Nawigacja

Topnews

Menu kategorii

Wydarzenia 2018

NC Cyber ostrzega: uwaga na fałszywe sklepy internetowe

Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa w NASK odnotowuje bardzo dużą liczbę zgłoszeń dotyczących fałszywych sklepów internetowych. Od początku okresu świątecznego do chwili obecnej liczba zarejestrowanych przez Centrum incydentów przekroczyła 118.

Zgłoszenia, które trafiły do NC Cyber, dotyczą głównie dwóch domen: strefazakupow.net oraz medianet24.net. Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa analizuje i koordynuje działania dotyczące napływających zgłoszeń. Specjaliści NASK informują także poszkodowanych na temat kroków, jakie powinni podjąć. 

Wśród podjętych działań jest m.in. przekazanie uzyskanych danych do Biura do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji, którego funkcjonariusze obecnie prowadzą postępowanie. NC Cyber przekazało również do Związku Banków Polskich listę kont bankowych, które są wykorzystywane w procederze. Jak wskazują eksperci NASK, przestępcy wielokrotnie zmieniali numery kont, do których były przypisywane płatności. Ponadto, strony internetowe fałszywych sklepów związane z aktualnymi incydentami są zarejestrowane poza granicami Polski, co w znaczącym stopniu wydłuża czas potrzebny na ich zablokowanie.

Szczególną czujność użytkowników sklepów internetowych powinny wzbudzić:

  • nieproporcjonalnie niska cena oferowanego produktu,
  • konieczność zapłaty przelewem (np. jako jedyna opcja zapłaty lub nierealnie wysoka opłata za pobranie) przed dostarczeniem towaru,
  • krótki czas funkcjonowania sklepu.

Podstawowe środki ostrożności przed zakupem w sklepie internetowym to:

  • sprawdzenie w internecie opinii dotyczących danego sklepu, 
  • sprawdzenie czy sklep podaje na swojej stronie numer NIP oraz REGON, dobrą praktyką jest weryfikacja ich prawidłowości np. przy użyciu wyszukiwarki Głównego Urzędu Statystycznego,
  •  weryfikacja czasu istnienia domeny internetowej sklepu,
  • weryfikacja fizycznej lokalizacji i adresu sklepu przy użyciu wyszukiwarki internetowej.

NC Cyber apeluje, aby w przypadku jakichkolwiek wątpliwości  powstrzymać się od zakupów. Warto również śledzić wpisy na stronach poświęconych zagadnieniom bezpieczeństwa serwisów internetowych oraz śledzić na bieżąco komunikaty publikowane w systemie RSO przez NC Cyber.

do góry