Nawigacja

Topnews

Menu kategorii

Wydarzenia 2019

Różne oblicza sztucznej inteligencji na konferencji NASK

Podejście polskich internautów do sztucznej inteligencji i nowe osiągnięcia w dziedzinie analizy wzoru ludzkiej tęczówki – to niektóre z tematów, które będą podejmowane podczas konferencji NASK „Dimensions of artificial intelligence. NASK – Cyber reality – Poland” 9 września w Warszawie. To pierwsze duże wydarzenie organizowane przez niedawno utworzone w NASK Centrum AIDA (Artificial Intelligence and Data Analysis), specjalizujące się w AI.

Sztuczna inteligencja (AI) to jeden z głównych elementów rewolucji technologicznej, której obecnie jesteśmy świadkami. W ostatnich latach ten trend stał się obiektem zwiększonego zainteresowania nie tylko w świecie nauki i biznesu, ale i ze strony światowych rządów oraz administracji publicznej. Dzieje się tak ze względu na rosnący i w dużej mierze niekontrolowany wpływ AI na różne obszary naszego życia. Państwowy Instytut Badawczy NASK jako wiodąca jednostka naukowa podlegająca Ministerstwu Cyfryzacji intensyfikuje aktywność w obszarze sztucznej inteligencji w naukowym i praktycznym wymiarze. Organizacja konferencji "Dimensions of artificial intelligence. NASK – Cyber reality - Poland", której program odnosi się do wielu obszarów praktycznego wykorzystania AI, wpisuje się w te działania. Prelegentami będzie szereg specjalistów – również zagranicznych - z tej dziedziny, będzie też czas na dyskusje i warsztaty

Wykłady otwierające wygłoszą: przedstawiciel Ministerstwa Cyfryzacji i Dyrektor NASK Jacek Leśkow. Zaplanowano m.in. wystąpienia dr. inż. Mateusza Trokielewicza z NASK, który zapozna uczestników z nowym metodami zastosowań rozpoznawania tęczówki i dr. inż. Mariusza Kamoli z NASK, który przybliży kwestię modeli przetwarzania języka naturalnego w branży hotelowej. Prelekcje wygłoszą również zagraniczni goście: Patrice Bertail, prof. Université Paris Nanterre („Algorithmics in AI: bias, discrimination and equity”) oraz Dimitris Politis, prof. University of California, San Diego (“The making of an Institute: the Halicioglu Data Science Institute at UCSD”).

Na konferencji zostaną przedstawione po raz pierwszy wyniki przeprowadzonego przez NASK badania „AI w społeczeństwie i gospodarce - ogólnopolskie badania opinii internautów” na temat tego, jak użytkownicy polskiego internetu definiują pojęcie sztucznej inteligencji, jakie są ich oczekiwania względem tej technologii i co wzbudza ich nadzieje, a co - obawy. Prezentację poprowadzą dr Rafał Lange i Filip Konopczyński z NASK.

W ramach wydarzenia odbędzie się też debata na temat warunków do rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce, a także sesje warsztatowe dotyczące m.in. obrazowania 2D i 3D w rozpoznawaniu twarzy oraz klasyfikowania dokumentów tekstowych.

Rejestracja na konferencję możliwa jest na stronie: https://aiconference.nask.pl/kai/form/dodaj35,Rejestracja.html. Szczegółowe informacje na temat konferencji są dostępne na stronie: https://aiconference.nask.pl/.

Centrum Zastosowań Sztucznej Inteligencji i Analiz Danych (Artificial Intelligence & Data Analysis – AIDA) jest jednym z czterech centrów zarządzania NASK, zajmującym się koordynacją, inicjowaniem oraz rozwojem projektów związanych z zastosowaniem sztucznej inteligencji ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb administracji publicznej, cyberbezpieczeństwa, edukacji oraz mediów.

do góry