Krajowy Rejestr Domen

Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy prowadzi Rejestr domeny krajowej .pl i umożliwia rejestrację nazw w domenie .pl i szeregu domen funkcjonalnych i regionalnych. Rejestracja odbywa się za pośrednictwem rejestratorów, którzy przystąpili do stworzonego przez NASK w grudniu 2002 roku Programu Partnerskiego.

W 2003 roku NASK jako jeden z pierwszych rejestrów udostępnił w pełni automatyczny system Registry, oparty o zmodyfikowany protokół EPP.

W lipcu 2013 roku NASK przejął obsługę domeny .gov.pl od Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN. Rejestracja nazw w domenie .gov.pl dostępna jest wyłącznie dla podmiotów do tego uprawnionych i odbywa się bezpośrednio w NASK.

NASK jest aktywnym członkiem organizacji CENTR (Council of European National Top-Level Domain Registries), ściśle współpracuje z organizacją koordynującą funkcjonowanie światowego Internetu ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) oraz organizacją ccNSO (the country code Names Supporting Organisation), zrzeszającą w ramach ICANN rejestry krajowe.

 

Wiecej informacji na stronie Krajowego Rejestru Domen