Naukowiec z NASK na prestiżowym spotkaniu w Stanach Zjednoczonych
Jako jedyny przedstawiciel Polski, naukowiec z NASK Szymon Łukasik został zaproszony na zamknięte spotkanie w San Francisco dotyczące Sztucznej Inteligencji. Wymiana wiedzy z międzynarodowymi liderami w dziedzinie bezpieczeństwa AI to nieocenione doświadczenie i dowód na wysoki poziom polskiej nauki.


Wydarzenie, organizowane wspólnie przez dwa Departamenty: Stanu i Handlu USA, skupia się na kluczowych wyzwaniach związanych ze Sztuczną Inteligencją. W tym na testowaniu modeli AI, ocenach ryzyka oraz niwelowaniu zagrożeń związanych z treściami generowanymi przez sztuczną inteligencję.
– Wobec dynamicznego rozwoju Sztucznej Inteligencji, a w szczególności modeli generatywnych, pozwalających na tworzenie treści różnego typu, musimy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo stosowania tej technologii. Jest tu wiele aspektów, które trzeba rozważać w kontekście międzynarodowym, uwzględniając przy tym kontekst lokalny (m.in. kulturę czy język) i zagadnienia etyczne. Spotkania takie jak to pozwalają wypracować uniwersalną metodologię działania oraz skoordynować badania prowadzone w tym obszarze w wielu różnych ośrodkach – mówi dr hab. inż. Szymon Łukasik, Dyrektor Ośrodka Badań nad Bezpieczeństwem Sztucznej Inteligencji w NASK
Szymon Łukasik, jako jedyny przedstawiciel Polski, wziął udział w dyskusjach zamkniętych, które objęły takie tematy jak:
- Zarządzanie ryzykiem związanym z treściami syntetycznymi (np. deepfake), które mogą wprowadzać dezinformację i zagrożenia dla bezpieczeństwa.
- Współpraca nad metodologią testowania i weryfikacji fundamentalnych modeli AI w celu poprawy ich interoperacyjności i wiarygodności.
- Budowanie wspólnych podejść do interpretacji wyników testów AI oraz oceny ryzyka związanego z wdrażaniem zaawansowanych systemów AI.
Podczas spotkania Szymon Łukasik podzielił się doświadczeniami NASK-PIB w związku z wykrywaniem treści generowanych i stosowania narzędzi do identyfikacji deep fake’ów. Mówił też o kwestiach związanych z bezpieczeństwem dużych modeli językowych – przedstawiając doświadczenia uzyskane przez konsorcjum złożone z polskich uczelni i instytutów badawczych podczas realizacji projektu PLLuM (Polish Large Language Model – polski wielki model językowy).
Spotkanie w San Francisco jest częścią globalnych działań na rzecz współpracy międzynarodowej w obszarze bezpieczeństwa AI. Zarówno Polska jak i NASK, dzięki obecności Szymona Łukasika, zaznaczyły swoją rolę w kształtowaniu międzynarodowych standardów i dobrych praktyk w tej dziedzinie. Wymiana myśli i doświadczeń podczas spotkania będzie służyć zwiększeniu globalnej współpracy w obszarze Sztucznej Inteligencji, by rozwijać tę technologię w sposób bezpieczny, odpowiedzialny i zgodny z międzynarodowymi
Wyróżnione aktualności
Rosyjskie lub białoruskie źródło informacji – bądźcie ostrożni. Rekomendacje dla mediów
Białoruskie służby podały, że zapobiegły przemytowi największej w historii partii materiałów wybuchowych z Polski na terytorium Białorusi i Rosji. Informację tę publikują polskie media. Apelujemy o ostrożność i informowanie odbiorców, że to może być dezinformacja.
Sukces NASK. Ewelina Bartuzi-Trokielewicz z grantem LIDERA
Fałszywe reklamy inwestycyjne, deepfake’i z celebrytami i linki, które prowadzą donikąd – właśnie z tym mierzy się Ewelina Bartuzi-Trokielewicz w swoim nowym projekcie badawczym.
300 incydentów dziennie - premiera raportu CERT Polska za 2024 rok
Fala zagrożeń rośnie, bo incydentów w cyberprzestrzeni jest coraz więcej, lecz także chronimy się przed nimi coraz lepiej – to wnioski, które płyną z najnowszego raportu CERT Polska za 2024 rok. Zostały one przekazane podczas SECURE International Summit 2025. Trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce do prezentacji tak istotnego dokumentu, niż największa impreza polskiej prezydencji poświęcona cyberbezpieczeństwu.
Dziewczyny – czas na Klub Cyfrowych Możliwości!
Jesteś studentką co najmniej drugiego roku kierunku związanego z ICT*? Chcesz zdobyć stypendium, referencje, nowe umiejętności i wiedzę, a przy okazji zarobić? Zgłoś się do projektu Klub Cyfrowych Możliwości (KCM)!
Najnowsze aktualności
Granie z głową – jak chronić dzieci w cyfrowym świecie?
Czy wiesz, że prawie połowa polskich nastolatków codziennie gra online? Internetowa rozrywka jest dziś popularniejsza niż kiedykolwiek – stanowi codzienność młodych ludzi, a dla wielu rodziców powód do niepokoju. Czy słusznie?
Dr Marta Wachowicz nową prezes Polskiej Agencji Kosmicznej!
Jeszcze niedawno kierowała Biurem Nauki i Technologii w NASK. Dziś obejmuje stery jednej z najważniejszych instytucji w polskim sektorze kosmicznym. Dr Marta Wachowicz została powołana na stanowisko prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej!
„Szkoła międzypokoleniowa” buduje mosty
Ponad 10 tysięcy seniorów zdobyło cyfrowe umiejętności. Wśród nich był nawet 96-latek! W rolę mentorów wcielili się uczniowie polskich szkół, którzy z empatią, cierpliwością i zaangażowaniem tłumaczyli przyszywanym „babciom” i „dziadkom” tajniki cyfrowego świata. W siedzibie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się Gala Finałowa podsumowująca projekt.