Cała Europa programuje, czyli ruszył CodeWeek2022!

W sobotę, w warszawskim Centrum Kreatywności Targowa odbyła się inauguracja Europejskiego Tygodnia Kodowania. Obok licznie przybyłych dzieci i młodzieży, wzięli w niej udział m.in. minister Janusz Cieszyński – sekretarz stanu ds. cyfryzacji w KPRM oraz Magdalena Tarczewska-Szymańska - zastępca dyrektora NASK. Kolejne Wielkie Święto Programowania – w przyszłą sobotę, 15 października we Wrocławiu.

CodeWeek 2022, czyli Europejski Tydzień Kodowania, to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa rywalizują w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. W akcji mogą wziąć udział wszyscy, którzy chcą rozpocząć lub kontynuować swoją przygodę z kodowaniem. Tegoroczna, jubileuszowa – 10 edycja wydarzenia potrwa od 8 do 23 października.

- Programowanie to kompetencja przyszłości. Dlatego nie tylko staramy się ją promować, ale i pomagamy w jej rozwijaniu – powiedział w sobotę w Warszawie minister Janusz Cieszyński na wydarzeniu inaugurującym 10. edycję Europejskiego Tygodnia Kodowania. – Dziś niemal wszystko opiera się na języku kodowania. Potencjał, który tkwi w tysiącach młodych, zdolnych ludzi jest zasobem, który może zadecydować o przewadze konkurencyjnej Polski we współczesnym świecie.

Uczestnicy inauguracji CodeWeek 2022 mogli sami zaprogramować tańczącego robota, neon lub stronę internetową lub wcielić się w rolę cyfrowych detektywów i poeksperymentować ze sztuczną inteligencją.

- Europejski Tydzień Kodowania oznacza, że co roku, takie jak dziś spotkania odbywają się w wielu miastach Unii Europejskiej. W ubiegłym roku Polska zajęła 5 miejsce z blisko 15 000 wydarzeń związanych kodowaniem i programowaniem – powiedziała Magdalena Tarczewska-Szymańska - zastępca dyrektora NASK – W tym roku już jest zgłoszonych ponad 5 tysięcy, i mamy ambicje na podium!

Kolejna okazja do udziału w Wielkim Święcie Programowania,  już za tydzień, 15 października we wrocławskim Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej. Uczestnicy tego wydarzenia również będą mogli wziąć udział w zajęciach i pokazach rozwijających umiejętności programowania. W wydarzeniu weźmie udział minister Janusz Cieszyński.

W Europejskim Tygodniu Kodowania znajdzie się miejsce dla każdego – nie trzeba być specjalistą, by móc wziąć udział w tej inicjatywie. Wystarczą dobre chęci! Swoje wydarzenie można zgłosić na stronie codeweek.eu/add Proces rejestracji zajmuje tylko kilka minut. Jest niezbędny, aby organizowana inicjatywa została wliczona do puli wydarzeń odbywających się w Polsce.

Więcej na informacji na codeweek.eu i koduj.gov.pl

Polska programuje

W 2018 r., w 16 polskich miastach poniżej 100 tys. mieszkańców ruszyły pierwsze Kluby Młodego Programisty – punkty warsztatowe, w których dzieci i młodzież w wieku szkolnym (z klas 1-6) bezpłatnie mogły uczyć się programowania. Tylko w pierwszym roku działania odwiedziło je ponad 21 tysięcy uczestników, którzy wzięli udział w 1600 bezpłatnych warsztatów.

W czerwcu br. ruszyła kolejna edycja zajęć w KMP. Tym razem Kluby zostały otwarte w m.in. Oleśnicy, Nakle nad Notecią, Nowej Soli, Chełmie, Skawinie, Wyszkowie, Namysłowie, Stalowej Woli, Grajewie, Słupsku, Żywcu, Działdowie, Luboniu i Gryfinie. W bezpłatnych zajęciach mogą wziąć trzy grupy wiekowe uczniów: z klas 1-3, 4-5 i 6-8 szkoły podstawowej.

W Klubach Młodego Programisty dzieci i młodzież pod okiem doświadczonych trenerów i trenerek mają okazję do rozwijania kompetencji przyszłości, niezbędnych w trakcie edukacji, jak i przyszłej ścieżki zawodowej. Korzystając z różnorodnej technologii, m.in. pracując z komputerami, robotami, płytkami mechatronicznymi, uczą się programowania, ale także: krytycznego myślenia, współpracy i rozwiązywania problemów. Ćwiczyć swoją kreatywność i rozwijają się w innowacyjności. Warsztaty w Klubie Młodego Programisty to okazja do nauki poprzez zabawę. Więcej informacji na https://www.klubmlodegoprogramisty.pl/