Nawigacja

Topnews

ESA – technologia i edukacja razem w walce ze smogiem

Ponad 300 szkół ze stacjami pomiarowymi, przeszło trzy tysiące przeszkolonych nauczycieli i niemal 51 tysięcy uczniów objętych edukacją – to najkrótsze podsumowanie dotychczasowych efektów projektu Edukacyjnej Sieci Antysmogowej (ESA).

dowiedz się więcej

e-Polak potrafi! – rusza kampania Ministerstwa Cyfryzacji i NASK

Spoty telewizyjne, działania w prasie i internecie – to tylko niektóre działania, jakie zaplanowaliśmy w ramach naszej kampanii „e-Polak potrafi!”. Startujemy!

dowiedz się więcej

Bezpieczeństwo użytkowników OSE jako wyzwanie dla uczestników Hackathonu 590

Ogólnopolska Sieć Edukacyjna (OSE), której operatorem jest Państwowy Instytut Badawczy NASK, już niedługo zapewni dostęp do szybkiego i bezpiecznego internetu każdej polskiej szkole. Młodzi programiści, uczestnicy Hackathonu na Kongresie 590 mają szansę w ramach wyzwania NASK zaproponować rozwiązania, które pozwolą wykorzystać usługi bezpieczeństwa także na smartfonach uczniów szkół podłączonych do OSE.

dowiedz się więcej

NASK uruchamia postępowanie na mobilne pracownie dla szkół

NASK rozpoczyna postępowanie na dostawę wyposażenia mobilnych pracowni komputerowych, które szkoły wygrały w konkursie #OSEWyzwanie. Każdy zestaw składa się z 16 laptopów. Nagrody będą przekazywane do szkół w bieżącym roku szkolnym 2019/20.

dowiedz się więcej

Instytut NASK wśród sygnatariuszy deklaracji na temat bezpieczeństwa dzieci w internecie

„Deklarację współpracy na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie” z inicjatywy ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego podpisali we wtorek w Warszawie przedstawiciele instytucji państwowych, operatorów telekomunikacyjnych, dostawców treści, portali internetowych i mediów. Państwowy Instytut Badawczy NASK jest jednym z jej sygnatariuszy.

dowiedz się więcej

Menu kategorii

Wydarzenia 2019

Prezentacja rezultatów projektu Narodowa Platforma Cyberbezpieczeństwa na międzynarodowej konferencji ICMCIS 2019

NASK uczestniczył w konferencji ICMCIS 2019, która odbyła się w Budvie (Czarnogóra) w dniach 15-16 maja. Przewodniczącą Komitetu Organizacyjnego tegorocznej konferencji była profesor Milica Pejanović-Djurišić, stały przedstawiciel Czarnogóry w ONZ, a przewodniczącym Komitetu Sterującego dr Peter Lenk z NATO Communications and Information Systems Agency (NCIA).

Konferencję otworzyli: Predrag Bošković , Minister Obrony Czarnogóry oraz dwóch przedstawicieli NATO Science and Technology Organization (STO): dr Pavel Zůna, dyrektor NATO Collaboration Support Office i dr Michael Wunder, przewodniczący NATO STO Information Systems Technology Panel.

Konferencja ICMCIS jest organizowana już od 20-stu lat przez przedstawicieli środowisk naukowych z krajów strefy NATO. Inicjatorem i gospodarzem pierwszej konferencji była Polska. Tematyka wydarzenia obejmuje między innymi zagadnienia sieci teleinformatycznych, w tym cyberbezpieczeństo, protokoły komunikacyjne, informatyczne systemy wspomagania decyzji, Internet Rzeczy. Szczególna uwaga jest zwrócona na innowacyjne koncepcje i technologie informacyjne mające istotne znaczenie dla realizacji celów NATO i jej państw członkowskich.

- Dla naszego Instytutu jest to interesująca platforma wymiany doświadczeń, prezentacji wyników badań oraz budowy konsorcjów dla przyszłych krajowych i międzynarodowych projektów z zakresu cyberbezpieczeństwa - mówi prof. Ewa Niewiadomska-Szynkiewicz, Zastępca Dyrektora NASK ds. Naukowych, członek Komitetu Sterującego ICMCIS.

W ramach kolejnych edycji konferencji coraz częściej prezentowane są wyniki prac międzynarodowych zespołów działających w programach badawczych NATO oraz dużych projektów krajowych, w tym ukierunkowanych na zwiększanie zdolności szybkiego wykrywania i skutecznego reagowania na zagrożenia cybernetyczne.

- Dla badaczy z NASK była to okazja zaprezentowania w gronie międzynarodowym wybranych wyników prac badawczych wykonanych w projekcie ,,Narodowa Platforma Cyberbezpieczeństwa (NPC)” finansowanym przez NCBiR - mówi prof. Marek Amanowicz, kierownik projektu NPC i członek Komitetu Sterującego ICMCIS. - Wszystkich zainteresowanych tematyką systemów i technologii informacyjnych oraz ich zastosowań zapraszamy w maju 2020 roku do Naval Event Center w Amsterdamie. Gospodarzem dwudziestej pierwszej edycji konferencji ICMCIS będzie Ministerstwo Obrony Holandii – dodaje prof. M. Amanowicz.

do góry