Nie bądź obojętny, reaguj! Jak wygląda proces zgłaszania seksualnego wykorzystania dziecka

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy warto reagować? Czy warto sobie i innym zawracać głowę? Odpowiedź jest jedna – Tak, warto! Doświadczenia zespołu Dyżurnet.pl, Policji, Interpolu pokazują, że każda reakcja na niepokojące treści w sieci jest ważna. Czasami pojedyncze zgłoszenie jest brakującym puzzlem większej układanki, z której wyłania się obraz krzywdzonego dziecka. To jedno zgłoszenie może wiele zmienić. Jak to działa?

Na stronie https://dyzurnet.pl/ znajduje się formularz zgłoszeniowy. Można z niego skorzystać anonimowo, łatwo i szybko zgłaszając nielegalne treści, na które trafimy w sieci. Zgłoszenie natychmiast trafia do zespołu Dyżurnet.pl, który poddaje je wstępnej klasyfikacji. Priorytetowo obsługiwane są zgłoszenia dotyczące treści CSAM, czyli seksualnego wykorzystania dziecka. Pozostałe kategorie zgłoszeń to: twarda pornografia, rasizm i ksenofobia, inne nielegalne treści.

Następnie zespół Dyżurnet.pl w zależności od tego, gdzie znajduje się serwer, z którego pochodzą nielegalne treści, zgłasza sprawę do Komendy Głównej Policji lub do innego zespołu reagującego zrzeszonego w Stowarzyszeniu INHOPE oraz do Interpolu. Szybka reakcja Policji i Interpolu również są bardzo ważne do tego, aby zabezpieczyć dane techniczne serwerów, plików. Jest to istotne dlatego, iż treści CSAM są szybko usuwane z sieci, a to uniemożliwia skuteczne przeciwdziałanie dalszemu wykorzystywaniu dziecka, zatrzymaniu nielegalnego procederu. Przy nowych materiałach ważna jest szybka reakcja, dzięki której łatwej jest dotrzeć do ofiary i ją uratować.

Podobnie, jak w przypadku wychwytywania nielegalnych treści, również przy ich analizowaniu niezwykle ważne jest zarówno wykorzystywanie sztucznej inteligencji, która jest w stanie zebrać dane z milionów zdjęć i materiałów, jak również czujność i krytyczny ogląd eksperta. To właśnie połączenie tych dwóch sił daje spektakularne sukcesy, np. udało się namierzyć źródło powstawania materiałów CSAM dzięki temu, że na kilku zdjęciach znajdował się ten sam kocyk, pokój czy widok za oknem.

Każde zgłoszenie, każda świadoma reakcja użytkowników sieci sprawia, że policyjna baza się powiększa, a to z kolei zwiększa szanse na namierzenie osób zajmujących się nielegalnym procederem i skuteczne działania.

O tym, dlaczego tak to jest ważne opowie przedstawiciel Policji podczas jubileuszowego spotkania online, które odbędzie się w połowie września.

Zespół Dyżurnet.pl od 15 lat działa na tym polu, współpracuje zarówno z Policją, jak i Interpolem oraz innymi organizacjami. W swojej pracy korzysta zarówno z czujności człowieka, jak i z ogromnych możliwości obliczeniowych sztucznej inteligencji.

Bądźcie z nami – każdego dnia jako świadomi użytkownicy Internetu oraz podczas świętowania 15-lecia Dyżurnet.pl.

O szczegółach spotkania poinformujemy na początku września.