30. rocznica ustanowienia domeny krajowej .pl

30 lipca 2020 roku przypada 30. rocznica ustanowienia domeny krajowej .pl. W 1990 roku, IANA, organizacja zarządzająca wówczas domenami najwyższego poziomu, dokonała wpisu oznaczenia „.pl” dla domeny krajowej przypisanej administracyjnie do Polski.

Pierwszymi domenami w .pl były domeny edu.pl związane ze środowiskiem akademickim, a ich obsługa została powierzona Zespołowi Koordynacyjnemu NASK, działającemu w ramach Uniwersytetu Warszawskiego. W 1993 roku utworzony został NASK – jednostka badawczo-rozwojowa, który od tej chwili prowadził rejestr nazw domenie .pl.

W 2008 roku liczba nazw aktywnych w DNS przekroczyła 1 milion, a ponad 95% z nich obsługiwanych było przez rejestratorów - Partnerów NASK. Trzy lata później liczba nazw w domenie .pl podwoiła się
i przekroczyła 2 miliony. W 2015 roku obsługiwanych było już ponad 1 milion abonentów domeny.

Domena .pl jest domeną pierwszego wyboru w Polsce, z największym udziałem w rynku. 7 na 10 domen rejestrowanych w Polsce to właśnie domeny .pl. W rankingu rejestrów europejskich plasuje się na 6 miejscu. Na koniec 2019 roku w Rejestrze widniało zaledwie 8 nazw z maksymalną liczbą 63 znaków, a średnia liczba znaków w nazwie wyniosła 11,06.

Obecnie w Rejestrze domeny .pl jest prawie 2,5 miliona nazw, które obsługiwane są na rzecz 1,07 miliona abonentów.

 

 

Warto zaznaczyć, że w 2004 roku NASK jako pierwszy na świecie rejestr domen otrzymał certyfikat zgodności z normą ISO 9001. System zarządzania jakością, nieprzerwanie od 16 lat, obejmuje wszystkie realizowane w NASK procesy związane z rejestracją i obsługą domen internetowych. Od samego początku NASK, jako Rejestr domeny .pl, za jeden z najważniejszych celów obrał zapewnienie bezpiecznego i stabilnego działania strefy .pl. Na przestrzeni lat wdrożył i nadal rozwija usługi podnoszące bezpieczeństwo domen i ich abonentów, na przykład DNSSEC czy .pl Registry Lock.