Spotkajmy się 4 października na IGF Polska we Wrocławiu!

Szczyt Cyfrowy IGF to wydarzenie, które na stałe wpisało się w mapę najważniejszych spotkań dotyczących przyszłości internetu. 4 października 2023 roku odbędzie się IGF Polska we Wrocławiu, a NASK jako współorganizator tego wydarzenia i gospodarz IGF Młodych planuje wiele ciekawych dyskusji, warsztatów i prelekcji. Po raz pierwszy też do współtworzenia IGF Młodych zaprosiliśmy młodych ludzi poprzez uczestnictwo w konkursie. Zobaczcie, kto wygrał i dostał możliwość zaprezentowania swojego warsztatu we Wrocławiu, a potem wyjazdu na ogólnoświatowy Szczyt Cyfrowy ONZ IGF 2023 do Japonii!

Inicjatywa zorganizowania IGF Młodych Polska zrodziła się w 2019 roku podczas Szczytu Cyfrowego ONZ IGF w Berlinie. Od tamtego czasu NASK jest nie tylko współorganizatorem, wraz z Ministerstwem Cyfryzacji, IGF Polska, ale też wspiera działania IGF Młodych Polska.

Edukacja, tworzenie cyfrowej rzeczywistości, która będzie przyjazna dla przyszłych pokoleń, aktywne poszukiwanie odpowiedzi o przyszłość internetu to cele i zadania, które są obecne zarówno w NASK, jak i wśród młodych osób zaangażowanych w IGF Młodych Polska. Podczas tegorocznego spotkania we Wrocławiu z dumą zaprezentujemy trzy warsztaty, których tematyka, ale też przeprowadzenie zostały wyłonione na drodze konkursu zorganizowanego przez NASK. Cieszę się, że w ten sposób oddaliśmy głos młodym ludziom, a jednocześnie daliśmy im szansę wyjazdu na IGF 2023 w Kyoto w Japonii – powiedział Wojciech Pawlak, Dyrektor NASK.

Warto dodać, że nagrodzone warsztaty wpisują się nie tylko w najnowszą tematykę związaną z internetem, ale też będą doskonałym uzupełnieniem zagadnień podejmowanych w głównych wydarzeniach IGF Polska 2023.

Konkurs dla młodych dorosłych został ogłoszony przez NASK 20 kwietnia, a wyniki podano 17 sierpnia. Laureatami konkursu zostali:

1. miejsce Jakub Wyczik: Prawo w Metawersum - Sztuka AI i tworzenie NFT na żywo.

2. miejsce Aleksandra Magiera: Partycypacja obywatelska w Metawersum - Nowe możliwości.

3. miejsce Kamila Dymek:  Sztuczna inteligencja w twoich rękach - Warsztat świadomego korzystania z narzędzi AI.

Jakub Wyczik i Aleksandra Magiera za wymyślenie i poprowadzenie warsztatu podczas IGF Polska we Wrocławiu zostaną nagrodzeni opłaconym pobytem na Szczycie Cyfrowym IGF 2023 w Japonii.

Oto, co laureaci mówią na temat przygotowanych przez siebie warsztatów:

Jakub Wyczik – „W czasach dynamicznie rozwijających się technologii, takich jak AI, Web3 czy Metawersum, ważne jest, abyśmy zrozumieli ich potencjał i w odpowiednim momencie wykorzystali możliwości, jakie oferują. Kiedy dowiedziałem się o okazji do wzięcia udziału w tym konkursie, uznałem to za niepowtarzalną szansę do podzielenia się wiedzą i doświadczeniem w tych obszarach, aby pomóc wypełnić lukę pomiędzy teorią a praktyką. Nie wszystkie problemy jesteśmy jednak w stanie rozwiązać sami – czasem na drodze do rozwoju stoją przestarzałe i niczym nieuzasadnione regulacje prawne z czasów przed powszechnym dostępem do Internetu – uważam jednak, że podejmując odpowiednie kroki, Polska ma potencjał, aby dołączyć do czołówki światowych liderów w tych dziedzinach”.

Aleksandra Magiera – „Partycypacja obywatelska jest niezwykle ważnym elementem życia społecznego. Z uwagi na to, iż nowe technologie pozwalają na jej udoskonalenie oraz odpowiednie wykorzystanie niezwykle istotne jest, aby uczyć i promować również taki zakres ich wykorzystania. Konkurs NASK był w tym zakresie idealną możliwością do przedstawienia swojej wizji. Jako nowa generacja, jesteśmy społeczeństwem cyfrowym, które może szerzyć wizję zmiany na lepsze. NASK trafia do młodych i działa poprzez młodych, co podwójnie zachęciło do podzielenia się swoimi pomysłami”.

Kamila Dymek – „Pojawienie się narzędzi opartych na sztucznej inteligencji, takich jak ChatGPT, to jedno z kluczowych zjawisk w dzisiejszym internecie. Ich wykorzystanie może przynieść wiele korzyści zarówno w świecie cyfrowym, jak i poza nim, jednak AI to także wyzwanie w zakresie ochrony prywatności, praw autorskich, czy bezpieczeństwa danych. Ja zajmuję się tą tematyką na co dzień i jadę na IGF, by wymienić się doświadczeniami, a także podzielić wiedzą z osobami, które rozpoczynają swoją przygodę z AI”.

Warto podkreślić, że również główne wydarzenia – panele dyskusyjne, wystąpienia – podczas IGF Polska wiele uwagi będą poświęcały zarówno sztucznej inteligencji, jak i wykorzystywaniu nowych technologii, w tym sztucznej inteligencji, w służbie społeczeństwu, w budowaniu sprawnie działających instytucji. Nie zabraknie też tematów związanych z jednym z poważniejszych zagrożeń, które rozprzestrzeniają się w sieci, czyli dezinformacją.

Wciąż można się rejestrować na IGF Polska we Wrocławiu, które odbędzie się 4 października 2023 roku – serdecznie zapraszamy!

Więcej informacji o IGF Polska 2023 - https://www.gov.pl/web/igf-polska/igf-polska-2023

Więcej informacji o IGF Młodych Polska - https://yigf.nask.pl/