NASK opublikował bezpłatną, bezpieczną grę edukacyjną dla dzieci - FireW@lly uczącą zasad bezpiecznego korzystania z internetu

FireW@lly to bezpłatna, w pełni bezpieczna, fabularna gra przygodowo-edukacyjna dla dzieci, która jest jednocześnie kursem bezpiecznego korzystania z sieci.

Na tropie cyberagrożeń

Fabuła gry FireW@lly koncentruje się na rozwiązywaniu problemów zgłaszanych przez jej bohaterów, czyli mieszkańców cyfrowej metropolii. Poszczególne rozdziały gry dotyczą różnych zagadnień związanych z cyberbezpieczeństwem – ochrony danych osobowych, haseł dostępu, szkodliwych treści czy fake newsów.

Gracz wciela się w jednego z głównych bohaterów – W@lly’ego lub W@llię. Staje się częścią cyfrowej metropolii, w której programy i aplikacje tworzą tętniącą życiem społeczność, zamieszkującą przestrzeń... twardego dysku. Celem i misją jest pomaganie innym w sytuacji zagrożenia i zapobieganie niebezpieczeństwom, które czyhają na mieszkańców miasta. Graczom w zadaniach towarzyszy wierny, wszechwiedzący kompan – komputer podręczny o imieniu Omni.

Gra składa się z 37 misji, a także atrakcyjnych dodatków w postaci wielu minigier i quizów tematycznych, które pozwalają sprawdzić i utrwalić zdobytą wiedzę. Za wykonane zadania gracz otrzymuje nagrody w postaci RAM-ów – specjalnej waluty, którą może przeznaczyć na zakup dodatkowych pomocy dla swojej postaci i kompletowanie jej ekwipunku.

Dlaczego warto?

Gra FireW@lly promuje dobre cyfrowe nawyki, zaznajamia młodszych oraz starszych ze strukturą internetu, a także z czyhającymi w sieci niebezpieczeństwami – wszystko to w przystępnej, interaktywnej formie. Brzmi jak połączenie przyjemnego z pożytecznym? Tak właśnie jest. Śledzenie cyberzłoczyńców i ratowanie cyfrowego świata z opresji to dla dzieci wspaniała przygoda.

FireW@lly ma nowoczesną oprawę graficzną i pełne udźwiękowienie. Każda z 14 postaci mówi głosem profesjonalnego lektora.

FireW@lly to gra bez przemocy. Jest bezpłatna, w pełni bezpieczna (nie pobiera żadnych danych z urządzenia) oraz pozbawiona reklam. Można w nią grać również offline.

Gra została zaprojektowana z uwzględnieniem wymogów dotyczących dostępności i dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Posiada opcje zmiany kontrastu i kolorystyki, czytania wszystkich elementów interfejsu czy zmiany wielkości liter.

FireW@lly do pobrania:

Zwiastuny gry:

https://youtu.be/efUwdNfssEc

https://youtu.be/a6z3BwVemos

Więcej informacji na temat gry:

https://www.gov.pl/web/firewally 

Gra powstała w ramach projektu „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych”, realizowanego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, Państwowy Instytut Badawczy NASK i Centrum Nauki Kopernik.

Grę wykonało poznańskie studio DOJI.