Nawigacja

Topnews

Menu kategorii

Wydarzenia 2017

Polskie drużyny informatyków w ścisłej czołówce światowej

Drugie i piąte miejsce zajęły drużyny polskich specjalistów od bezpieczeństwa informatycznego w ubiegłorocznym rankingu drużyn rywalizujących w międzynarodowych zawodach typu Capture The Flag. Ranking tworzy społeczność informatyków na podstawie wyników gier, organizowanych przez firmy, stowarzyszenia i ośrodki akademickie na całym świecie.

Capture The Flag (w skrócie CTF) to informatyczna rywalizacja. Zwykle odbywa się on-line. Czasem są to zadania - zagadki informatyczne. Wtedy wygrywa ten, kto rozwiąże ich najwięcej w najkrótszym czasie. Czasem są to bezpośrednie starcia, np. dzielimy się na hakerów atakujących serwer i obrońców, którzy z nimi walczą. Gry CTF organizują rozmaite instytucje. Są to uniwersytety, firmy i organizacje społeczne. Ranking powstaje w oparciu o podsumowanie wyników wielu różnych gier z całego świata – mówi Przemek Jaroszewski z działającego w NASK zespołu CERT Polska, którego specjaliści wchodzą w skład polskich drużyn - zdobywców drugiego i piątego miejsca w ubiegłorocznym zestawieniu. 

Ranking publikowany jest od 2011 roku. Od tego czasu polskie drużyny odnoszą coraz lepsze wyniki. Od trzech lat drużyna Dragon Sector stale zajmuje miejsce na podium (2014 - 3 miejsce, 2015 - 1 miejsce, 2016 - 2 miejsce). Aktualnie przy opracowywaniu rankingu brane są pod uwagę wyniki ponad trzydziestu różnych rywalizacji CTF w ciągu roku. W szeregach Dragon Sector aktywnie działa Maciej Kotowicz z CERT Polska.

Na piątym miejscu rankingu 2016 znalazła się druga polska drużyna - P4. W jej składzie również są reprezentanci CERT Polska: Mateusz Szymaniec, Jarosław Jedynak, Paweł Srokosz i Wojciech Sypniewski.

CERT Polska to pierwszy powstały w Polsce zespół reagowania na incydenty (z ang. Computer Emergency Response Team), działający w strukturze instytutu NASK i współtworzący obecnie Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa. Głównym jego zadaniem jest obsługa incydentów bezpieczeństwa i współpraca z podobnymi jednostkami na całym świecie, zarówno w działalności operacyjnej, jak i badawczo-wdrożeniowej. Od 1998 roku CERT Polska jest członkiem międzynarodowego forum zrzeszającego zespoły reagujące – FIRST, a od roku 2000 należy do grupy roboczej europejskich zespołów reagujących – TERENA TF-CSIRT i działającej przy niej organizacji Trusted Introducer.

do góry