Nawigacja

Topnews

ESA – technologia i edukacja razem w walce ze smogiem

Ponad 300 szkół ze stacjami pomiarowymi, przeszło trzy tysiące przeszkolonych nauczycieli i niemal 51 tysięcy uczniów objętych edukacją – to najkrótsze podsumowanie dotychczasowych efektów projektu Edukacyjnej Sieci Antysmogowej (ESA).

dowiedz się więcej

e-Polak potrafi! – rusza kampania Ministerstwa Cyfryzacji i NASK

Spoty telewizyjne, działania w prasie i internecie – to tylko niektóre działania, jakie zaplanowaliśmy w ramach naszej kampanii „e-Polak potrafi!”. Startujemy!

dowiedz się więcej

Bezpieczeństwo użytkowników OSE jako wyzwanie dla uczestników Hackathonu 590

Ogólnopolska Sieć Edukacyjna (OSE), której operatorem jest Państwowy Instytut Badawczy NASK, już niedługo zapewni dostęp do szybkiego i bezpiecznego internetu każdej polskiej szkole. Młodzi programiści, uczestnicy Hackathonu na Kongresie 590 mają szansę w ramach wyzwania NASK zaproponować rozwiązania, które pozwolą wykorzystać usługi bezpieczeństwa także na smartfonach uczniów szkół podłączonych do OSE.

dowiedz się więcej

NASK uruchamia postępowanie na mobilne pracownie dla szkół

NASK rozpoczyna postępowanie na dostawę wyposażenia mobilnych pracowni komputerowych, które szkoły wygrały w konkursie #OSEWyzwanie. Każdy zestaw składa się z 16 laptopów. Nagrody będą przekazywane do szkół w bieżącym roku szkolnym 2019/20.

dowiedz się więcej

Instytut NASK wśród sygnatariuszy deklaracji na temat bezpieczeństwa dzieci w internecie

„Deklarację współpracy na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie” z inicjatywy ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego podpisali we wtorek w Warszawie przedstawiciele instytucji państwowych, operatorów telekomunikacyjnych, dostawców treści, portali internetowych i mediów. Państwowy Instytut Badawczy NASK jest jednym z jej sygnatariuszy.

dowiedz się więcej

Menu kategorii

Wydarzenia 2019

13. Międzynarodowa Konferencja „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie” 17 i 18 września w Warszawie

Świat, w którym dorastają dzieci i młodzież zmienia się szybko, a cyfrowe technologie są ich codziennością. Według raportu EU Kids Online 2018 aż 82,5 proc. osób w wieku od 9 do 17 lat łączy się z siecią codziennie. O tym, co zrobić, by przebywanie online było dla nich bezpieczne i przynosiło korzyści, będą rozmawiać uczestnicy dwudniowej konferencji, organizowanej przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz NASK – Państwowy Instytut Badawczy, która rozpoczyna się 17 września w Warszawie.

Dbanie o bezpieczeństwo dzieci korzystających z internetu to wyzwanie. Efektywnego wsparcia najmłodszym w tym zakresie mogą udzielić tylko świadomi zagrożeń dorośli. Tymczasem według najnowszych badań „Rodzice 3.0” - opiekunowie często nie doszacowują czasu korzystania z internetu przez dzieci, nie mają wiedzy, kiedy ich dzieci korzystają z sieci oraz nie kontrolują oglądanych przez ich dzieci treści internetowych. Tylko co piąty (21,2%) rodzic zadeklarował, że w jego gospodarstwie domowym jest zainstalowany filtr rodzinny lub inna technologia ograniczająca dostęp do niebezpiecznych treści w internecie.

„Dbanie o bezpieczeństwo dzieci zawsze wymaga aktywnego zaangażowania rodziców. Pamiętajmy, że to na nas spoczywa odpowiedzialność za ich właściwe przygotowanie do tzw. technologii jutra oraz za ich dobrostan, zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Żeby temu sprostać powinniśmy być na bieżąco z tym, co się dzieje w sieci, jakie nowe zagrożenia, trendy i mody się pojawiają. Stąd też znacząca część programu Konferencji „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie” poświęcona jest roli kultury korzystania z sieci, jaka powstaje w środowisku rodziny” – mówi Anna Rywczyńska, Przewodnicząca Konferencji z Państwowego Instytutu Badawczego NASK.

 „Podczas konferencji będziemy dyskutować o tym, jak dzieci mogą konstruktywnie i kreatywnie wykorzystywać nowe media w domu i szkole. Według najnowszych badań Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę aż 42% polskich uczniów nie miało w szkole zajęć na temat bezpieczeństwa w sieci. Naszym celem jest, żeby uczestnicy: nauczyciele i inni profesjonaliści pracujący z dziećmi, dostali do ręki konkretne narzędzia i wskazówki, dzięki którym dbanie o bezpieczeństwo najmłodszych w internecie stanie się prostsze” – mówi dr Szymon Wójcik, Wiceprzewodniczący Konferencji z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

“Świat dzięki rozwojowi technologii bardzo dynamicznie się zmienia. Sztuczna inteligencja czy rozszerzona rzeczywistość za chwilę będą zupełnie powszechne. Dlatego uczymy, jak ważne jest myślenie o drugim człowieku, korzystanie z internetu i technologii w sposób mądry i bezpieczny” – mówi Ewa Krupa, Prezes Fundacji Orange, głównego partnera konferencji

Wśród prelegentów i gości wydarzenia znaleźli się wybitni specjaliści z Polski i zagranicy. Warto wymienić Dr Elizabeth Milovidov, która wygłosi prelekcję o koncepcji cyfrowego rodzicielstwa, Stefanie Fächner, z niemieckiej organizacji klicksafe, która będzie mówić o roli edukacji społeczno-emocjonalnej w zapobieganiu cyberprzemocy czy Kamila Nowaka nauczyciela, autora popularnego bloga „Blog Ojciec”, który weźmie udział w debacie panelowej, o roli rodziców w wychowaniu do korzystania z nowych technologii.

Na konferencji nie zabraknie również tematu zagrożeń online, takich jak seksting, patotreści czy hejt. Z Raportu Dyżurnet.pl wynika, że w 2018 roku w Polsce odnotowano blisko 2000 przypadków treści pornograficznych z udziałem dzieci. Eksperci zwracają też uwagę na niepokojący trend – w sieci krążą zdjęcia i wideo o charakterze seksualnym, które dzieci i młodzież wykonują i udostępniają samodzielnie. Nie mniejszym problemem są patotreści prezentujące zachowania skrajnie sprzeczne z normami społecznymi. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę ogląda je aż 37% młodych ludzi, z czego 18% zadeklarowało, że twórcy tego rodzaju przekazów im imponują.

Internet to również wiele pozytywnych aspektów, na przykład tych związanych z rozwojem najmłodszych czy nowoczesną edukacją. Uczestnicy konferencji będą rozmawiać o tym, jak czynić szkołę nowoczesną, a naukę atrakcyjną dla dzieci urodzonych w „cyfrowych czasach”. Przyjrzą się też dobrym praktykom w tym obszarze, m.in. dzięki prelekcji Lidii de Reese poświęconej sztucznej inteligencji w klasie i uczeniu maszynowemu, czy podczas warsztatu „Asy internetu – jak zmienić lekcje o cyberbezpieczeństwie w przygodę”.

Międzynarodowa Konferencja „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie” od 13 lat jest okazją do wymiany wiedzy i poglądów oraz prezentacji konkretnych narzędzi. Organizatorem konferencji jest NASK Państwowy Instytut Badawczy i Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, tworzące Polskie Centrum Programu Safer Internet oraz niemieckie konsorcjum klicksafe. Współorganizatorem wydarzenia jest ITU (Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny), głównym partnerem - Fundacja Orange, zaś partnerem firma Google. Patronat honorowy nad konferencją sprawują: Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Rzecznik Praw Dziecka.  Konferencja organizowana jest w ramach programu Komisji Europejskiej Connecting Europe Facility. Uczestniczą w niej przedstawiciele sektora edukacyjnego, organizacji pozarządowych, wymiaru sprawiedliwości i organów ścigania oraz dostawców usług i treści internetowych.

Organizatorzy zapewniają transmisję na żywo sesji plenarnych i wybranych sesji równoległych na stronie www.saferinternet.pl/konferencja. Ponadto, wszystkie prezentacje konferencyjne będą nagrane i udostępnione na stronie internetowej konferencji.

Konferencja odbędzie się w Airport Hotel Okęcie w Warszawie. Program wydarzenia dostępny jest na stronie www.saferinternet.pl/konferencja.

 

 

***
Polskie Centrum Programu Safer Internet powołane zostało w 2005 r. w ramach programu Komisji Europejskiej „Safer Internet”. Tworzą je Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę oraz NASK. Centrum podejmuje szereg kompleksowych działań edukacyjnych na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży korzystających z Internetu i nowych technologii. W ramach Centrum działają również zespoły: Dyżurnet.pl (NASK) - polski punkt ds. zwalczania nielegalnych treści w internecie, 800 100 100  – telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci oraz oraz 116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży (obydwa prowadzone przez FDDS). Więcej informacji o programie w Polsce: www.saferinternet.pl.


do góry