Przemysław Kuna nowym prezesem UKE!
To nazwisko od lat kojarzone jest z cyfryzacją i bezpieczeństwem w sieci. Przemysław Kuna – ekspert, menedżer i wieloletni dyrektor w NASK – został powołany na stanowisko prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. To ważny moment zarówno dla niego samego, jak i dla całego środowiska związanego z rozwojem cyfrowej Polski.


Wieloletnie doświadczenie zdobyte w NASK
Przemysław Kuna przez lata kierował w NASK projektami, które wspierały cyfrową transformację administracji, rozwój usług publicznych i wzmacnianie bezpieczeństwa użytkowników internetu. Współpracując z instytucjami państwowymi, nauką i biznesem, potrafił łączyć różne perspektywy i przekładać je na konkretne rozwiązania. Dzięki temu zyskał opinię eksperta, który nie tylko rozumie technologię, ale przede wszystkim potrafi przełożyć ją na potrzeby obywateli.
Jego praca w NASK była dowodem, że cyfryzacja to nie tylko infrastruktura i procedury, ale realna zmiana jakości życia.
Lider doceniany na poziomie krajowym
– Przez ostatnie półtora roku Przemek wniósł do NASK ogromne doświadczenie i zaangażowanie. Kierował strategicznymi projektami, w tym rozwojem Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE), która stała się jednym z filarów cyfryzacji polskiego systemu edukacji. Jego wkład w rozwój Centrum i NASKu oraz kompetencje menedżerskie były nieocenione dla naszej organizacji – podkreśla Radosław Nielek, dyrektor NASK.
Powierzenie Przemysławowi Kunie roli prezesa UKE jest potwierdzeniem jego kompetencji i skuteczności. To właśnie w NASK zdobył doświadczenie, które teraz będzie mógł wykorzystać w kierowaniu instytucją odpowiadającą za równowagę między użytkownikami, operatorami i państwem.
Nowe wyzwania, nowa rola
Urząd Komunikacji Elektronicznej odgrywa kluczową rolę w rozwoju rynku telekomunikacyjnego i usług cyfrowych w Polsce. To instytucja, której decyzje mają bezpośredni wpływ na codzienne korzystanie z internetu i telefonii przez miliony obywateli.
Obejmując funkcję prezesa UKE, Przemysław Kuna staje przed zadaniem, które wymaga nie tylko wiedzy i doświadczenia, ale także wizji przyszłości cyfrowej Polski.
– To niezwykle ważna funkcja dla rozwoju cyfrowej Polski, a jego wiedza i doświadczenie, również te, wyniesione z NASK, z pewnością przyczynią się do dalszego wzmacniania tego sektora. Ta nominacja to także kolejne potwierdzenie znaczenia NASKu na polskiej mapie cyfrowej – mówi Radosław Nielek, dyrektor NASK.
Gratulacje od zespołu NASK
Dla całego NASK to moment satysfakcji i dumy. Przemysław Kuna przez lata współtworzył naszą instytucję, a dziś jego wiedza i zaangażowanie zostały docenione w skali ogólnokrajowej.
– W imieniu swoim i całego zespołu NASK serdecznie gratuluję Przemkowi tej prestiżowej nominacji i życzę wielu sukcesów, inspirujących wyzwań oraz satysfakcji z pełnienia nowej funkcji. Dziękuję za wspólną pracę, profesjonalizm i pasję, które wnosiłeś każdego dnia. Jestem przekonany, że ta decyzja otwiera także nowe perspektywy współpracy pomiędzy NASK a UKE – dodaje dyrektor Radosław Nielek.
Wyróżnione aktualności
NASK rozwinie komunikację kwantową z europejskimi satelitami
Międzynarodowe konsorcjum pod przewodnictwem NASK zbuduje optyczną stację naziemną umożliwiającą kwantowe ustalanie klucza (QKD) z europejskimi satelitami. Projekt PIONIER-Q-SAT umożliwi łączność m.in. z satelitą Eagle-1 i połączy Polskę z innymi krajami biorącymi udział w programie EuroQCI Komisji Europejskiej.
Od lajków do lęków – zaburzenia odżywiania w erze scrollowania
Zaburzenia psychiczne związane z jedzeniem i zniekształcony obraz ciała coraz częściej zaczynają się od ekranu telefonu. Problem ten wpisuje się szerzej w kryzys zdrowia psychicznego zanurzonych w środowisku cyfrowym młodych ludzi. Nastolatki patrzą na idealny świat w mediach społecznościowych, a siebie widzą w krzywym zwierciadle.
Okazja czy pułapka? Kupuj bezpiecznie online
Black Friday i Cyber Monday wyewoluowały w całe tygodnie kuszące okazjami i promocjami, a gorączka świątecznych zakupów już się rozpoczęła. Wiedzą o tym nie tylko klienci, ale i cyberprzestępcy. By się przed nimi ustrzec, warto zajrzeć do najnowszej publikacji NASK o bezpiecznych zakupach online.
Wolność w sieci czy era regulacji?
Co zmieni się w internecie po wdrożeniu unijnych regulacji DSA? Jak nowe prawo może wpłynąć na nasze bezpieczeństwo, ochronę dzieci i wizerunku, a także przyszłość cyfrowej komunikacji? Odpowiedzi na te pytania padły podczas debaty Strefy Dialogu Jutra Human Answer Institute w Polskiej Agencji Prasowej.
Najnowsze aktualności
Twoja cyberodporna firma – Spotkanie Cyfrowego Biznesu w Wołominie
Jak wskazują statystyki działającego w NASK CERT Polska liczba incydentów bezpieczeństwa stale rośnie. To sygnał ostrzegawczy dla przedsiębiorców, którzy coraz częściej mierzą się z phishingiem, fałszywymi powiadomieniami i atakami ransomware. Jak ograniczyć ryzyko i zabezpieczyć biznes w cyfrowym świecie? Pomagają w tym eksperci NASK podczas cyklu Spotkań Cyfrowego Biznesu.
Ferie, zdjęcia i dzieci w sieci. O sharentingu, który zaczyna się niewinnie
Zimowe ferie sprzyjają dzieleniu się chwilą. Śnieg skrzypiący pod butami, pierwszy zjazd na nartach, rumiane policzki dziecka i kubek gorącej czekolady w górskiej kawiarni. Telefon sam ląduje w dłoni, zdjęcie lub film powstaje niemal automatycznie, a publikacja w mediach społecznościowych, wydaje się naturalnym przedłużeniem tej radości. Przecież to tylko zdjęcie. Przecież to tylko film. Przecież to tylko rodzina. Przecież wszyscy tak robią.
Ferie z technologią. Klub Cyfrowych Możliwości ruszył w trasę
Programowanie, roboty, spotkania ze sztuczną inteligencją i rozmowy o bezpieczeństwie w sieci. Tak wyglądają ferie w Klubie Cyfrowych Możliwości – bezpłatnych, czterodniowych półkoloniach dla uczennic i uczniów klas IV–VIII. Pierwsze warsztaty już za nami. Przed Klubem jeszcze kilkanaście przystanków w trakcie ferii, a na większość z nich wciąż można się zapisać. Projekt realizują NASK oraz Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog.







