekowski, Dyrektor Programowy Instytutu Kościuszki, jeden z autorów raportu.

We słowie wstępu ten punkt widzenia podziela także sekretarz stanu w Kancelarii Premiera, Marek Zagórski, pisząc, że uzależnienie gospodarek od dostępu do nowoczesnych technologii jest nie tylko źródłem potencjalnej siły politycznej, ale także może stać się źródłem zagrożeń. […] A jednym z wyzwań, które staje przed nami jest zdefiniowanie wspólnego modelu bezpieczeństwa sieci 5G.”

Raport rozpoczyna się od omówienia kluczowej rywalizacji amerykańsko-chińskiej i możliwego trwałego podziału globalnego Internetu, a także analizy jak technologie cyfrowe przekładają się na potęgę państw. W tym kontekście ważny jest aspekt cyberdyplomacji skupiającej się na działaniach dyplomatycznych poświęconych zarządzaniu technologią, a także rosnącej roli sektora prywatnego w tych procesach. Jako główny surowiec współczesnego świata przedstawione zostały cyfrowe dane i trwająca wokół nich rywalizacja. Rozdział poświęcony przestrzeni kosmicznej pokazuje, że wyścig technologiczny wykracza poza kulę ziemską i obejmuje technologie kosmiczne.

Poszczególne rozdziały zawierają nie tylko analizę obecnej sytuacji, ale także przedstawiają rekomendacje w kontekście Polski. - Znaczenie technologii cyfrowych dla rozwoju gospodarczego i bezpieczeństwa narodowego, a co za tym idzie pozycji geopolitycznej, jest ewidentne. Unia Europejska przyśpiesza tworzenie regulacji dla cyfrowego świata, NATO kształtuje strategię implementacji dla nowych i przełomowych technologii, a poszczególne kraje budują systemowe podejście do zarządzania wyścigiem technologicznym. Ogłoszona przed tygodniem przez Biały Dom Narodowa Strategia dla krytycznych i przełomowych technologii kolejny impuls do podobnego namysłu i działania także w Polsce. Jak pokazuje zakończony właśnie szczyt krajów Trójmorza, polski rząd powinien zacząć realizację tego geopolitycznego wyzwania już dzisiaj – postuluje Izabela Albrycht, Prezes Instytutu Kościuszki.

Raport „Geopolityka nowych technologii cyfrowych” dostępny jest online na stronie Instytutu Kościuszki. Partnerami raportu są Google, Microsoft, EXATEL i NASK.