Nawigacja

Topnews

13. Międzynarodowa Konferencja „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie” 17 i 18 września w Warszawie

Świat, w którym dorastają dzieci i młodzież zmienia się szybko, a cyfrowe technologie są ich codziennością. Według raportu EU Kids Online 2018 aż 82,5 proc. osób w wieku od 9 do 17 lat łączy się z siecią codziennie. O tym, co zrobić, by przebywanie online było dla nich bezpieczne i przynosiło korzyści, będą rozmawiać uczestnicy dwudniowej konferencji, organizowanej przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz NASK – Państwowy Instytut Badawczy, która rozpoczyna się 17 września w Warszawie.

dowiedz się więcej

Premiera raportu „Zjawisko dezinformacji w dobie rewolucji cyfrowej”

Wpływ dezinformacji na państwo, politykę, społeczeństwo i biznes – to główny temat przygotowanego w NASK PIB raportu „Zjawisko dezinformacji w dobie rewolucji cyfrowej”. Premiera dokumentu odbędzie się 24 września w godz. 11.00-13.00 w NASK PIB przy ul. Kolskiej 12.

dowiedz się więcej

Sztuczna inteligencja w oczach Polaków – raport z badań społecznych

Poprawy komfortu życia i większego bezpieczeństwa – spodziewają się internauci w związku z wykorzystaniem sztucznej inteligencji (AI). Jednocześnie wielu z nich obawia się, że technologia odbierze ludziom pracę – wynika z raportu na temat postrzegania sztucznej inteligencji przez internautów, przygotowanego przez NASK.

dowiedz się więcej

Eksperci NASK na Forum Ekonomicznym w Krynicy

Sztuczna inteligencja, rozwój mobilnej transmisji danych 5G, unijna współpraca na rzecz bezpieczeństwa sieci i ich użytkowników, wyzwania związane z dezinformacją i manipulacją w mediach cyfrowych – to tylko niektóre tematy prelekcji, spotkań debat eksperckich, w których będą brali udział przedstawiciele Państwowego Instytutu Badawczego NASK i spółki NASK SA w trakcie XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy Zdroju.

dowiedz się więcej

Dołącz do grona ekspertów współpracujących z ENISA

NASK buduje listę ekspertów, przedstawicieli Polski, którzy będą wspierali Agencję UE ds. Cyberbezpieczeństwa w przygotowywaniu rekomendacji z zakresu cyberbezpieczeństwa.

dowiedz się więcej

Menu kategorii

Wydarzenia 2019

Polsko-japońskie rozmowy w NASK o cyberbezpieczeństwie

Przedstawiciele największego przedsiębiorstwa energetycznego w Japonii, TEPCO, przyjechali w środę na spotkanie z pracownikami instytutu badawczego NASK, aby rozmawiać o cyberbezpieczeństwie w Europie, szczególnie w sektorze elektroenergetyki i sieciach OT.

Uczestnicy spotkania dyskutowali m.in. na temat polityki cyberbezpieczeństwa w Polsce oraz w Japonii, a także bezpieczeństwa systemów przemysłowych OT, w szczególności systemu SCADA. 

Wśród japońskich gości znaleźli się m.in. Dyrektor Generalny firmy TEPCO Takashi Oishi i Dyrektor ds. Informatyki Junya Yamamoto. Oprócz nich z Japonii przylecieli również przedstawiciele tamtejszego oddziału producenta oprogramowania antywirusowego McAfee Japan - Hiroshi Sasaki i Masahiko Sakurai.

- NASK od wielu lat wdraża innowacyjne systemy w obszarze cyberbezpieczeństwa. Nasze rozwiązania, oparte na pracach badawczo-rozwojowych, funkcjonują w sektorze publicznym i gospodarczym, stanowiąc istotne wsparcie w tworzeniu cyberochrony instytucji i przedsiębiorstw – mówiła podczas spotkania prof. Ewa Niewiadomska-Szynkiewicz, Zastępca Dyrektora NASK ds. Naukowych, reprezentująca NASK podczas spotkania. – Obecnie uczestniczymy w kilku konsorcjach międzynarodowych, prowadząc zaawansowane i nowatorskie badania w obszarze cyberbezpieczeństwa. Bardzo cenimy sobie również współpracę polską-japońską w ramach programu EUNITY – podkreśla prof. Ewa Niewiadomska Szynkiewicz.

W spotkaniu z delegacją z Japonii ze strony NASK uczestniczyli także: Zastępca Dyrektora NASK ds. Cyberbezpieczeństwa i Innowacji Krzysztof Silicki, Dyrektor Pionu Centrum Cyberbezpieczeństwa w NASK PIB Juliusz Brzostek oraz Magdalena Górnisiewicz, Anna Felkner, Adam Kozakiewicz, Maciej Siciarek i Michał Rotnicki. Na spotkaniu obecny był również Dyrektor Departamentu Teleinformatyki PSE S.A. Grzegorz Bojar. Ze strony japońskiej w spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele kierownictwa firmy TEPCO z panem Takashi Oishi - Director of International Strategy (CEO of TEPCO IEC) oraz eksperci IT i cyberbezpieczeństwa w tym przedsiębiorstwie.

 

Państwowy Instytut Badawczy NASK jest jednym z europejskich partnerów projektu EUNITY, którego celem jest ułatwianie i rozwijanie dialogu pomiędzy Europą a Japonią w zakresie m.in. badań nad cyberbezpieczeństwem oraz wprowadzania innowacji i promowanie tym samym działań na rzecz bezpieczeństwa cybernetycznego w obu regionach.

do góry