Nawigacja

Topnews

ESA – technologia i edukacja razem w walce ze smogiem

Ponad 300 szkół ze stacjami pomiarowymi, przeszło trzy tysiące przeszkolonych nauczycieli i niemal 51 tysięcy uczniów objętych edukacją – to najkrótsze podsumowanie dotychczasowych efektów projektu Edukacyjnej Sieci Antysmogowej (ESA).

dowiedz się więcej

e-Polak potrafi! – rusza kampania Ministerstwa Cyfryzacji i NASK

Spoty telewizyjne, działania w prasie i internecie – to tylko niektóre działania, jakie zaplanowaliśmy w ramach naszej kampanii „e-Polak potrafi!”. Startujemy!

dowiedz się więcej

Bezpieczeństwo użytkowników OSE jako wyzwanie dla uczestników Hackathonu 590

Ogólnopolska Sieć Edukacyjna (OSE), której operatorem jest Państwowy Instytut Badawczy NASK, już niedługo zapewni dostęp do szybkiego i bezpiecznego internetu każdej polskiej szkole. Młodzi programiści, uczestnicy Hackathonu na Kongresie 590 mają szansę w ramach wyzwania NASK zaproponować rozwiązania, które pozwolą wykorzystać usługi bezpieczeństwa także na smartfonach uczniów szkół podłączonych do OSE.

dowiedz się więcej

NASK uruchamia postępowanie na mobilne pracownie dla szkół

NASK rozpoczyna postępowanie na dostawę wyposażenia mobilnych pracowni komputerowych, które szkoły wygrały w konkursie #OSEWyzwanie. Każdy zestaw składa się z 16 laptopów. Nagrody będą przekazywane do szkół w bieżącym roku szkolnym 2019/20.

dowiedz się więcej

Instytut NASK wśród sygnatariuszy deklaracji na temat bezpieczeństwa dzieci w internecie

„Deklarację współpracy na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie” z inicjatywy ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego podpisali we wtorek w Warszawie przedstawiciele instytucji państwowych, operatorów telekomunikacyjnych, dostawców treści, portali internetowych i mediów. Państwowy Instytut Badawczy NASK jest jednym z jej sygnatariuszy.

dowiedz się więcej

Menu kategorii

Big Data, Internet Rzeczy, Aplikacje mobilne

Big Data, Internet Rzeczy i Aplikacje mobilne

Przetwarzanie zbiorów danych,  rozwój aplikacji mobilnych to jedne z najszybciej rozwijających się obszarów współczesnej informatyki. To zakres działań skoncentrowanych na nowych urządzeniach i aplikacjach.  Z jednej strony wielkie udogodnienie dla użytkowników, z drugiej zaś wdrożenia, prowadzone w krótkich reżimach czasowych, które stanowią wyzwania od strony zapewnienia bezpieczeństwa.

NASK prowadzi badania nad sieciami sensorów, IoT i aplikacjami mobilnymi od przeszło 10 lat, biorąc udział w projektach badawczych krajowych i międzynarodowych – finansowanych przez programy Unii Europejskiej i NATO. W tym czasie opracowaliśmy wiele rozwiązań, wśród nich narzędzia do lokalizacji urządzeń, symulacje sieci, aplikacje mobilne do wspierania akcji ratunkowych.

Zgromadzone z heterogenicznych sieci dane są naturalnym polem do prowadzenia analiz Big Data, które stanowią kolejne pole współpracy NASKu ze społecznością międzynarodową w ramach projektów realizowanych w ramach programu Unii Europejskiej Horyzont 2020.

do góry