Bagatelizujemy agresję w internecie – eksperci ostrzegają przed cyberprzemocą w pierwszym z serii podcastów

Agresja w internecie nie ma jednego oblicza. Może przybierać formę prześladowania przez grupę znajomych rówieśników. Na co dzień też widzimy wiele obraźliwych, wulgarnych komentarzy wobec obcych osób w internecie. Niestety, zjawiska takie są często lekceważone. O tym jak przeciwdziałać cyberprzemocy mówią eksperci Polskiego Centrum Programu Safer Internet (PCPSI) tworzonego przez Państwowy Instytut Badawczy NASK i Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, w pierwszym z serii podcastów dla rodziców młodych internautów.

Podcastu można posłuchać na platformach YouTube, Anchor.fm i Spotify. Wkrótce ukażą się kolejne, poświęcone innym zagadnieniom, związanym z internetowym bezpieczeństwem dzieci i młodzieży.

Rodzice mogą także skorzystać z bezpłatnego kompendium wiedzy na temat bezpieczeństwa młodzieży w sieci. PCPSI wyjaśnia w nim szczegółowo różne zagadnienia, związane z bezpieczeństwem codziennego korzystania z internetu przez dzieci i młodzież.

 

Hejt dotknąć może każdego

 

Agresywne wypowiedzi, obraźliwe porównania, wulgarne epitety są bolesne nawet wtedy, gdy formułuje je obca osoba i w gruncie rzeczy nie mają one wpływu na nasze życie czy działania. Tym bardziej są krzywdzące, jeśli pochodzą od znajomych, rówieśników, osób z klasy. O problemie cyberprzemocy mówią w pierwszym z serii podcaście: Martyna Różycka z Państwowego Instytutu Badawczego NASK, Kierownik zespołu Dyżurnet.pl i dr Szymon Wójcik z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Eksperci wyjaśniają mechanizmy powstawania internetowej przemocy rówieśniczej i wskazują sposoby, aby jej przeciwdziałać.

 

„W sytuacji, kiedy zajęcia w szkołach są zawieszone na wiele tygodni, nie tylko aktywność edukacyjna musi przenieść się do internetu. Z konieczności online odbywa się także życie społeczne młodzieży. Oczywiście nadal internet jest też narzędziem poszukiwania rozrywki, szczególnie pożądanej, gdy musimy pozostawać w domach. Rodzicom potrzebna jest wiedza o tym jak radzić sobie w tej nietypowej rzeczywistości i mądrze towarzyszyć dzieciom w korzystaniu z cyfrowych narzędzi w sposób możliwie bezpieczny i wartościowy” – mówi Julia Piechna ekspertka Działu Edukacji Cyfrowej w NASK, koordynująca w instytucie Polskie Centrum Programu Safer Internet.

 

Jak być przewodnikiem dziecka w sieci?

 

Sieć to przede wszystkim przestrzeń pozytywnej komunikacji, wartościowej wiedzy i kreatywnej zabawy. Trzeba jednak umieć jej szukać i dobrze z niej korzystać. Instytut NASK uruchomił już cykle zabaw dla dzieci i rodziców on-line: „#zostanwdomu bezpiecznie z Akademią NASK” oraz „20 minut z programowaniem”. Dużą popularnością cieszy się interaktywny serwis edukacyjny dla dzieci “Sieciaki.pl”. Cały czas trwa też kampania „Nie zagub dziecka w sieci” prowadzona przez Ministerstwo Cyfryzacji i NASK. W ramach kampanii powstały m.in. poradniki dla rodziców na temat cyberprzemocy czy szkodliwych treści w internecie. Na stronie kampanii https://www.gov.pl/web/niezagubdzieckawsieci rodzice znajdą wiele innych porad i wskazówek, jak towarzyszyć dziecku w sieci. Ambasadorem kampanii jest znany dziennikarz i popularyzator nauki, dr Tomasz Rożek.

 

Porady w wygodnej formule podcastu,  zespół PCPSI przygotowuje specjalnie dla rodziców. To porcja praktycznej wiedzy, z którą można zapoznać się nawet jadąc samochodem lub wykonując codzienne domowe czynności. Dziś pierwszy podcast z serii – jego tematem jest cyberprzemoc. Kolejny zostanie opublikowany za tydzień. Zapraszamy do słuchania!