Nawigacja

Topnews

Rusza wielki konkurs #OSEWyzwanie!

Już od 19 sierpnia będzie można zarejestrować się i wziąć udział w konkursie, w którym do wygrania jest blisko 800 mobilnych pracowni multimedialnych dla szkół.

dowiedz się więcej

Nie zagub dziecka w sieci

dowiedz się więcej

Czy wiesz z kim Twoje dziecko spędza wakacje?

Wakacje na półmetku. Nasze dzieci są na obozach harcerskich, miejskich półkoloniach, spędzają beztroski czas u dziadków lub siedzą w domu i czekają na nasz powrót z pracy. Są zaopiekowane, bezpieczne, wiemy co i gdzie robią. Czy na pewno?

dowiedz się więcej

Polskie Forum Zarządzania Internetem 2019

Chcesz wiedzieć, kto rządzi polskim internetem? Co nowego dzieje się w sieci? Jak odnaleźć się w cyfrowym świecie oraz czy należy bać się sztucznej inteligencji? Jeśli są to tematy, którymi się interesujesz lub zagadnienia, które wykorzystujesz w swojej pracy – odwiedź Polskie Forum Zarządzania Internetem, które odbędzie się 9 grudnia 2019 r. w Warszawie.

dowiedz się więcej

EuroMath – komputery przychodzą niewidomym uczniom z pomocą w nauce matematyki

Nauka matematyki dla osób z niepełnosprawnością wzroku stanowi duże wyzwanie. Naukowcy w ramach projektu EuroMath pracują nad bezpłatną aplikacją internetową, w której zintegrowane będą w jedną całość narzędzia, dostępne dla uczniów niewidomych i słabowidzących, w tym edytory formuł i grafiki, ułatwiające pracę nad treściami matematycznymi.

dowiedz się więcej

Menu kategorii

Wydarzenia 2019

NASK w europejskim konsorcjum SPARTA

Nowe podejście do badań nad cyberbezpieczeństwem, innowacji i szkoleń w Europie.

Opracowanie skuteczniejszych metod walki z cyberzagrożeniami i wymiana doświadczeń między europejskimi jednostkami reprezentującymi wysoki poziom naukowy i innowacyjność – to zadania stojące przed nowo powstałym konsorcjum SPARTA, w skład którego wszedł Państwowy Instytut Badawczy NASK.

- Cyberbezpieczeństwo to istotne wyzwanie społeczne. Silnie powiązane z digitalizacją naszej rzeczywistości, zagrożenia w sieci mają rosnący wpływ na nasze życie. Dlatego konieczne jest zapewnienie ochrony z zachowaniem suwerenności państw poprzez wzmocnienie aktywności w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego. Wymaga to połączenia czołowych europejskich kompetencji ku wspólnym celom badawczym i innowacyjnym - zwraca uwagę w swoim komunikacie francuska organizacja badawcza CEA, która przewodzi konsorcjum.

SPARTA to nowa Sieć Kompetencji w zakresie cyberbezpieczeństwa, finansowana w ramach unijnego programu Horyzont 2020, której celem jest rozwijanie i wdrażanie najwyższej klasy projektów badawczych i wspólnych innowacji. SPARTA, której przewodzi francuska organizacja badawcza CEA, angażuje 44 starannie dobrane jednostki, reprezentujące wysoki poziom naukowy i innowacyjność technologiczną w dziedzinie walki z cyberzagrożeniami. Uczestnicy przedsięwzięcia zamierzają wspólnie przeformułować sposób myślenia o tym, jak w Europie prowadzi się badania nad bezpieczeństwem teleinformatycznym, wdraża innowacje i przeprowadza szkolenia. Dzięki dzieleniu się doświadczeniami, wyzwaniami i umiejętnościami, SPARTA ma przyczynić się do zwiększenia europejskiej autonomii strategicznej.

W ramach projektu NASK skupi się na opracowywaniu sposobów zwiększenia świadomości sytuacyjnej, czyli na dotarciu do wysokiej jakości wiedzy o istniejących lub mających się pojawić cyberzagrożeniach. Poszczególne obszary zainteresowania obejmują nowe metody analizy szkodliwego oprogramowania (malware), monitorowanie ataków z wykorzystaniem sieci pułapek (honeypotów) oraz śledzenie aktywności botnetów.

Stworzone przez NASK systemy wykrywania oraz analizy zagrożeń będą wykorzystywane przez CERT Polska do pozyskania unikatowej i istotnej wiedzy na temat bieżących i przyszłych zagrożeń, niezbędnej do codziennej pracy zespołu. Uzyskane informacje będą również przekazywane innym zespołom CSIRT w Europie i na świecie.

Projekt umożliwi ponadto formułowanie celów badawczych w postaci Mapy Badań i Innowacji, która zaowocuje pogłębionymi badaniami na temat bezpieczeństwa cybernetycznego w przyszłości. W tym aspekcie również zostanie wykorzystane wieloletnie doświadczenie CERT Polska.

Jednym z działań SPARTA będzie uruchomienie czterech programów badawczych, które dostarczą zaawansowanych rozwiązań dla różnych branż, m.in. zdrowia publicznego, energii, transportu, technologii informacyjnych czy administracji publicznej. Działania konsorcjum dadzą ponadto podstawy do ujednolicenia systemów nauczania w dziedzinie cyberbezpieczeństwa.

do góry