Typ_aktualnosc Aktualność
23 Lipca 2025|4 min. czytania

Setki milionów na nowoczesny sprzęt w szkołach

Ponad sto tysięcy sal lekcyjnych w całym kraju zostanie wyposażonych w nowoczesny sprzęt do nauki zdalnej! Komisja przetargowa NASK otworzyła właśnie oferty w postępowaniu wartym ponad 120 milionów złotych.

nauczycielka na tle klasy z tabletam w ręku
Łuna gradientu wychodząca od dołu

Nowoczesna edukacja potrzebuje nowoczesnych narzędzi – także wtedy, gdy lekcje odbywają się poza szkolną salą. Dlatego instytut NASK ogłosił w czerwcu przetarg na dostawę Zestawów do Nauczania Zdalnego (ZNZ), które mają wesprzeć szkoły w organizacji elastycznych, cyfrowych form nauki.
To ważny krok w stronę nowoczesnej edukacji. Zainteresowanie przetargiem było duże – oferty złożyło 11 firm lub konsorcjów. Każda z ofert zakłada kompleksowe wyposażenie sal lekcyjnych w sprzęt umożliwiający prowadzenie zajęć w trybie zdalnym lub hybrydowym. Zwycięzcę przetargu poznamy we wrześniu, a sprzęt trafi do szkół jeszcze w tym roku.

Dziś szkoła to nie tylko tablica i kreda. To również kamera, mikrofon i tablet graficzny. Naszym celem jest zapewnienie uczniom i nauczycielom takich narzędzi, które umożliwią prowadzenie zajęć niezależnie od formuły, w której się odbywają – mówi Przemysław Kuna, Zastępca Dyrektora NASK ds. Projektów Infrastrukturalnych

Zamówienie obejmuje sprzęt do ponad 100 tysięcy sal lekcyjnych w szkołach zawodowych i ogólnokształcących na terenie całego kraju. Każdy zestaw ZNZ to funkcjonalne, gotowe do użycia rozwiązanie, które ułatwia nauczycielom prowadzenie zajęć, a uczniom – aktywny udział w lekcjach. Sprzęt został zaprojektowany z myślą o wygodzie, prostocie obsługi i skuteczności dydaktycznej. Chodzi o to, by szkoły były przygotowane na każdy scenariusz – także ten, w którym znów trzeba będzie przenieść się do nauki zdalnej.

W skład zestawu wchodzą:

  •  tablet piórkowy bez ekranu – umożliwiający notowanie i rysowanie na ekranie komputera,
  • słuchawki z mikrofonem – zapewniające wyraźny dźwięk,
  • mikrofon zbierający głos z całej sali – przydatny podczas lekcji z udziałem uczniów,
  • kamera – umożliwiająca transmisję obrazu z zajęć,
  • wysoki statyw – pozwalający ustawić sprzęt w dogodnej pozycji,
  • HUB USB – do łatwego połączenia wszystkich elementów,
  • oraz instrukcja wideo – przygotowana z myślą o prostym i szybkim wdrożeniu.

Zestawy mają wspierać nie tylko nauczanie zdalne, ale też pracę hybrydową i indywidualne konsultacje online. Co ważne – zostały opracowane tak, by nie wymagały specjalistycznej wiedzy technicznej i były gotowe do użycia od razu po podłączeniu.

Określając zakres przetargu, postawiliśmy na funkcjonalność i intuicyjność. Chcieliśmy, by nauczyciele mogli korzystać ze sprzętu bez barier, a uczniowie, niezależnie od miejsca zamieszkania, mieli równe szanse na dostęp do edukacji – mówi Przemysław Kuna

Oto lista firm i konsorcjów, które złożyły oferty:

  1. Bechtle direct Polska sp. z o.o., Wrocław
  2. Intaris Sp. z o.o., Warszawa
  3. SUNTAR sp. z o.o., Tarnów
  4. Computex Sp. z o.o. Sp. k., Warszawa
  5. IMMITIS Sp. z o.o., Bydgoszcz
  6. GRISBI Sp. z o.o., Mikołów
  7. Konsorcjum MBA SYSTEM Sp. z o.o. (lider) / NTT Technology Sp. z o.o. (członek), Warszawa
  8. GRUPA E Sp. z o.o., Tychy
  9. PRZP Systemy Informacyjne Sp. z o.o., Połaniec
  10. Konsorcjum i-Terra Sp. z o.o. (lider) / IMAGE RECORDING SOLUTIONS Sp. z o.o. (członek), Szczecin/Warszawa
  11. SKYNEVO Sp. z o.o. Sp. k., Warszawa

Dzięki dostawie ZNZ kolejne placówki zyskają nie tylko nowoczesne narzędzia, ale także większą niezależność. Edukacja musi iść naprzód, a technologia ma być w tym wsparciem, nie przeszkodą.

Postępowanie prowadzone jest w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO), a dokładnie działania C2.2.1, które wspiera cyfryzację systemu edukacji. Zakłada ono wyposażenie co najmniej 100 000 sal lekcyjnych w narzędzia umożliwiające prowadzenie lekcji na odległość. Wykaz szkół objętych wsparciem przygotowało Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Udostępnij ten post

Wyróżnione aktualności

Zdjęcie z wydarzenia medialnego Impact. Na pierwszym planie widać ekran podglądu realizatorskiego, który pokazuje dwa kadry: po lewej stronie Radosław Nielek, dyrektor NASK, w brązowej marynarce i białej koszuli, po prawej stronie dziennikarka trzymająca mikrofon. W tle widoczni rozmyci uczestnicy rozmowy oraz kamery.
Typ_aktualnosc Aktualność
14 Maja 2025|3 min. czytania

Szeroki front małych systemów na Impact’25

Wbrew pozorom zapewnienie cyfrowego bezpieczeństwa w gminie jest trudniejsze niż w banku – mówił w dyskusji podczas Impact’25 Radosław Nielek, dyrektor NASK. W jednej gminie może znajdować się jednocześnie wiele różnych systemów informatycznych – wodociągów, szkół, placówek medycznych.

Piotr Bisialski z NASK na scenie podczas konferencji.
Typ_aktualnosc Aktualność
13 Maja 2025|7 min. czytania

NASK o krok przed cyberprzestępcami. Forum Bezpieczeństwa Banków 2025

Kradzież tożsamości, ataki na infrastrukturę i próby manipulacji danymi. Sektor finansowy jest na pierwszej linii frontu w walce z cyberprzestępcami. NASK – jako lider w dziedzinie cyberbezpieczeństwa - wychodzi naprzeciw tym wyzwaniom. – Udział w Forum Bezpieczeństwa Banków to dla nas okazja do poznania realnych potrzeb sektora bankowego i wdrożenia konkretnych działań – mówił Piotr Bisialski, kierownik zespołu NASK Incident Response Team.

Wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski przemawia podczas konferencji dotyczącej projektu HIVE AI. W tle na ekranie widoczne są slajdy prezentacji z tytułem „Cele, założenia i organizacja projektu”. Przy stole prezydialnym siedzą Radosław Nielek, Agnieszka Karlińska. W sali znajduje się licznie zgromadzona publiczność, a jedno z przemówień jest rejestrowane telefonem przez uczestnika.
Typ_aktualnosc Aktualność
12 Maja 2025|5 min. czytania

PLLuM rośnie w siłę

600 tysięcy promptów wpisanych w okienko PLLuMa i nowości, od których dzielą nas nie lata, a zaledwie tygodnie – kolejne modele i prototyp inteligentnego asystenta. W siedzibie NASK w Warszawie spotkali się wszyscy uczestnicy konsorcjum HIVE AI. Grupy, która ma za zadanie rozwijać i wdrażać polski model językowy (PLLuM).

MAK od NASK
Typ_aktualnosc Aktualność
12 Maja 2025|4 min. czytania

Rozkwitnij z MAK. Program Mentoringu Aktywnych Kobiet nabiera barw

Podnieś swoje kompetencje z zakresu cyberbezpieczeństwa i wejdź na rynek nowych technologii! Już kilkaset kobiet zgłosiło chęć udziału w programie MAK (Mentoring Aktywnych Kobiet), ogłoszonym przez NASK we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji. Zostań jedną z nich — zgłoś swój udział i rozwiń skrzydła w indywidualnym programie mentoringowym. Nabór trwa do końca maja.

Informacje

Najnowsze aktualności

oszust wabi kobietę
Typ_aktualnosc Aktualność
24 Lipca 2025|4 min. czytania

Klikniesz serce, stracisz konto. Gdy uczucia stają się bronią

Randki online to dziś codzienność – wystarczy kilka kliknięć, by poznać kogoś z drugiego końca świata. Ale tam, gdzie łatwo o emocje, łatwo też o manipulację. Oszustwa typu romance scam stały się jednym z najczęstszych zagrożeń w internecie. I nie chodzi tu tylko o pieniądze. Ofiary często płacą znacznie więcej – złamanym sercem, wstydem, poczuciem winy.

ECSC - ZNAMY SKŁAD REPREZENTACJI POLSKI
Typ_aktualnosc Aktualność
21 Lipca 2025|6 min. czytania

Cyberwyścig trwa. Po rekordowych kwalifikacjach – finał w Warszawie!

Blisko dwieście osób walczyło w eliminacjach o miejsce w polskiej drużynie narodowej, która weźmie udział w European Cybersecurity Challenge 2025. Zawody budzą tym większe emocje, że w tym roku odbywają się w Warszawie. Eliminacje to najbardziej prestiżowy test cyberkompetencji młodzieży w Polsce. Wiele osób bierze w nich udział także po to, by sprawdzić siebie i zmierzyć się z najlepszymi „w branży”.

Hive AI
Typ_aktualnosc Aktualność
16 Lipca 2025|6 min. czytania

PLLuM w nowej odsłonie. Rodzina polskojęzycznych modeli językowych się powiększa

Polska sztuczna inteligencja przyspiesza. Model PLLuM został zaktualizowany i zoptymalizowany. Teraz potrafi m.in. tworzyć oficjalne e-maile czy wnioski i lepiej formatuje odpowiedzi. To pierwsza aktualizacja wydana pod marką HIVE AI i wyraźny sygnał, że projekt nie zwalnia tempa.