Nawigacja

Topnews

ESA – technologia i edukacja razem w walce ze smogiem

Ponad 300 szkół ze stacjami pomiarowymi, przeszło trzy tysiące przeszkolonych nauczycieli i niemal 51 tysięcy uczniów objętych edukacją – to najkrótsze podsumowanie dotychczasowych efektów projektu Edukacyjnej Sieci Antysmogowej (ESA).

dowiedz się więcej

e-Polak potrafi! – rusza kampania Ministerstwa Cyfryzacji i NASK

Spoty telewizyjne, działania w prasie i internecie – to tylko niektóre działania, jakie zaplanowaliśmy w ramach naszej kampanii „e-Polak potrafi!”. Startujemy!

dowiedz się więcej

Bezpieczeństwo użytkowników OSE jako wyzwanie dla uczestników Hackathonu 590

Ogólnopolska Sieć Edukacyjna (OSE), której operatorem jest Państwowy Instytut Badawczy NASK, już niedługo zapewni dostęp do szybkiego i bezpiecznego internetu każdej polskiej szkole. Młodzi programiści, uczestnicy Hackathonu na Kongresie 590 mają szansę w ramach wyzwania NASK zaproponować rozwiązania, które pozwolą wykorzystać usługi bezpieczeństwa także na smartfonach uczniów szkół podłączonych do OSE.

dowiedz się więcej

NASK uruchamia postępowanie na mobilne pracownie dla szkół

NASK rozpoczyna postępowanie na dostawę wyposażenia mobilnych pracowni komputerowych, które szkoły wygrały w konkursie #OSEWyzwanie. Każdy zestaw składa się z 16 laptopów. Nagrody będą przekazywane do szkół w bieżącym roku szkolnym 2019/20.

dowiedz się więcej

Instytut NASK wśród sygnatariuszy deklaracji na temat bezpieczeństwa dzieci w internecie

„Deklarację współpracy na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie” z inicjatywy ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego podpisali we wtorek w Warszawie przedstawiciele instytucji państwowych, operatorów telekomunikacyjnych, dostawców treści, portali internetowych i mediów. Państwowy Instytut Badawczy NASK jest jednym z jej sygnatariuszy.

dowiedz się więcej

Menu kategorii

Wydarzenia 2018

Krajowy System Cyberbezpieczeństwa: współpraca CSIRT NASK z organami właściwymi

Nawiązanie współpracy i wzmocnienie cyberbezpieczeństwa najważniejszych sektorów gospodarki – to główny cel spotkania, które odbędzie się w piątek 7 grudnia w NASK PIB. To właśnie tutaj działa jeden z trzech CSIRT poziomu krajowego, który dba o bezpieczeństwo polskiej sieci.

Podczas spotkania z organami właściwymi przedstawiciele NASK zaprezentują działalność instytutu oraz przedstawią zakres zadań CSIRT NASK. Opowiedzą również o zmianach i obowiązkach, które wprowadziła ustawa o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Zaplanowano także dyskusję, która będzie doskonałą okazją, aby wyjaśnić ewentualne niejasności i odpowiedzieć na pojawiające się pytania.

Nowa ustawa zakłada, że organy właściwe we współpracy z właściwym CSIRT będą przygotowywać rekomendacje działań, które mają wzmocnić cyberbezpieczeństwo w danym sektorze – mówi p.o. dyrektor NASK Krzysztof Silicki. – Chcemy, aby ta współpraca układała się jak najlepiej, dlatego organizujemy spotkanie, które pozwoli nam poznać specyfikę poszczególnych sektorów – dodaje.

Zgodnie z ustawą rolą CSIRT NASK jest także składanie wniosków w sprawie rekomendacji dotyczących stosowania urządzeń informatycznych lub oprogramowania dla podmiotów krajowego systemu cyberbezpieczeństwa. Ważne, aby rekomendacje te były nie tylko pomocne, ale i możliwe do wdrożenia.

Do udziału w spotkaniu zaproszeni zostali przedstawiciele sześciu ministerstw, KNF oraz UKE, które według ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa są organami właściwymi nadzorującymi poszczególne sektory gospodarki. NASK wysłał również zaproszenia do CSIRT GOV działającego w strukturach Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz CSIRT MON.

Czytaj więcej o zadaniach CSIRT NASK: https://www.nask.pl/pl/dzialalnosc/csirt-nask 

do góry