Nawigacja

Topnews

ESA – technologia i edukacja razem w walce ze smogiem

Ponad 300 szkół ze stacjami pomiarowymi, przeszło trzy tysiące przeszkolonych nauczycieli i niemal 51 tysięcy uczniów objętych edukacją – to najkrótsze podsumowanie dotychczasowych efektów projektu Edukacyjnej Sieci Antysmogowej (ESA).

dowiedz się więcej

e-Polak potrafi! – rusza kampania Ministerstwa Cyfryzacji i NASK

Spoty telewizyjne, działania w prasie i internecie – to tylko niektóre działania, jakie zaplanowaliśmy w ramach naszej kampanii „e-Polak potrafi!”. Startujemy!

dowiedz się więcej

Bezpieczeństwo użytkowników OSE jako wyzwanie dla uczestników Hackathonu 590

Ogólnopolska Sieć Edukacyjna (OSE), której operatorem jest Państwowy Instytut Badawczy NASK, już niedługo zapewni dostęp do szybkiego i bezpiecznego internetu każdej polskiej szkole. Młodzi programiści, uczestnicy Hackathonu na Kongresie 590 mają szansę w ramach wyzwania NASK zaproponować rozwiązania, które pozwolą wykorzystać usługi bezpieczeństwa także na smartfonach uczniów szkół podłączonych do OSE.

dowiedz się więcej

NASK uruchamia postępowanie na mobilne pracownie dla szkół

NASK rozpoczyna postępowanie na dostawę wyposażenia mobilnych pracowni komputerowych, które szkoły wygrały w konkursie #OSEWyzwanie. Każdy zestaw składa się z 16 laptopów. Nagrody będą przekazywane do szkół w bieżącym roku szkolnym 2019/20.

dowiedz się więcej

Instytut NASK wśród sygnatariuszy deklaracji na temat bezpieczeństwa dzieci w internecie

„Deklarację współpracy na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie” z inicjatywy ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego podpisali we wtorek w Warszawie przedstawiciele instytucji państwowych, operatorów telekomunikacyjnych, dostawców treści, portali internetowych i mediów. Państwowy Instytut Badawczy NASK jest jednym z jej sygnatariuszy.

dowiedz się więcej

Menu kategorii

Wydarzenia 2019

#OSEregio – start!

Pierwszym Forum OSEregio w Ostrołęce (20 września) rozpoczęliśmy cykl spotkań, które odbędą się w wielu regionach kraju. Fora będą wsparciem dla szkół chcących przystąpić do programu OSE, a także platformą współpracy i wymiany doświadczeń pomiędzy przedstawicielami lokalnych środowisk edukacyjnych – szkół, kuratoriów i samorządów.

W ostrołęckim forum wzięli udział m.in. minister cyfryzacji Marek Zagórski, zastępca Dyrektora NASK Bartłomiej Klinger, mazowiecki wicekurator oświaty Dorota Skrzypek, a także przedstawiciele samorządów, dyrektorzy szkół i nauczyciele.

– Chcemy zacząć mówić o polskiej szkole jako na wskroś nowoczesnej. W każdym aspekcie – ze względu na szybki internet, nowoczesne wyposażenie, ale także dlatego, że i nauczyciele są nowocześni. Program OSE to początek – powiedział minister Marek Zagórski, inaugurując spotkanie.

Podczas konferencji omawiano korzyści, jakie dla systemu edukacyjnego niesie wdrażany system Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

– Ten program przyczynia się do rozwoju nowych form kształcenia oraz podnoszenia kompetencji i umiejętności cyfrowych, zarówno uczniów, jak i nauczycieli – mówił minister cyfryzacji.

Podczas debaty panelowej „Uczeń w cyfrowym świecie” z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Cyfryzacji, Ministerstwa Edukacji i NASK szeroko omawiano założenia programu OSE, a także rozmawiano o wykorzystaniu technologii cyfrowych w procesie edukacji.

– OSE chcemy tworzyć nie tylko jako światłowód w szkole, to jest jedynie pierwszy krok, który wykonamy. Zależy nam na tym, żeby nauczyciele potrafili wyciągnąć nasze dzieci z obszaru płytkiej rozrywki, żeby one zobaczyły, że za tą technologią jest mnóstwo rzeczy, których się mogą nauczyć, są talenty, które mogą rozwinąć, są umiejętności, które mogą potem wykorzystać w pracy czy w codziennym życiu – przekonywał Bartłomiej Klinger.

W ramach OSEregio odbyły się także warsztaty dotyczące wykorzystania technologii cyfrowych podczas zajęć w szkole, m.in. „Nowe technologie w edukacji, jak wykorzystać smartfon w szkole?” oraz „Lekcja: Enter. Świat nowej edukacji”. Uczestnicy spotkania obejrzeli też transmitowaną na żywo lekcję pokazową ze szkoły w Pasiekach, jak również przez cały dzień mogli korzystać z porad ekspertów – dotyczących przyłączenia do OSE, bezpieczeństwa w sieci oraz programów OSEhero i mLegitymacje.

Podczas forum zostały wręczone nagrody dla pierwszych zwycięzców konkursu #OSEwyzwanie. Na początek poznaliśmy laureatów z Mazowsza – to aż 125 szkół, które otrzymały w pełni wyposażone mobilne pracownie multimedialne.

Pełna lista zwycięzców konkursu #OSEwyzwanie

Zapraszamy na kolejne spotkania w ramach OSEregio, które odbędą się już niebawem: 24 września w Policach, 27 września w Białej Podlaskiej i 7 października w Białymstoku.

Rejestracja i formularz konkursowy

 

do góry