NASK o roli nauczycieli w cyfrowym świecie

Za nami już cztery edycje regionalnych konferencji w cyklu "Nauczyciel jako mentor ucznia w cyfrowym świecie". Łódz, Zielona Góra, Biała Podlaska, a ostatnio Włocławek – w tych miastach eksperci NASK spotykali się z przedstawicielami sektora edukacji, którzy chcą pogłębić wiedzę i zdobyć praktyczne umiejętności.

Na konferencje i inne wydarzenia, realizowane w ramach Programu "Safer Internet" zapraszani są nauczyciele, pedagodzy i inni specjaliści, pracujący z dziećmi i młodzieżą. Ich celem jest przedstawienie skutecznych, opartych na najnowszej wiedzy, sposobów rozwijania umiejętności twórczego i wartościowego korzystania z internetu.

W naszych działaniach skupiamy się nie na zagrożeniach, ale na możliwościach, które oferuje globalna sieć. Inspiracji i wiedzy dostarcza nam młodzież, biorąca udział w pracach Kongresu Młodych Internautów (KoMIn) oraz nauczyciele i pedagodzy na co dzień pracujący w szkołach, poradniach, organizacjach na rzecz dzieci i młodzieży. Korzystamy też z wyników badań, prowadzonych systematycznie przez NASK i inne instytucje eksperckie" – wyjaśnia dr Agnieszka Wrońska, kierownik Akademii NASK w NASK Państwowym Instytucie Badawczym, który jest Koordynatorem Polskiego Centrum Programu Safer Internet.

W ofercie Programu są konferencje poświęcone głównym trendom i zjawiskom, związanym z użytkowaniem nowych technologii przez dzieci i młodzież. Prowadzone są też, we współpracy z zewnętrznymi ekspertami, specjalistyczne warsztaty, na których omawiane są szczegółowo zagadnienia związane z korzystaniem z konkretnych narzędzi i usług (np. portale społecznościowe, wideoczaty).

Szczegółowe informacje o wydarzeniach oraz dodatkowe materiały można znaleźć na stronie Polskiego Centrum Programu Safer Internet

Można tam też znaleźć wiele materiałów do pobrania. "Warsztaty, konferencje, kursy i materiały oferowane przez Safer Internet są bardzo różnorodne. Na stronie można znaleźć bezpłatne poradniki dla rodziców, filmy i materiały edukacyjne dla dzieci, materiały dydaktyczne dla nauczycieli" – wymienia Anna Rywczyńska, koordynatorka Programu "Safer Internet" w NASK.

NASK w ramach "Safer Internet" współorganizuje też co roku w lutym Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Jest to inicjatywa międzynarodowa, w którą zaangażowane jest kilkadziesiąt krajów. W Polsce co roku swoje lokalne wydarzenia w ramach obchodów DBI organizują setki osób, organizacji i instytucji. W tym roku w Polsce zorganizowano ponad dwa i pół tysiąca spotkań, warsztatów, wystaw happeningów, lekcji i innych wydarzeń, promujących bezpieczne korzystanie z internetu i kulturę wzajemnego szacunku w sieci.