Nawigacja

Topnews

Menu kategorii

Wydarzenia 2017

Prawie 2,6 mln aktywnych nazw w domenie .pl. Rośnie liczba abonentów!

Na koniec września 2017 roku liczba aktywnych nazw w domenie .pl wynosiła prawie 2,6 mln – wynika z raportu kwartalnego, opublikowanego przez Krajowy Rejestr Domen, działający w Państwowym Instytucie Badawczym NASK.

W ocenie ekspertów NASK okresowe spowolnienie dynamiki rynku domeny .pl obserwowane jest od początku roku. 

Zmniejszenie liczby nowych rejestracji oceniamy przez pryzmat poszerzenia możliwości wyboru atrakcyjnych nazw wraz z włączeniem do internetu bardzo szerokiej gamy nowych domen generycznych i zwiększenia konkurencyjności na światowym rynku domenowym – zaznacza w raporcie dyrektor NASK, dr inż. Wojciech Kamieniecki.    

- Jednocześnie z dużym zadowoleniem odnotowujemy fakt stałego wzrostu w tym okresie liczby abonentów domeny .pl. W trzecim kwartale przybyło ich ponad 5,5 tys.  – dodaje dyrektor NASK.  Warto również odnotować, że wskaźnik odnawianych nazw w rejestrze domeny .pl w trzecim kwartale tego roku wzrósł do poziomu 62,22%, poprawiając wynik z poprzedniego kwartału o 0,54 p. p. W prezentowanym okresie o prawie 2 tysięcy zwiększyła się również liczba nazw zabezpieczonych protokołem DNSSEC. Tego typu nazwy stanowią obecnie ok. 1,5% wszystkich nazw zarejestrowanych w domenie .pl.  - Odnotowujemy coraz większe zainteresowanie rejestratorów protokołem DNSSEC i zapewnieniem bezpieczeństwa domeny .pl w sieci, co pozwala mieć nadzieję, że w najbliższym czasie liczba ta znacząco się zwiększy – podkreśla Wojciech Kamieniecki.

Z pełnym raportem za trzeci kwartał 2017 roku można zapoznać się na stronie: Krajowego Rejestru domeny .pl.

do góry