Nawigacja

Topnews

Menu kategorii

Wydarzenie 2018

Wyzwania cyfryzacji oczami informatyków

E-urząd, e-zdrowie, e-szkoła - każda dziedzina w sferze publicznej staje przed wyzwaniami związanymi z cyfryzacją. O usprawnieniu tego procesu i skutecznym wykorzystaniu szans, jakie dają nowe technologie dyskutują uczestnicy III Ogólnopolskiego Konwentu Informatyków, odbywającego się w dniach 7-8 czerwca w Augustowie.

Jednym z tematów, poruszanych podczas debat, będzie budowa przez NASK Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. Samorządy, na których terenie działają szkoły podłączone do OSE, także mają do odegrania rolę w wykorzystaniu nowych możliwości. Same jednostki samorządu terytorialnego mogą zresztą na szybkim internecie w szkołach skorzystać, ponieważ dzięki niemu łatwiej będzie promować korzystanie z e-usług oraz rozwijać kompetencje cyfrowe nie tylko uczniów, ale również innych mieszkańców gminy. Stały rozwój sieci w całym kraju ma też znaczenie dla cyberbezpieczeństwa. Nowe regulacje zawarte w projekcie ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa nakładają na instytucje publiczne różne obowiązki i regulują funkcjonowanie lokalnych i branżowych form współpracy w tej dziedzinie.

Podczas konwentu poruszane będą m.in. tematy związane z analizą ryzyka przy przetwarzaniu danych osobowych medycznych w kontekście przepisów RODO, a także przedstawione zostanie znaczenie w procesie cyfryzacji podmiotów publicznych projektu EZD RP, realizowanego przez NASK i Podlaski Urząd Wojewódzki. NASK podczas konferencji reprezentują: Stanisław Derehajło i Bohdan Pawłowicz, którzy zaprezentują program OSE w kontekście współpracy ze szkołami i samorządami.

do góry