Kongres Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej – zarejestruj się już dziś

Już 14 grudnia 2021 odbędzie się wyjątkowa konferencja: Kongres Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE). Przez cały dzień eksperci OSE i liczni zaproszeni goście będą mówić o tym, czego pandemia nauczyła nas o nowych technologiach oraz jak wpłynęła na nasze bezpieczeństwo cyfrowe. Do udziału w wydarzeniu zapraszamy dyrektorów, nauczycieli i technicznych reprezentantów szkół oraz wszystkich zainteresowanych szansami i zagrożeniami, jakie dzisiaj niesie za sobą obecność w sieci.

Po niemal 20 miesiącach od wprowadzenia edukacji zdalnej nikogo nie trzeba przekonywać, że internet na stałe wpisał się w szkolną rzeczywistość. Jednym z wyzwań było zapewnienie uczniom bezpieczeństwa online, w tym także pokazanie, że sieć bywa przestrzenią, gdzie należy zachować szczególną ostrożność. Kształtowanie kompetencji w zakresie korzystania z technologii cyfrowych i właściwych postaw online wspiera Ogólnopolska Sieć Edukacyjna: projekt publicznej sieci telekomunikacyjnej, którego operatorem jest NASK Państwowy Instytut Badawczy. W ramach OSE do szkół w całej Polsce dociera szybki, bezpieczny i bezpłatny internet oraz powstają wartościowe materiały edukacyjne dotyczące m.in. cyberzagrożeń i sposobów reagowania na nie.

Czego pandemia nauczyła nas o nowych technologiach, jak wpłynęła na nasze bezpieczeństwo cyfrowe i obecność w sieci? Co z nami zostanie po doświadczeniu zdalnej edukacji? Jak dyrektorzy i nauczyciele mogą chronić uczniów przed cyberzagrożeniami? Jak wykorzystać potencjał OSE w szkole? Odpowiedzi na te i wiele inne pytań będzie można znaleźć w czasie Kongresu Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej – konferencji online, które odbędzie się już 14 grudnia.

– Z radością zapraszamy Państwa na Kongres OSE, podczas którego spojrzymy z perspektywy na edukację zdalną, przedstawimy wnioski i rekomendacje, a przede wszystkim szczególną uwagę zwrócimy na bezpieczeństwo uczniów w internecie, czyli temat ważny i aktualny niezależnie od okoliczności. Na uczestników konferencji czeka spora dawka wiedzy, refleksji i inspiracji do wykorzystania w codziennej pracy – mówi Wojciech Pawlak, Dyrektor NASK-PIB, który otworzy Kongres Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.   

Kongres OSE: co, kiedy, dla kogo?

Uczestnicy Kongresu będą mogli wziąć udział w sesji plenarnej, debacie eksperckiej „Zrozumieć pokolenie Z, czyli kto przychodzi do naszej szkoły”, a także wystąpieniach w ramach trzech ścieżek tematycznych: Dyrektor, Nauczyciel i Techniczny Reprezentant Szkoły, przeznaczonych dla najważniejszych odbiorców naszych działań. W gronie prelegentów znaleźli się z jednej strony eksperci OSE, a z drugiej  wykładowcy z prestiżowych uczelni, cenieni specjaliści oraz praktycy, w tym prof. UAM dr hab. Jacek Pyżalski, prof. UŚ dr Marek Kaczmarzyk czy dr Grzegorz Stunża.

Poznaj prelegentów Kongresu OSE

– Dzięki różnorodnej tematyce omawianej podczas wystąpień wszyscy uczestnicy naszej konferencji znajdą coś dla siebie. Nauczyciel w zdalnym nauczaniu, budowanie relacji w szkole, wyzwania dla bezpieczeństwa online, zmiany w funkcjonowaniu nastolatków w sieci po pandemii czy wreszcie usługa OSE i profesjonalne usługi bezpieczeństwa: to tylko niektóre tematy zaplanowanych wykładów i prezentacji. Kongres OSE będzie wyjątkową okazją do wymiany doświadczeń, których w ostatnim czasie zebraliśmy bardzo wiele. W Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej chcemy dotrzymywać kroku zmianom oraz pomagać dyrektorom, nauczycielom i technicznym reprezentantom szkół się w nich odnajdować – przekonuje Agnieszka Żeglińska, Dyrektor ds. Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Ekosystemu OSE w NASK.   

Podczas Kongresu nie zabraknie zarówno praktycznej wiedzy na temat aktualnych cyberzagrożeń i koniecznych działań profilaktycznych, jak i dotyczącej aktualnych trendów w zakresie funkcjonowania młodych w internecie, aż wreszcie w zakresie bezpieczeństwa szkolnych sieci OSE. Każdy z uczestników może sam wybrać najciekawszą dla siebie ścieżkę i wysłuchać interesujących wystąpień. 

Poznaj szczegółową agendę Kongresu OSE

Do udziału w Kongresie zapraszamy nauczycieli, psychologów i pedagogów szkolnych, dyrektorów, technicznych reprezentantów szkół oraz wszystkich zainteresowanych problematyką bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie. Udział w konferencji jest bezpłatny – wystarczy jedynie wypełnić formularz rejestracyjny i 14 grudnia punktualnie o 11:00 dołączyć do transmisji. Wszyscy zarejestrowani uczestnicy będą mogli otrzymać imienny certyfikat potwierdzający udział w Kongresie.

– Hybrydowa rzeczywistość postawiła przed nauczycielami, uczniami i rodzicami bardzo wiele wyzwań. Wszyscy życzymy sobie jak najszybszego powrotu do normalności. Wymuszone w czasie pandemii wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych może jednak przynieść wiele pozytywnych zmian w nauczaniu już po powrocie uczniów do szkół. Te oczekiwane to przede wszystkim wzrost wrażliwości na bezpieczeństwo w sieci, ochronę danych osobowych, zbudowanie świadomości nie tylko korzyści płynących z umiejętnego korzystania z TIK, ale i zagrożeń, jakie czekają na nas wszystkich w cyfrowym świecie. Czekamy na Państwa podczas Kongresu OSE, do zobaczenia! – mówi Maciej Dudkiewicz, Dyrektor ds. Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej w NASK.  

Więcej informacji na stronie Kongresu OSE.

***

Program Ogólnopolska Sieć Edukacyjna (OSE) jest realizowany przez Państwowy Instytut Badawczy NASK pod nadzorem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i wspófinansowany z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC) na lata 2014–2020. OSE to program publicznej sieci telekomunikacyjnej, dającej szkołom w całej Polsce możliwość podłączenia szybkiego, bezpłatnego i bezpiecznego internetu. W ramach programu OSE prowadzone są także działania edukacyjno-informacyjne, promujące zasady bezpiecznego korzystania z technologii cyfrowych.