Polsko-japońskie rozmowy w NASK o cyberbezpieczeństwie

Przedstawiciele największego przedsiębiorstwa energetycznego w Japonii, TEPCO, przyjechali w środę na spotkanie z pracownikami instytutu badawczego NASK, aby rozmawiać o cyberbezpieczeństwie w Europie, szczególnie w sektorze elektroenergetyki i sieciach OT.

Uczestnicy spotkania dyskutowali m.in. na temat polityki cyberbezpieczeństwa w Polsce oraz w Japonii, a także bezpieczeństwa systemów przemysłowych OT, w szczególności systemu SCADA. 

Wśród japońskich gości znaleźli się m.in. Dyrektor Generalny firmy TEPCO Takashi Oishi i Dyrektor ds. Informatyki Junya Yamamoto. Oprócz nich z Japonii przylecieli również przedstawiciele tamtejszego oddziału producenta oprogramowania antywirusowego McAfee Japan - Hiroshi Sasaki i Masahiko Sakurai.

- NASK od wielu lat wdraża innowacyjne systemy w obszarze cyberbezpieczeństwa. Nasze rozwiązania, oparte na pracach badawczo-rozwojowych, funkcjonują w sektorze publicznym i gospodarczym, stanowiąc istotne wsparcie w tworzeniu cyberochrony instytucji i przedsiębiorstw – mówiła podczas spotkania prof. Ewa Niewiadomska-Szynkiewicz, Zastępca Dyrektora NASK ds. Naukowych, reprezentująca NASK podczas spotkania. – Obecnie uczestniczymy w kilku konsorcjach międzynarodowych, prowadząc zaawansowane i nowatorskie badania w obszarze cyberbezpieczeństwa. Bardzo cenimy sobie również współpracę polską-japońską w ramach programu EUNITY – podkreśla prof. Ewa Niewiadomska Szynkiewicz.

W spotkaniu z delegacją z Japonii ze strony NASK uczestniczyli także: Zastępca Dyrektora NASK ds. Cyberbezpieczeństwa i Innowacji Krzysztof Silicki, Dyrektor Pionu Centrum Cyberbezpieczeństwa w NASK PIB Juliusz Brzostek oraz Magdalena Górnisiewicz, Anna Felkner, Adam Kozakiewicz, Maciej Siciarek i Michał Rotnicki. Na spotkaniu obecny był również Dyrektor Departamentu Teleinformatyki PSE S.A. Grzegorz Bojar. Ze strony japońskiej w spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele kierownictwa firmy TEPCO z panem Takashi Oishi - Director of International Strategy (CEO of TEPCO IEC) oraz eksperci IT i cyberbezpieczeństwa w tym przedsiębiorstwie.

 

Państwowy Instytut Badawczy NASK jest jednym z europejskich partnerów projektu EUNITY, którego celem jest ułatwianie i rozwijanie dialogu pomiędzy Europą a Japonią w zakresie m.in. badań nad cyberbezpieczeństwem oraz wprowadzania innowacji i promowanie tym samym działań na rzecz bezpieczeństwa cybernetycznego w obu regionach.