Nawigacja

Topnews

13. Międzynarodowa Konferencja „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie” 17 i 18 września w Warszawie

Świat, w którym dorastają dzieci i młodzież zmienia się szybko, a cyfrowe technologie są ich codziennością. Według raportu EU Kids Online 2018 aż 82,5 proc. osób w wieku od 9 do 17 lat łączy się z siecią codziennie. O tym, co zrobić, by przebywanie online było dla nich bezpieczne i przynosiło korzyści, będą rozmawiać uczestnicy dwudniowej konferencji, organizowanej przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz NASK – Państwowy Instytut Badawczy, która rozpoczyna się 17 września w Warszawie.

dowiedz się więcej

Premiera raportu „Zjawisko dezinformacji w dobie rewolucji cyfrowej”

Wpływ dezinformacji na państwo, politykę, społeczeństwo i biznes – to główny temat przygotowanego w NASK PIB raportu „Zjawisko dezinformacji w dobie rewolucji cyfrowej”. Premiera dokumentu odbędzie się 24 września w godz. 11.00-13.00 w NASK PIB przy ul. Kolskiej 12.

dowiedz się więcej

Sztuczna inteligencja w oczach Polaków – raport z badań społecznych

Poprawy komfortu życia i większego bezpieczeństwa – spodziewają się internauci w związku z wykorzystaniem sztucznej inteligencji (AI). Jednocześnie wielu z nich obawia się, że technologia odbierze ludziom pracę – wynika z raportu na temat postrzegania sztucznej inteligencji przez internautów, przygotowanego przez NASK.

dowiedz się więcej

Eksperci NASK na Forum Ekonomicznym w Krynicy

Sztuczna inteligencja, rozwój mobilnej transmisji danych 5G, unijna współpraca na rzecz bezpieczeństwa sieci i ich użytkowników, wyzwania związane z dezinformacją i manipulacją w mediach cyfrowych – to tylko niektóre tematy prelekcji, spotkań debat eksperckich, w których będą brali udział przedstawiciele Państwowego Instytutu Badawczego NASK i spółki NASK SA w trakcie XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy Zdroju.

dowiedz się więcej

Dołącz do grona ekspertów współpracujących z ENISA

NASK buduje listę ekspertów, przedstawicieli Polski, którzy będą wspierali Agencję UE ds. Cyberbezpieczeństwa w przygotowywaniu rekomendacji z zakresu cyberbezpieczeństwa.

dowiedz się więcej

Menu kategorii

Wydarzenia 2018

Krajowy System Cyberbezpieczeństwa: współpraca CSIRT NASK z organami właściwymi

Nawiązanie współpracy i wzmocnienie cyberbezpieczeństwa najważniejszych sektorów gospodarki – to główny cel spotkania, które odbędzie się w piątek 7 grudnia w NASK PIB. To właśnie tutaj działa jeden z trzech CSIRT poziomu krajowego, który dba o bezpieczeństwo polskiej sieci.

Podczas spotkania z organami właściwymi przedstawiciele NASK zaprezentują działalność instytutu oraz przedstawią zakres zadań CSIRT NASK. Opowiedzą również o zmianach i obowiązkach, które wprowadziła ustawa o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Zaplanowano także dyskusję, która będzie doskonałą okazją, aby wyjaśnić ewentualne niejasności i odpowiedzieć na pojawiające się pytania.

Nowa ustawa zakłada, że organy właściwe we współpracy z właściwym CSIRT będą przygotowywać rekomendacje działań, które mają wzmocnić cyberbezpieczeństwo w danym sektorze – mówi p.o. dyrektor NASK Krzysztof Silicki. – Chcemy, aby ta współpraca układała się jak najlepiej, dlatego organizujemy spotkanie, które pozwoli nam poznać specyfikę poszczególnych sektorów – dodaje.

Zgodnie z ustawą rolą CSIRT NASK jest także składanie wniosków w sprawie rekomendacji dotyczących stosowania urządzeń informatycznych lub oprogramowania dla podmiotów krajowego systemu cyberbezpieczeństwa. Ważne, aby rekomendacje te były nie tylko pomocne, ale i możliwe do wdrożenia.

Do udziału w spotkaniu zaproszeni zostali przedstawiciele sześciu ministerstw, KNF oraz UKE, które według ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa są organami właściwymi nadzorującymi poszczególne sektory gospodarki. NASK wysłał również zaproszenia do CSIRT GOV działającego w strukturach Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz CSIRT MON.

Czytaj więcej o zadaniach CSIRT NASK: https://www.nask.pl/pl/dzialalnosc/csirt-nask 

do góry