Nawigacja

Topnews

Menu kategorii

Wydarzenia 2017

Prawie 2,64 mln aktywnych nazw w domenie .pl i ponad milion abonentów

Krajowy Rejestr Domen, działający w NASK, opublikował szczegółowy raport na temat rynku domeny .pl za drugi kwartał 2017 r.

Na koniec czerwca 2017 roku liczba aktywnych nazw w rejestrze domeny .pl wynosiła prawie 2,64 mln. W porównaniu do pierwszego kwartału tego roku rejestr odnotował zatem niewielki spadek. Natomiast o ponad 3,6 tys. zwiększyła się liczba abonentów, których w drugim kwartale było ponad 1,03 mln.

Od momentu uruchomienia DNSSEC w rejestrze domeny .pl systematycznie wzrasta liczba domen zabezpieczonych tym protokołem, na koniec czerwca było ich 36 186. W stosunku do poprzedniego kwartału liczba zabezpieczonych domen zwiększyła się o prawie 7 proc. Trend ten jest zauważalny i świadczy o tym, że abonenci zwracają coraz większą uwagę na bezpieczeństwo swoich domen i wykorzystują istniejące możliwości do ich zabezpieczenia.

W raporcie można przeczytać na temat działania  Sądu Polubownego ds. Domen Internetowych przy Polskiej Izbie Informatyki i Telekomunikacji. NASK był jednym z inicjatorów utworzenia tego gremium. Sąd rozpoznał już ponad tysiąc spraw dotyczących sporów o nazwy zarejestrowane w domenie .pl. Więcej interesujących informacji na ten temat opublikowane zostało w raporcie w wywiadzie z Panem Ireneuszem Matusiakiem, Prezesem Sądu Polubownego ds. Domen Internetowych. Z rozmowy można dowiedzieć się m.in.: czym jest i jakie są funkcje Sądu Polubownego, czym jest arbitraż oraz jak przebiega postępowanie procesowe i jakie są koszty wniesienia sprawy.

Pełen raport za pierwszy kwartał 2017 roku można pobrać tutaj: Raport Q2 2017

do góry