Nawigacja

Topnews

Rusza wielki konkurs #OSEWyzwanie!

Już od 19 sierpnia będzie można zarejestrować się i wziąć udział w konkursie, w którym do wygrania jest blisko 800 mobilnych pracowni multimedialnych dla szkół.

dowiedz się więcej

Nie zagub dziecka w sieci

dowiedz się więcej

Czy wiesz z kim Twoje dziecko spędza wakacje?

Wakacje na półmetku. Nasze dzieci są na obozach harcerskich, miejskich półkoloniach, spędzają beztroski czas u dziadków lub siedzą w domu i czekają na nasz powrót z pracy. Są zaopiekowane, bezpieczne, wiemy co i gdzie robią. Czy na pewno?

dowiedz się więcej

Polskie Forum Zarządzania Internetem 2019

Chcesz wiedzieć, kto rządzi polskim internetem? Co nowego dzieje się w sieci? Jak odnaleźć się w cyfrowym świecie oraz czy należy bać się sztucznej inteligencji? Jeśli są to tematy, którymi się interesujesz lub zagadnienia, które wykorzystujesz w swojej pracy – odwiedź Polskie Forum Zarządzania Internetem, które odbędzie się 9 grudnia 2019 r. w Warszawie.

dowiedz się więcej

EuroMath – komputery przychodzą niewidomym uczniom z pomocą w nauce matematyki

Nauka matematyki dla osób z niepełnosprawnością wzroku stanowi duże wyzwanie. Naukowcy w ramach projektu EuroMath pracują nad bezpłatną aplikacją internetową, w której zintegrowane będą w jedną całość narzędzia, dostępne dla uczniów niewidomych i słabowidzących, w tym edytory formuł i grafiki, ułatwiające pracę nad treściami matematycznymi.

dowiedz się więcej

Menu kategorii

Wydarzenia 2019

Podwyższony poziom alarmowy – skuteczna ochrona

90 incydentów i wszystkie skutecznie odparte. Od 11 do 15 lutego, kiedy ze względu na konferencję bliskowschodnią w Warszawie obowiązywał drugi stopień alarmowy w obszarze cyberbezpieczeństwa, odnotowano 90 incydentów cyberbezpieczeństwa. Wszystkie ataki zostały odparte.

CERT Polska (NASK) podsumował okres, w którym obowiązywał podniesiony stopień alarmowy w sieci. Odnotowano 196 zgłoszeń. 90 z nich związanych było z incydentami naruszenia bezpieczeństwa. Dzięki podjętym działaniom wszystkie udało się zneutralizować.

- Obowiązujące od zeszłego roku unormowania wynikające z ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa działają właściwie – podkreśla Marek Zagórski, Minister Cyfryzacji.

Podniesiony poziom bezpieczeństwa (BRAVO-CRP) stanowił okazję do przetestowania współpracy i koordynacji działań zespołów reagowania z różnych obszarów państwa w ramach Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa. W ocenie podmiotów zaangażowanych w działania w tym obszarze, współpraca przebiegała efektywnie przez cały czas trwania alarmu. 

Stan podwyższonego pogotowia oznaczał zwiększoną czujność i więcej pracy dla specjalistów w dziedzinie bezpieczeństwa sieci. W naszej ocenie wdrażany od sierpnia 2018 roku Krajowy System Cyberbezpieczeństwa dobrze spełnił swoją rolę, a kluczowa w tych zadaniach komunikacja między zaangażowanymi podmiotami przebiegła właściwe – podkreśla Krzysztof Silicki, zastępca dyrektora NASK ds. cyberbezpieczeństwa i innowacji.

W praktyce skuteczne działania związane były przede wszystkim z koniecznością koordynacji działań trzech zespołów CSIRT (ang. Computer Security Incident Response Team) najwyższego, krajowego poziomu. Są to: zespół CSIRT GOV – odpowiedzialny za bezpieczeństwo w sieciach instytucji państwowych i infrastruktury krytycznej, CSIRT MON – sieci resortu obrony narodowej i związane z wojskiem podmioty oraz CSIRT NASK – cywilne firmy, które nie są zaliczane do infrastruktury krytycznej, jednostki samorządu terytorialnego, infrastruktura i usługi cyfrowe.

do góry