Nawigacja

Topnews

ESA – technologia i edukacja razem w walce ze smogiem

Ponad 300 szkół ze stacjami pomiarowymi, przeszło trzy tysiące przeszkolonych nauczycieli i niemal 51 tysięcy uczniów objętych edukacją – to najkrótsze podsumowanie dotychczasowych efektów projektu Edukacyjnej Sieci Antysmogowej (ESA).

dowiedz się więcej

e-Polak potrafi! – rusza kampania Ministerstwa Cyfryzacji i NASK

Spoty telewizyjne, działania w prasie i internecie – to tylko niektóre działania, jakie zaplanowaliśmy w ramach naszej kampanii „e-Polak potrafi!”. Startujemy!

dowiedz się więcej

Bezpieczeństwo użytkowników OSE jako wyzwanie dla uczestników Hackathonu 590

Ogólnopolska Sieć Edukacyjna (OSE), której operatorem jest Państwowy Instytut Badawczy NASK, już niedługo zapewni dostęp do szybkiego i bezpiecznego internetu każdej polskiej szkole. Młodzi programiści, uczestnicy Hackathonu na Kongresie 590 mają szansę w ramach wyzwania NASK zaproponować rozwiązania, które pozwolą wykorzystać usługi bezpieczeństwa także na smartfonach uczniów szkół podłączonych do OSE.

dowiedz się więcej

NASK uruchamia postępowanie na mobilne pracownie dla szkół

NASK rozpoczyna postępowanie na dostawę wyposażenia mobilnych pracowni komputerowych, które szkoły wygrały w konkursie #OSEWyzwanie. Każdy zestaw składa się z 16 laptopów. Nagrody będą przekazywane do szkół w bieżącym roku szkolnym 2019/20.

dowiedz się więcej

Instytut NASK wśród sygnatariuszy deklaracji na temat bezpieczeństwa dzieci w internecie

„Deklarację współpracy na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie” z inicjatywy ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego podpisali we wtorek w Warszawie przedstawiciele instytucji państwowych, operatorów telekomunikacyjnych, dostawców treści, portali internetowych i mediów. Państwowy Instytut Badawczy NASK jest jednym z jej sygnatariuszy.

dowiedz się więcej

Menu kategorii

Wydarzenia 2019

Jacek Leśkow prelegentem podczas Sphere.it

Sztuczna inteligencja niesie ze sobą szanse, ale i wyzwania. O złożonych skutkach wdrażania nowych technologii debatują eksperci podczas konferencji Sphere.it, w której bierze udział Dyrektor NASK prof. Jacek Leśkow.

Ze sztuczną inteligencją wielu z nas wiąże rozmaite nadzieje. Z raportu NASK "Sztuczna inteligencja w oczach Polaków" wynika, że chcemy by maszyny zastępowały nas w ciężkich i niebezpiecznych pracach. Ponad jedna trzecia Polaków (32,7%) liczy, że AI przyczyni się do zmniejszenia liczby nieszczęśliwych wypadków w pracy. Jednocześnie 40 proc. Polaków obawia się, że skutkiem upowszechnienia się AI będzie wzrost bezrobocia.

Konferencja „Data.sphere.it” będzie okazją do dyskusji o tym, jak sztuczna inteligencja oraz Big Data będą zmieniały codzienne życie. Eksperci będą rozmawiać o nowych możliwościach, projektach, które już są wdrażane, ale także  wskazywać realne zagrożenia i sposoby, jak sobie z nimi radzić. „Data.sphere.it” to wydarzenie poświęcone wszystkim systemom opartym na danych oraz technologiach, dzięki którym można je wykorzystywać w otaczającej rzeczywistości.

Tegoroczna edycja „Sphere.it” odbędzie się w Operze Krakowskiej w dn. 7-9.10.2019 r. Składa się na nią 5 oddzielnych konferencji, które obejmują zagadnienia związane z oprogramowaniem oraz nowymi technologiami. Wśród nich – część poświęcona danym „Data.sphere.it” – podczas której jako prelegent wystąpi Jacek Leśkow, Dyrektor NASK – PIB. Pozostałe bloki tematyczne dotyczyć będą obszarów: usług w chmurze, React, JavaScript oraz Scala.

Prof. Jacek Leśkow przez kilkanaście lat pracował na University of California (Santa Barbara, USA) jako Dyrektor Laboratorium Konsultingu w Departamencie Statystyki, a także był Prorektorem ds. Naukowych w Wyższej Szkole Biznesu - National Louis University w Nowym Sączu. W pracy naukowej specjalizuje się w sztucznej inteligencji i statystycznej obróbce sygnałów, a w swoim dorobku ma 55 publikacji naukowych oraz 5 książek. Ponadto Dr hab. inż. Jacek Leśkow przez 7 lat był członkiem Komitetu Monitorującego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego, a przez 2 lata członkiem Komitetu Doradców przy Ambasadorze USA w Warszawie. Funkcję Dyrektora NASK PIB piastuje o 15 lutego 2019 r. Podczas nadchodzącego wydarzenia „Sphere.it”, wystąpi w panelu 7 października 2019 r. o godz. 10:15, dotyczącym AI i Big Data w odniesieniu do nowego porządku społecznego.

Wydarzenie Sphere.it przyciąga co roku programistów, entuzjastów technologii oraz ludzi biznesu z całego świata. To obecnie jedno z wiodących wydarzeń w dziedzinie nowych technologii

i oprogramowania w Polsce, zrzeszające około 600 uczestników oraz światowej klasy prelegentów. Dzięki równolegle prowadzonych prelekcjach, każdy uczestnik może sam wybrać ścieżkę konferencyjną, która zapewni udział tylko w interesujących go tematach.

Podczas Sphere.it odbędą się również dwa dodatkowe mini-eventy, poruszające zagadnienie związane z językiem programowania Kotlin oraz usługami Quantum. Ponadto odbędą się wydarzenia uzupełniające: Scala Contributors Summit, ScalaBridge i ScalaSpree.

Więcej informacji na stronie: https://sphere.it/data-sphere-it

do góry