Nawigacja

Topnews

13. Międzynarodowa Konferencja „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie” 17 i 18 września w Warszawie

Świat, w którym dorastają dzieci i młodzież zmienia się szybko, a cyfrowe technologie są ich codziennością. Według raportu EU Kids Online 2018 aż 82,5 proc. osób w wieku od 9 do 17 lat łączy się z siecią codziennie. O tym, co zrobić, by przebywanie online było dla nich bezpieczne i przynosiło korzyści, będą rozmawiać uczestnicy dwudniowej konferencji, organizowanej przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz NASK – Państwowy Instytut Badawczy, która rozpoczyna się 17 września w Warszawie.

dowiedz się więcej

Premiera raportu „Zjawisko dezinformacji w dobie rewolucji cyfrowej”

Wpływ dezinformacji na państwo, politykę, społeczeństwo i biznes – to główny temat przygotowanego w NASK PIB raportu „Zjawisko dezinformacji w dobie rewolucji cyfrowej”. Premiera dokumentu odbędzie się 24 września w godz. 11.00-13.00 w NASK PIB przy ul. Kolskiej 12.

dowiedz się więcej

Sztuczna inteligencja w oczach Polaków – raport z badań społecznych

Poprawy komfortu życia i większego bezpieczeństwa – spodziewają się internauci w związku z wykorzystaniem sztucznej inteligencji (AI). Jednocześnie wielu z nich obawia się, że technologia odbierze ludziom pracę – wynika z raportu na temat postrzegania sztucznej inteligencji przez internautów, przygotowanego przez NASK.

dowiedz się więcej

Eksperci NASK na Forum Ekonomicznym w Krynicy

Sztuczna inteligencja, rozwój mobilnej transmisji danych 5G, unijna współpraca na rzecz bezpieczeństwa sieci i ich użytkowników, wyzwania związane z dezinformacją i manipulacją w mediach cyfrowych – to tylko niektóre tematy prelekcji, spotkań debat eksperckich, w których będą brali udział przedstawiciele Państwowego Instytutu Badawczego NASK i spółki NASK SA w trakcie XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy Zdroju.

dowiedz się więcej

Dołącz do grona ekspertów współpracujących z ENISA

NASK buduje listę ekspertów, przedstawicieli Polski, którzy będą wspierali Agencję UE ds. Cyberbezpieczeństwa w przygotowywaniu rekomendacji z zakresu cyberbezpieczeństwa.

dowiedz się więcej

Menu kategorii

Wydarzenia 2017

Prawie 2,6 mln aktywnych nazw w domenie .pl. Rośnie liczba abonentów!

Na koniec września 2017 roku liczba aktywnych nazw w domenie .pl wynosiła prawie 2,6 mln – wynika z raportu kwartalnego, opublikowanego przez Krajowy Rejestr Domen, działający w Państwowym Instytucie Badawczym NASK.

W ocenie ekspertów NASK okresowe spowolnienie dynamiki rynku domeny .pl obserwowane jest od początku roku. 

Zmniejszenie liczby nowych rejestracji oceniamy przez pryzmat poszerzenia możliwości wyboru atrakcyjnych nazw wraz z włączeniem do internetu bardzo szerokiej gamy nowych domen generycznych i zwiększenia konkurencyjności na światowym rynku domenowym – zaznacza w raporcie dyrektor NASK, dr inż. Wojciech Kamieniecki.    

- Jednocześnie z dużym zadowoleniem odnotowujemy fakt stałego wzrostu w tym okresie liczby abonentów domeny .pl. W trzecim kwartale przybyło ich ponad 5,5 tys.  – dodaje dyrektor NASK.  Warto również odnotować, że wskaźnik odnawianych nazw w rejestrze domeny .pl w trzecim kwartale tego roku wzrósł do poziomu 62,22%, poprawiając wynik z poprzedniego kwartału o 0,54 p. p. W prezentowanym okresie o prawie 2 tysięcy zwiększyła się również liczba nazw zabezpieczonych protokołem DNSSEC. Tego typu nazwy stanowią obecnie ok. 1,5% wszystkich nazw zarejestrowanych w domenie .pl.  - Odnotowujemy coraz większe zainteresowanie rejestratorów protokołem DNSSEC i zapewnieniem bezpieczeństwa domeny .pl w sieci, co pozwala mieć nadzieję, że w najbliższym czasie liczba ta znacząco się zwiększy – podkreśla Wojciech Kamieniecki.

Z pełnym raportem za trzeci kwartał 2017 roku można zapoznać się na stronie: Krajowego Rejestru domeny .pl.

do góry