Nawigacja

Topnews

13. Międzynarodowa Konferencja „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie” 17 i 18 września w Warszawie

Świat, w którym dorastają dzieci i młodzież zmienia się szybko, a cyfrowe technologie są ich codziennością. Według raportu EU Kids Online 2018 aż 82,5 proc. osób w wieku od 9 do 17 lat łączy się z siecią codziennie. O tym, co zrobić, by przebywanie online było dla nich bezpieczne i przynosiło korzyści, będą rozmawiać uczestnicy dwudniowej konferencji, organizowanej przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz NASK – Państwowy Instytut Badawczy, która rozpoczyna się 17 września w Warszawie.

dowiedz się więcej

Premiera raportu „Zjawisko dezinformacji w dobie rewolucji cyfrowej”

Wpływ dezinformacji na państwo, politykę, społeczeństwo i biznes – to główny temat przygotowanego w NASK PIB raportu „Zjawisko dezinformacji w dobie rewolucji cyfrowej”. Premiera dokumentu odbędzie się 24 września w godz. 11.00-13.00 w NASK PIB przy ul. Kolskiej 12.

dowiedz się więcej

Sztuczna inteligencja w oczach Polaków – raport z badań społecznych

Poprawy komfortu życia i większego bezpieczeństwa – spodziewają się internauci w związku z wykorzystaniem sztucznej inteligencji (AI). Jednocześnie wielu z nich obawia się, że technologia odbierze ludziom pracę – wynika z raportu na temat postrzegania sztucznej inteligencji przez internautów, przygotowanego przez NASK.

dowiedz się więcej

Eksperci NASK na Forum Ekonomicznym w Krynicy

Sztuczna inteligencja, rozwój mobilnej transmisji danych 5G, unijna współpraca na rzecz bezpieczeństwa sieci i ich użytkowników, wyzwania związane z dezinformacją i manipulacją w mediach cyfrowych – to tylko niektóre tematy prelekcji, spotkań debat eksperckich, w których będą brali udział przedstawiciele Państwowego Instytutu Badawczego NASK i spółki NASK SA w trakcie XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy Zdroju.

dowiedz się więcej

Dołącz do grona ekspertów współpracujących z ENISA

NASK buduje listę ekspertów, przedstawicieli Polski, którzy będą wspierali Agencję UE ds. Cyberbezpieczeństwa w przygotowywaniu rekomendacji z zakresu cyberbezpieczeństwa.

dowiedz się więcej

Menu kategorii

Wydarzenia 2018

Za nami 22. konferencja SECURE

Nowoczesne rozwiązania techniczne, wyniki badań i analiz oraz rekomendacje w budowie systemu cyberbezpieczeństwa – przez dwa dni konferencji SECURE 2018 specjaliści w dziedzinie bezpieczeństwa komputerowego wymieniali się wiedzą i doświadczeniami. Konferencję, organizowaną przez NASK i CERT Polska po raz 22. odwiedziło ponad 600 gości. Prezentacje przygotowało 50 prelegentów, a stoiska firmowe 20 wystawców.

Liczba i różnorodność urządzeń, korzystających dziś z internetu, wymaga rozwoju nowych usług bezpieczeństwa teleinformatycznego. Na konferencji SECURE można poznać wszystkie nowości w tej dziedzinie. W tegorocznym programie nie brakowało też specjalistów, prezentujących analizy, dotyczące najbardziej aktualnych wyzwań i wskazujących bardzo praktyczne rekomendacje w budowie kompleksowego systemu cyberbezpieczeństwa w organizacjach i w państwie – mówi p.o. dyrektora NASK Krzysztof Silicki.

Wśród tych najbardziej aktualnych zagadnień na tegorocznym SECURE obecna była sztuczna inteligencja. Ten temat omawiała dr Aleksandra Przegalińska z Akademii Leona Koźmińskiego i MIT. Rozwój tej technologii, jej zdaniem, wiąże się z wieloma szansami na stworzenie zupełnie nowych narzędzi do rozwiązywania problemów w niedostępny dotychczas sposób. Jako przykład takiej technologii podała komputer Alpha Go, który pokonał koreańskiego arcymistrza w tradycyjnej chińskiej grze go Lee Sedola. Jest to komputer, wyposażony w wielowarstwową sieć neuronową i inne systemy uczącego się oprogramowania. „Alpha go, kiedy już nauczył się grać w go, zaczął stosować ruchy z puli, z której ludzcy gracze nie korzystają. Kombinacja ruchów w go jest olbrzymia. Ludzie podczas gry korzystają tylko z pewnych typów tych ruchów. Program wykroczył poza tę strefę i dokonywał zaskakujących zagrań. Te ruchy istniały oczywiście wcześniej, ale ludzie nie zwracali na nie uwagi. Alpha Go zaczął grać w sposób ‘nieludzki’, co dało mu przewagę” – mówiła specjalistka. Jej zdaniem, właśnie z tą zdolnością do wykroczenia poza nasze schematy myślowe możemy wiązać nadzieję na największe korzyści ze stosowania systemów opartych na sztucznej inteligencji. Ekspertka mówiła również o wyzwaniach – jednym z nich jest trudność w ustaleniu sposobu w jaki głęboka sieć neuronowa dochodzi do rezultatu. To tzw. problem black-boxa, czyli skrzynki, do której wkładamy dane i otrzymujemy wynik, ale szczegóły procesu oceny tych danych i uzyskiwania wyniku są dla nas ukryte. Taka sytuacja może być niekorzystna, a nawet potencjalnie groźna. Dlatego specjaliści w dziedzinie AI starają się przeciwdziałać, poszukując narzędzi do „rozplątywania” zawiłych sieci neuronowych.

Wyzwania, z którymi na co dzień mierzą się specjaliści w dziedzinie cyberbezpieczeństwa są zwykle związane z bardziej tradycyjnymi technologiami. Wiele  miejsca na konferencji poświęcono więc zabezpieczeniom operacji w chmurze, poczty elektronicznej, kont zdalnego dostępu do różnych usług oraz urządzeń mobilnych. Omawiane były różne techniki i metody działania, które mogą wykorzystać specjaliści w dziedzinie bezpieczeństwa w firmach.

Podczas konferencji prezentowano badania dotyczące metod wykrywania cyberataków. Piotr Bazydło, kierownik Zespołu Metod Bezpieczeństwa Sieci w NASK przedstawił wyniki prowadzonych obserwacji złośliwych aktywności w teleskopie sieciowym, zwanym również darknetem. Zespół pracuje nad projektowaniem narzędzi do automatycznych analiz ruchu sieciowego, w tym analiz do wykrywania zainfekowanych urządzeń (botnetów) oraz ataków DoS.

Wiele mówiono również o organizacji cyberbezpieczeństwa na poziomie krajowym i międzynarodowym. W Polsce w tym roku zaczęła obowiązywać ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która opisuje procedury wymiany informacji, raportowania incydentów i reagowania na nie w celu uniknięcia poważniejszych skutków. Wszystkie podmioty, uznane za kluczowe dla funkcjonowania społeczeństwa, w branżach takich jak energetyka, dostawy wody pitej, usługi finansowe czy szpitale, mają obowiązek zgłaszania wszystkich incydentów naruszenia cyberbezpieczeństwa do odpowiedniego zespołu reagowania (CSIRT) na poziomie krajowym. Trzy takie zespoły działają w NASK, ABW oraz MON. Większość firm oraz indywidualne osoby, a także samorządy terytorialne będą zgłaszać zaobserwowane przez siebie incydenty do  CERT Polska w NASK. Szczegółowo system ten omawiał na SECURE 2018 Krzysztof Silicki.

Podczas konferencji odbyła się również debata, poświęcona praktycznemu wdrożeniu nowych regulacji. Z kolei o organizacji współpracy międzynarodowej mówił Jean Baptiste Demaison z francuskiej agencji ANSSI, przewodniczący Rady Zarządzającej ENISA.

do góry