Nawigacja

Topnews

ESA – technologia i edukacja razem w walce ze smogiem

Ponad 300 szkół ze stacjami pomiarowymi, przeszło trzy tysiące przeszkolonych nauczycieli i niemal 51 tysięcy uczniów objętych edukacją – to najkrótsze podsumowanie dotychczasowych efektów projektu Edukacyjnej Sieci Antysmogowej (ESA).

dowiedz się więcej

e-Polak potrafi! – rusza kampania Ministerstwa Cyfryzacji i NASK

Spoty telewizyjne, działania w prasie i internecie – to tylko niektóre działania, jakie zaplanowaliśmy w ramach naszej kampanii „e-Polak potrafi!”. Startujemy!

dowiedz się więcej

Bezpieczeństwo użytkowników OSE jako wyzwanie dla uczestników Hackathonu 590

Ogólnopolska Sieć Edukacyjna (OSE), której operatorem jest Państwowy Instytut Badawczy NASK, już niedługo zapewni dostęp do szybkiego i bezpiecznego internetu każdej polskiej szkole. Młodzi programiści, uczestnicy Hackathonu na Kongresie 590 mają szansę w ramach wyzwania NASK zaproponować rozwiązania, które pozwolą wykorzystać usługi bezpieczeństwa także na smartfonach uczniów szkół podłączonych do OSE.

dowiedz się więcej

NASK uruchamia postępowanie na mobilne pracownie dla szkół

NASK rozpoczyna postępowanie na dostawę wyposażenia mobilnych pracowni komputerowych, które szkoły wygrały w konkursie #OSEWyzwanie. Każdy zestaw składa się z 16 laptopów. Nagrody będą przekazywane do szkół w bieżącym roku szkolnym 2019/20.

dowiedz się więcej

Instytut NASK wśród sygnatariuszy deklaracji na temat bezpieczeństwa dzieci w internecie

„Deklarację współpracy na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie” z inicjatywy ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego podpisali we wtorek w Warszawie przedstawiciele instytucji państwowych, operatorów telekomunikacyjnych, dostawców treści, portali internetowych i mediów. Państwowy Instytut Badawczy NASK jest jednym z jej sygnatariuszy.

dowiedz się więcej

Menu kategorii

Wydarzenia 2019

Spotkanie CSIRT NASK z podmiotami leczniczymi w Ministerstwie Zdrowia

Jakie obowiązki wprowadziła Ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa? Jak i gdzie zgłosić incydent oraz na co należy uważać w Internecie? – odpowiedzi na te pytania udzielali przedstawiciele CSIRT NASK podczas spotkania z podmiotami leczniczymi z całej Polski. Szkolenie, które 27 czerwca zorganizowało Ministerstwo Zdrowia, jest kontynuacją współpracy CSIRT NASK oraz organu właściwego ds. cyberbezpieczeństwa w sektorze zdrowia.

Spotkanie rozpoczęła prezentacja „Cyberbezpieczeństwo w sektorze zdrowia”, ukazująca cyberzagrożenia, z którymi już musi mierzyć się służba zdrowia w innych krajach, gdzie cyfryzacja usług medycznych jest bardziej zaawansowana niż w Polsce.

Kolejne wystąpienie poświęcone było Ustawie o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Uczestnicy spotkania poznali budowę systemu i jego poszczególne elementy, a także dowiedzieli się jakie obowiązki nakłada ustawa na operatorów usług kluczowych. Informacje dotyczące tzw. warstwy „policy” dostępne są na portalu www.cyberpolicy.nask.pl

Przedstawiciel CERT Polska opowiedział, jak i gdzie zgłaszać incydenty cyberbezpieczeństwa. Przesyłanie informacji o potencjalnych cyberzagrożeniach do CERT Polska jest koniecznym elementem budowy świadomości sytuacyjnej, jeśli chodzi o cyberbezpieczeństwo każdego sektora gospodarki. Dlatego wszystkie podmioty lecznicze były zachęcane do zgłaszania ewentualnych incydentów, nawet jeśli w myśl ustawy nie są operatorami usługi kluczowej. Incydenty można zgłaszać na stronie incydent.cert.pl.

Podmioty lecznicze zostały również zaproszone do stałej współpracy w ramach „Partnerstwa dla Cyberbezpieczeństwa”, które prowadzone jest przez NASK PIB. Uczestnicy partnerstwa mogą m.in. wymieniać się informacjami, a także brać udział w szkoleniach. Udział w programie jest dobrowolny i darmowy. Więcej informacji można uzyskać pod adresem pdc@nask.pl.

Czytaj więcej o działalności CSIRT NASK.

 

do góry