Komitet Sterujący międzynarodowej konferencji wojskowej ICMCIS spotkał się w NASK

Komitet Sterujący międzynarodowej konferencji w dziedzinie komunikacji wojskowej i systemów informatycznych „International Conference on Military Communications and Information Systems” (ICMCIS) spotkał się w poniedziałek w Państwowym Instytucie Badawczym NASK. Konferencja, w której wezmą udział naukowcy NASK, odbędzie się w tym roku 14-15 maja w Budvie w Czarnogórze.

Przewodniczącym Komitetu Sterującego konferencji jest dr Peter Lenk z Agencji Komunikacji i Informacji NATO (NCIA). Ze strony NASK w Komitecie zasiadają: Zastępca Dyrektora NASK ds. Naukowych prof. Ewa Niewiadomska-Szynkiewicz i prof. Marek Amanowicz.

Już od 20 lat konferencje ICMCIS są miejscem spotkań wybitnych naukowców z dziedziny obronności i systemów informatycznych. Starannie dobrane wystąpienia dają specjalistom okazję do przedyskutowania różnych punktów widzenia i wymiany doświadczeń, co jest niezbędne w dzisiejszych dynamicznie zmieniających się realiach w dziedzinie obronności i wojskowości, w tym cyberbezpieczeństwa – mówi prof. Ewa Niewiadomska-Szynkiewicz.  - W tym roku chcielibyśmy podjąć podczas konferencji rozległą tematykę, w tym m.in. problematykę operacji informacyjnych, kognitywnych sieci radiowych, modeli chmury obliczeniowej czy analiz Big Data w systemach obronnych– zapowiada prof. Marek Amanowicz. 

Tematyka konferencji wpisuje się w działalność Państwowego Instytutu Badawczego NASK. Oprócz udziału w wielu nowatorskich projektach, które mogą znaleźć zastosowanie w obronności, pracownicy NASK mają też duży wkład w działania grupy badawczej NATO IST-147, zajmującej się zastosowaniem Internetu Rzeczy w obszarze militarnym. NASK uczestniczy w niej aktywnie od 2016 roku.

Na spotkaniu komitetu w NASK obecni byli także: prof. Józef Modelski z Politechniki Warszawskiej oraz prof. Marek Suchański i Jerzy Łopatka z Wojskowego Instytutu Łączności. Wśród uczestników z zagranicy znaleźli się też dr Niranjan Suri z amerykańskiego Institute of Human and Machine Cognition (IHMC) i U.S. Army Research Laboratory, prof. Bob Madahar z brytyjskiego Defence Science and Technology Laboratory i dr Frank Trethan Johnsen z Norwegian Defence Research Establishment.

Przewodniczącą Komitetu Programowego konferencji jest prof. Milica Pejanovic-Durisic - ambasador Czarnogóry przy ONZ, poprzednio minister obrony Czarnogóry.

ICMCIS to międzynarodowa konferencja z 20-letnią tradycją, której celem jest nawiązywanie kontaktów i wymiana idei na temat rozwoju i wdrażania zaawansowanych technologii informacyjnych i telekomunikacyjnych w systemach wojskowych. Wśród tematów, jakie organizatorzy chcieliby podjąć na tegorocznej konferencji, znalazły się m.in. pomysły i rozwiązania dla obronności, operacje informacyjne, zaawansowane systemy klasy C4ISR, analizy Big Data i przetwarzanie danych w systemach obronnych.

Konferencja odbywa się co roku w różnych krajach europejskich. Poprzednia edycja miała miejsce w ubiegłym roku Warszawie. Organizatorem tegorocznej konferencji (http://www.icmcis2019.me/) jest Atlantic Council of Montenegro, przy wsparciu czarnogórskiego Instytutu Bezpieczeństwa i Ministerstwa Obrony.