Nawigacja

Topnews

ESA – technologia i edukacja razem w walce ze smogiem

Ponad 300 szkół ze stacjami pomiarowymi, przeszło trzy tysiące przeszkolonych nauczycieli i niemal 51 tysięcy uczniów objętych edukacją – to najkrótsze podsumowanie dotychczasowych efektów projektu Edukacyjnej Sieci Antysmogowej (ESA).

dowiedz się więcej

e-Polak potrafi! – rusza kampania Ministerstwa Cyfryzacji i NASK

Spoty telewizyjne, działania w prasie i internecie – to tylko niektóre działania, jakie zaplanowaliśmy w ramach naszej kampanii „e-Polak potrafi!”. Startujemy!

dowiedz się więcej

Bezpieczeństwo użytkowników OSE jako wyzwanie dla uczestników Hackathonu 590

Ogólnopolska Sieć Edukacyjna (OSE), której operatorem jest Państwowy Instytut Badawczy NASK, już niedługo zapewni dostęp do szybkiego i bezpiecznego internetu każdej polskiej szkole. Młodzi programiści, uczestnicy Hackathonu na Kongresie 590 mają szansę w ramach wyzwania NASK zaproponować rozwiązania, które pozwolą wykorzystać usługi bezpieczeństwa także na smartfonach uczniów szkół podłączonych do OSE.

dowiedz się więcej

NASK uruchamia postępowanie na mobilne pracownie dla szkół

NASK rozpoczyna postępowanie na dostawę wyposażenia mobilnych pracowni komputerowych, które szkoły wygrały w konkursie #OSEWyzwanie. Każdy zestaw składa się z 16 laptopów. Nagrody będą przekazywane do szkół w bieżącym roku szkolnym 2019/20.

dowiedz się więcej

Instytut NASK wśród sygnatariuszy deklaracji na temat bezpieczeństwa dzieci w internecie

„Deklarację współpracy na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie” z inicjatywy ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego podpisali we wtorek w Warszawie przedstawiciele instytucji państwowych, operatorów telekomunikacyjnych, dostawców treści, portali internetowych i mediów. Państwowy Instytut Badawczy NASK jest jednym z jej sygnatariuszy.

dowiedz się więcej

Menu kategorii

Sieci teleinformatyczne i Centra Danych

Sieci teleinformatyczne i centra danych

Wczesne wykrywanie w ruchu sieciowym zjawisk naruszających bezpieczeństwo zasobów teleinformatycznych, izolacja wielowymiarowych ataków o zmiennej strukturze, utrzymywanie jakości usług sieciowych w obecności ataków o niestacjonarnej i nieliniowej dynamice, a także wzmacnianie zdolności reagowania na ataki w skali sekund, to zadania wymagające wykorzystania nowatorskich środków technicznych oraz zaawansowanych metod analitycznych.

Prowadzone w NASK badania dotyczące sieci teleinformatycznych i centrów przetwarzania danych wychodzą naprzeciw tym wyzwaniom. Swym zakresem obejmują zagadnienia analizy dużych zbiorów danych, reprezentacji wiedzy, identyfikacji, a także kształtowania dynamiki procesów losowych, a także efektywnej alokacji zasobów sieciowych i obliczeniowych.

Wyniki realizowanych prac znajdują zastosowanie w sieciach NASK, połączonych zarówno w największymi światowymi i polskimi sieciami komercyjnymi, jak również poprzez bezpośrednie styki z sieciami naukowymi Pionier oraz Geant.

do góry