CyberGOV 2020 z udziałem NASK

O nowych regulacjach, wdrażaniu Ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa, realiach funkcjonowania urzędów w Polsce rozmawiali w czwartek uczestnicy konferencji online CyberGOV 2020. Udział w wydarzeniu wzięli też przedstawiciele Państwowego Instytutu Badawczego NASK.

To już szósta edycja konferencji podejmującej tematy ważne dla bezpieczeństwa administracji publicznej szczebla centralnego i samorządowego oraz współpracy administracji nie tylko z jednostkami powołanymi do troski o cyberbezpieczeństwo, ale także służbami mundurowymi i sektorem obronnym.

„Konferencja CyberGOV powstała w odpowiedzi na aspiracje i oczekiwania przedstawicieli instytucji administracji publicznej. To spotkanie przygotowane pod ich potrzeby, w kontekście funkcjonowania jednostek sektora publicznego w Polsce. Umożliwia wymianę doświadczeń i prezentowanie najlepszych praktyk, a także dialog instytucji mających decydujący wpływ na realizację programów i działań w obszarze cyberbezpieczeństwa sektora publicznej w Polsce” – informują organizatorzy na stronie konferencji.  

Wydarzenie zainaugurowano wystąpieniem ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego, który przedstawił temat „Cyberbezpieczeństwo w czasach pandemii”. Podczas wydarzenia CyberGOV, w którym każdego roku biorą udział przedstawiciele urzędów centralnych, samorządów, służb mundurowych i sektora obronnego, swoimi doświadczeniami dzielili się także m.in. Dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa Ministerstwa Cyfryzacji Robert Kośla,  Dyrektor Biura Cyberbezpieczeństwa Ministerstwa Sprawiedliwości Jan Kostrzewa i Dyrektor Departamentu Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych Andrzej Krzyżanek.

Państwowy Instytut Badawczy NASK w wydarzeniu reprezentował Dyrektor ds. Cyberbezpieczeństwa i Innowacji Krzysztof Silicki, który wchodzi w skład Rady Programowej konferencji i był uczestnikiem debaty Współpraca międzysektorowa i postępy we wdrażaniu ustawy o KSC”. Kierownik Zespołu Analiz Strategicznych i Wpływu Nowoczesnych Technologii NASK dr Magdalena Wrzosek zaprezentowała prelekcję „Współpraca międzysektorowa i wewnątrzsektorowa – jak, z kim i po co? Poradnik krok po kroku”, natomiast wykład „Incydenty i zdarzenia w urzędach” wygłosił Kierownik Zespołu CERT Polska NASK Przemysław Jaroszewski. „Studium przypadku ZUS - pierwsze doświadczenia z Ustawą o KSC” zaprezentował Kierownik Działu Inżynierii Systemów Bezpieczeństwa Centrum Badań i Transferu Technologii NASK Andrzej Chrząszcz.

W związku z konferencją w czerwcu i we wrześniu odbędą się też warsztaty „Pasywna identyfikacja ataków na infrastrukturę przemysłową w praktyce”, które poprowadzi Wojciech Kubiak − ICT Security Director w PKP Energetyka. Dzięki nim będzie można poznać m.in. scenariusze naruszenia bezpieczeństwa instalacji przemysłowej.