Nawigacja

Topnews

Rusza wielki konkurs #OSEWyzwanie!

Już od 19 sierpnia będzie można zarejestrować się i wziąć udział w konkursie, w którym do wygrania jest blisko 800 mobilnych pracowni multimedialnych dla szkół.

dowiedz się więcej

Nie zagub dziecka w sieci

dowiedz się więcej

Czy wiesz z kim Twoje dziecko spędza wakacje?

Wakacje na półmetku. Nasze dzieci są na obozach harcerskich, miejskich półkoloniach, spędzają beztroski czas u dziadków lub siedzą w domu i czekają na nasz powrót z pracy. Są zaopiekowane, bezpieczne, wiemy co i gdzie robią. Czy na pewno?

dowiedz się więcej

Polskie Forum Zarządzania Internetem 2019

Chcesz wiedzieć, kto rządzi polskim internetem? Co nowego dzieje się w sieci? Jak odnaleźć się w cyfrowym świecie oraz czy należy bać się sztucznej inteligencji? Jeśli są to tematy, którymi się interesujesz lub zagadnienia, które wykorzystujesz w swojej pracy – odwiedź Polskie Forum Zarządzania Internetem, które odbędzie się 9 grudnia 2019 r. w Warszawie.

dowiedz się więcej

EuroMath – komputery przychodzą niewidomym uczniom z pomocą w nauce matematyki

Nauka matematyki dla osób z niepełnosprawnością wzroku stanowi duże wyzwanie. Naukowcy w ramach projektu EuroMath pracują nad bezpłatną aplikacją internetową, w której zintegrowane będą w jedną całość narzędzia, dostępne dla uczniów niewidomych i słabowidzących, w tym edytory formuł i grafiki, ułatwiające pracę nad treściami matematycznymi.

dowiedz się więcej

Menu kategorii

Wydarzenia 2019

Bezpieczeństwo w dobie sieci 5G i przemysłu 4.0 – eksperci NASK na międzynarodowej konferencji

Dbałość o ochronę przez cyberatakami jest jedną z podstawowych potrzeb współczesnego biznesu. W poświęconej temu zagadnieniu sesji eksperckiej podczas 11. Forum Gospodarczego TIME w Warszawie specjaliści ze spółki NASK SA przedstawią nowoczesne rozwiązania dla firm natomiast przedstawiciele Państwowego Instytutu Badawczego NASK wezmą udział w debacie na temat nowych możliwości technologicznych, prawnych i systemowych, związanych z cyberbezpieczeństwem prowadzenia biznesu.

Wśród nowych wyzwań, z którymi specjaliści od cyberbezpieczeństwa będą musieli zmierzyć się w najbliższych latach, jest zbliżające się wdrożenie technologii 5G. Jest to nowa, następna po LTE, generacja technologii bezprzewodowego transferu danych. Umożliwi ona dalsze zwiększenie szybkości przesyłania danych i pozwoli na wykorzystanie na masową skalę „inteligentnych” urządzeń, czyli internetu rzeczy. Jest to też technologia, z którą wiąże nadzieje przemysł. Im większą przepustowość osiągną łącza, tym lepiej wykorzystane zostaną możliwości tzw. przemysłu 4.0, który polega na zastosowaniu internetu do zarządzania automatycznymi elementami produkcji, sprzedaży, logistyki, obsługi klientów, naliczania należności itp.

W drugim dniu konferencji TIME zaplanowano debatę „Bezpieczeństwo cyfrowe w łańcuchu dostaw. Jak chronić organizacje przed cyberatakami?”. Wezmą w niej udział eksperci, zajmujący się  technicznymi aspektami cyberbezpieczeństwa oraz osoby specjalizujące się w rozwiązaniach prawnych i systemowych, wspomagających funkcjonowanie systemów bezpieczeństwa w firmach, na poziomie krajowym i we współpracy międzynarodowej – wśród nich Juliusz Brzostek Dyrektor Pionu Centrum Cyberbezpieczeństwa w NASK PIB. Debatę poprowadzi Krzysztof Silicki Zastępca Dyrektora NASK PIB ds. Cyberbezpieczeństwa i Innowacji.

Dla firm dbałość o bezpieczeństwo jest istotna na wszystkich etapach produkcji, sprzedaży i innych transakcji. W trakcie debaty eksperci przedstawią swoje doświadczenia, oczekiwania i refleksje, dotyczące technicznych zabezpieczeń oraz rozwiązań prawnych i dobrych praktyk, związanych z certyfikacją urządzeń czy usług, współpracy z podwykonawcami, pewności zaopatrzenia i innych obszarów działalności firm. Wspólnie zastanowimy się nad stanem przygotowań przedsiębiorstw do wypełniania zadań, nałożonych przez ustawę o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa – mówi Krzysztof Silicki.

Jak dodaje, krajobraz rozwiązań na rzecz bezpieczeństwa urządzeń, sieci, danych cały czas się zmienia. Powstają  nowe produkty, lepiej dostosowane do procesów biznesowych. Także na poziomie polityki cyberbezpieczeństwa cały czas dokonuje się postęp. Wdrażany jest system współpracy na rzecz wspólnego bezpieczeństwa w Unii Europejskiej, ustanowiony przez dyrektywę NIS. Trwają też prace nad ujednoliconym systemem certyfikowania urządzeń i usług. W Polsce od sierpnia 2018 roku obowiązuje ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa.

W Forum ponadto weźmie udział: Wiesław Łodzikowski, Dyrektor Pionu Technicznego w NASK SA, który przedstawi prezentację: „Wyzwania związane z cyberbezpieczeństwem w łańcuchu dostaw. Co zrobić, aby ochronić się przed cyberatakami?”, w którym omówione zostaną aktualne wyzwania oraz nowoczesne usługi i specjalistyczne rozwiązania cyberbezpieczeństwa dla firm.

11. Forum Gospodarcze TIME to spotkanie przedstawicieli krajowych i zagranicznych organizacji oraz przedsiębiorstw europejskiego przemysłu cyfrowego. Corocznie w tym wydarzeniu bierze udział ponad 1000 osób. To miejsce spotkań, paneli, warsztatów. Dzięki wymianie myśli, dialogu ekspertów z całej Europy z przedstawicielami administracji rządowej, nauki oraz biznesu zostaną określone potrzeby przedsiębiorców, a także warunki i zmiany konieczne dla rozwoju sieci 5G i przemysłu 4.0. Forum odbywa się w Warszawie w dniach 4-5 marca.

do góry