Polska na 6. miejscu w rankingu cyberbezpieczeństwa MIT Cyber Defense Index

Polska znalazła się na 6. miejscu przed Japonią, Szwajcarią i Chinami w rankingu dotyczącym cyberbezpieczeństwa The Cyber Defense Index 2022/23 opublikowanym przez magazyn „MIT Technology Review”.

The Cyber Defense Index to globalne zestawienie 20 największych gospodarek świata (głównie członków forum G20, z wyłączeniem Rosji i włączeniem Polski), w którym brane są pod uwagę zasoby w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego. W rankingu oceniane jest m.in., w jakim stopniu poszczególne państwa wdrożyły praktyki zapobiegania cyberatakom i na ile lokalne regulacje wspierają działania w tym zakresie. Dane pochodzą w dużej mierze z zasobów instytucji międzynarodowych i globalnej ankiety przeprowadzonej wśród kadry kierowniczej odpowiedzialnej za cyberbezpieczeństwo w swoich organizacjach.

W ocenie poziomu cyberbezpieczeństwa uwzględnione zostały cztery aspekty: infrastruktura krytyczna, zasoby cyberbezpieczeństwa, zdolności organizacyjne oraz regulacje i otoczenie prawne w tym obszarze.

Polska otrzymała w tym rankingu całościową ocenę 6,91, przy czym najwyżej oceniono jej zasoby cyberbezpieczeństwa – na 7,34 punktu. Najlepszym wynikiem pochwalić może się Australia, której The Cyber Defense Index 2022/23 oceniany jest na 7,83 punktu. Zaraz za nią znalazły się Holandia (7,61) i Korea Południowa (7,41).

– Nasza wysoka pozycja w tym rankingu pokazuje, że działania takich instytucji jak NASK przyczyniają się do budowania wizerunku Polski jako państwa silnego pod względem posiadanych zasobów cyberbezpieczeństwa. Wyprzedziliśmy w nim m.in. Japonię, Chiny, Szwajcarię oraz Wielką Brytanię – podkreśla Wojciech Pawlak, Dyrektor NASK.

„MIT Technology Review” to dwumiesięcznik, założony w 1899 roku, będący własnością prestiżowej uczelni Massachusetts Institute of Technology. Pełen ranking można znaleźć na stronie.

Inne ciekawe dane i zestawienia, a także odpowiedzi na wiele nieszablonowych pytań o szerokiej tematyce gospodarczej i społecznej można znaleźć w uruchomionym kilka dni temu przez NASK serwisie Polskanatle.pl. Serwis w prosty i obiektywny sposób prezentuje dane obrazujące rozwój gospodarczy, przemiany społeczne oraz pozycję Polski na tle innych państw w wielu różnych dziedzinach.

Publikowane materiały opierają się na rzetelnych, jasno wskazanych źródłach i zawierają komentarze eksperckie, m.in. Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.