Globalna debata o internecie – IGF2020 startuje!

Hakowanie po dobrej stronie mocy, nasze bezpieczeństwo w inteligentnych miastach i przemiany kulturowe w rewolucji cyfrowej – to tylko niektóre tematy, które podejmą przedstawiciele NASK podczas tegorocznego Forum Zarządzania Internetem (IGF). Startujemy już 2 listopada!

Tegoroczna, piętnasta już edycja Forum będzie inna niż wszystkie dotychczasowe. Główny organizator wydarzenia – ONZ – zadbał o to, by konferencja była nadal na najwyższym poziomie merytorycznym i organizacyjnym. Oczywiście, powodem tej zmiany jest sytuacja związana z ogólnoświatową pandemią, która w przypadku konferencji międzynarodowej, szczególnie uderzyła w możliwość uczestniczenia w niej na tradycyjnych zasadach. Co to oznacza dla uczestników 15. Edycji Internet Governance Forum 2020? Jeszcze więcej spotkań, wykładów, prelekcji, paneli dyskusyjnych i jeszcze szerszy do nich dostęp!

Hakowanie może być dobre!

Wśród wielu wydarzeń w ramach Forum zaplanowano także kilka z udziałem ekspertów Państwowego Instytutu Badawczego NASK. Jako pierwszy, w poniedziałek 2 listopada o godzinie 14.30 rozpocznie się panel dyskusyjny pt. „Hakowanie po jasnej stronie mocy. Jak wykorzystać zawody CTF (Capture the Flag) do rozwijania kompetencji w zakresie technologii bezpieczeństwa internetu”, którego moderatorem będzie Przemysław Jaroszewski, kierownik CERT Polska, NASK. Rozmowa ta jest skierowana przede wszystkim do młodych ludzi, którzy wykazują zainteresowanie zawodami CTF oraz do nauczycieli, wykładowców i pracodawców, którzy mogą wykorzystać te zainteresowania swoich wychowanków i pracowników do budowania i rozwijania kompetencji, które mogą pracować na rzecz bezpieczeństwa.

- W panelu porozmawiamy z przedstawicielami czołowych polskich (a zarazem światowych) zespołów CTF o tym jak ich pasja łączy się z karierą zawodową i jak wykorzystać zawody CTF w budowaniu kompetencji z obszaru cyberbezpieczeństwa – powiedział Przemysław Jaroszewski z CERT Polska, NASK. Dodał też, że tą dyskusją chce zachęcić do poszukania odpowiedzi na dwa pytania – jak zainteresować młodych ludzi bezpieczeństwem oraz jak przekonać pracodawców, ale też wychowawców, nauczycieli, że hakowanie, zawody CTF to droga do zdobywania kompetencji i rozwoju zawodowego.

Rozmówcami w panelu dyskusyjnym będą przedstawiciele dwóch zespołów, który profesjonalnie zajmują się CTF – P4 będą reprezentowali: Mateusz Szymaniec i Stanisław Podgórski, zaś Dragon Sector będą reprezentowali: Michał Kowalczyk i Tomasz Bukowski.

Inteligentni ludzie w inteligentnych miastach

Drugi panel dyskusyjny (g. 16.10) zatytułowany „Inteligentne miasto – inteligentni ludzie. Czy wiemy jak zapewnić sobie bezpieczeństwo” organizują wspólnie NASK i Samsung Electronics Polska. Moderatorem dyskusji ze strony NASK będzie Kierownik Działu Innowacji i Rozwoju Cyberbezpieczeństwa Maciej Siciarek, natomiast Samsung Electronics Polska będzie reprezentował drugi moderator Olaf Krynicki, Dyrektor Komunikacji. Pierwsza część będzie dotyczyć  koncepcji Inteligentnych Miast i najlepszych przykładów jej zastosowania. Dowiemy się, jak nasze miasta będą wyglądały w przyszłości i jakie rozwiązania – często zależne od technologii informacyjno-komunikacyjnych oraz od dobrze zdefiniowanych potrzeb mieszkańców – będą nam ułatwiać codzienne funkcjonowanie.

Czy smart cities mogą być bezpieczne?

Będzie się to oczywiście wiązało z nowymi wyzwaniami i zagrożeniami, nad którymi warto zastanowić się już teraz. Z tym tematem związana jest druga część panelu, prowadzona przez Macieja Siciarka z NASK. Koncepcja inteligentnych miast nie będzie miała zastosowania bez zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa, o które trzeba zadbać na wielu poziomach, aby cały system nie był podatny na ataki cyberprzestępców. Uczestnicy zastanowią się, jakie kluczowe wyzwania związane z bezpieczeństwem wynikają z koncepcji inteligentnych miast i czy aktualnie rekomendowane standardy są wystarczające. Paneliści spróbują również odpowiedzieć na pytanie, jak zapewnić w takim środowisku bezpieczeństwo mieszkańcom.

W dyskusji wezmą udział: Dariusz Lasocki  - były przedstawiciel warszawskiego samorządu, Konrad Fijołek - reprezentant władz samorządowych z Rzeszowa, Kilian Mitterweger -  Konrad Fijołek, przedstawiciel BSI - niemieckiego biura ds. bezpieczeństwa informatycznego, Len Hause  - doradca ds. technologii U.S. Department of State, Office of the Coordinator for Cyber Issues, Theo Blackwell - przedstawiciel londyńskiego ratusza odpowiedzialny za transformację cyfrową.

W ramach dalszych wydarzeń IGF 2020 odbędzie się ponadto warsztat z udziałem ekspertki NASK Anny Rywczyńskiej. Spotkanie „Cultural processes in the age of the digital revolution” zaplanowano na 10 listopada.

Ważne linki:

https://www.intgovforum.org/vIGF/

https://www.facebook.com/IntGovForum

https://mobile.twitter.com/intgovforum