
5 pytań o… OSEhero edycja 2023/2024
Wraz z ostatnim szkolnym dzwonkiem dobiegła końca kolejna edycja naszego projektu dla nauczycieli OSEhero. Dlaczego była wyjątkowa? Z jakimi zadaniami mierzyli się uczestnicy? Czy warto dołączyć do grona tych superbohaterów?
Wstęp
Tematem ostatniego przed wakacyjną przerwą wywiadu z cyklu „5 pytań o…” jest OSEhero. To największy w Polsce projekt edukacyjny dla nauczycieli dotyczący bezpieczeństwa w sieci. Zakończoną edycję podsumowują dla nas Marcin Tomczyk, koordynator projektu, oraz Magdalena Kisielewska z Zespołu Programów Edukacyjno-Informacyjnych w NASK. Zapraszamy do lektury!
Wywiad
Na uczestników projektu czekało kilka zadań. Jakimi aktywnościami musieli się wykazać, żeby uzyskać tytuł OSEhero? Jak poradzili sobie z tymi wyzwaniami?
Marcin Tomczyk: Na początek podzielę się dobrą wiadomością. W tej edycji tytuł OSEhero otrzymało aż 730 uczestników! Bardzo nas to cieszy, że tak wielu nauczycieli różnych przedmiotów, ale też dyrektorów szkół, bibliotekarzy, psychologów i pedagogów szkolnych zaangażowało się w działania na rzecz cyberbezpieczeństwa dzieci i młodzieży. Rekordowo duża liczba wystawionych certyfikatów, uprawniających do posługiwania się tytułem OSEhero przez kolejne dwa lata szkolne, pokazuje, że nasz projekt z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. To jednocześnie zachęta dla innych, którzy jeszcze się wahają, by dołączyć do OSEhero.
Magdalena Kisielewska: Dopowiem, że uczestnicy projektu OSEhero, aby otrzymać wspomniany tytuł, musieli uczestniczyć w jednym szkoleniu i minimum dwóch „spotkaniach przy kawie” z naszymi ekspertami, podczas których wymieniali się doświadczeniami oraz zdobywali wiedzę na temat zagrożeń w sieci i kształtowania pozytywnych nawyków cyfrowych. Oprócz tego musieli zorganizować w swojej szkole minimum dwie inicjatywy dotyczące bezpieczeństwa w internecie. Nasi OSEhero poradzili sobie z tymi zadaniami doskonale
Które z inicjatyw zrealizowanych przez uczestników szczególnie zapadły Wam w pamięć?
MT: Takich inicjatyw jest naprawdę wiele. W tej edycji uczestnicy projektu zrealizowali prawie 1800 inicjatyw. Trudno wskazać najlepsze, bo wszystkie były naprawdę super! Myślę, że najbardziej w pamięci utkwiła mi realizacja filmiku przez ośmioro naszych uczestników, którzy wspólnie nagrali materiał pt. „Nie hejtuję! Reaguję”.
MK: Tak, naprawdę tych inicjatyw było bardzo dużo. Wszystkie doceniam, a w szczególności te, które wychodzą poza szkolne mury. Najbardziej w pamięci utkwiła mi inicjatywa Jolanty Midor z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Głuchołazach, która wraz z nauczycielami, rodzicami i uczniami przygotowała przedstawienie w formie bajki dla dzieci, poruszające tematykę bezpieczeństwa w sieci.
Udział w projekcie OSEhero łączy się nie tylko z zadaniami do wykonania, ale też z wieloma korzyściami. Co otrzymują uczestnicy projektu?
MT: Przede wszystkim otrzymują od nas dawkę wartościowej wiedzy przekazaną podczas szkoleń, mniej formalnych „spotkań przy kawie”, a także konferencji i warsztatów na żywo organizowanych na zakończenie projektu. W tej edycji uczestnicy mieli możliwość zapoznać się z tak ważnymi tematami, jak: cyfrowa higiena, kompetencje cyfrowe, sharenting, wizerunek dziecka w sieci i wieloma więcej…
MK: OSEhero to przede wszystkim projekt edukacyjny. Jego uczestnicy otrzymują bezpłatny dostęp do naszych poradników, scenariuszy lekcji, prezentacji i innych materiałów. Często mogą z nich korzystać jeszcze przed oficjalną premierą. Dla mnie najważniejszą wartością dodaną projektu jest możliwość spotkania ludzi z pasją. Nauczyciele kontaktują się ze sobą m.in. na stworzonej przez nas zamkniętej grupie w mediach społecznościowych. To tu dzielą się swoimi pomysłami, inspirują siebie nawzajem do działania, szukają najlepszych rozwiązań. Wszystko po to, by poprawić poziom cyberbezpieczeństwa uczniów.
Edycja 2023/2024 dobiega końca. Jak możecie ją podsumować? I co jeszcze przed nami?
MT: Do edycji 2023/2024 zgłosiło się rekordowo dużo osób, bo aż 1780. Jest to naprawdę motywujące, że tylu nauczycieli jest chętnych angażować się w takie projekty jak OSEhero, pogłębiać swoją wiedzę z zakresu bezpieczeństwa w sieci oraz przekazywać ją swoim uczniom, ich rodzicom i swoim bliskim. W tej edycji, tak jak wspomniałem na początku naszej rozmowy, tytuł OSEhero otrzymało ponad 700 osób. Warto jeszcze raz podkreślić, ile inicjatyw zrealizowano w całej Polsce – dokładnie 1796! Dużo, prawda?
MK: Tak jak wspomniał Marcin – dużo pracy za nami. Każdy z nas zweryfikował setki spływających do nas inicjatyw, byliśmy na wielu motywujących spotkaniach z uczestnikami. Nie były to tylko spotkania online, ale także odwiedziliśmy najbardziej zaangażowanych nauczycieli w ich szkołach – podczas OSEhero Tour. Ale to jeszcze nie koniec – przed nami najważniejsze wydarzenie – Zlot OSEhero. Jego uczestnicy wezmą udział w kreatywnych warsztatach teambuildingowych, ale i spotkają się z najlepszymi ekspertami bezpieczeństwa w sieci. Kolejny raz poczujemy tę energię i spotkamy się z supernauczycielami z całej Polski!
Czy we wrześniu ruszy kolejna edycja projektu? Czego mogą się spodziewać jej uczestnicy?
MT: Myślę, że odpowiedź na to pytanie jest oczywista! Jesienią ruszy kolejna edycja projektu OSEhero. Nie możemy się już jej doczekać. Ale zanim to nastąpi, przed nami dwa miesiące wakacji i nie oznacza to dla nas odpoczynku.
MK: Podczas tych dwóch letnich miesięcy będziemy przygotowywać dla uczestników OSEhero wiele nowości, których nie było w dotychczasowych edycjach! W tej chwili nie zdradzimy szczegółów. Bądźcie z nami i śledźcie nasze działania na fanpage’u OSE – Ogólnopolska Sieć Edukacyjna na Facebooku. Do zobaczenia już wkrótce!
Dziękujemy za rozmowę!
