Polska zwycięzcą #CodeWeek2020!

Mamy to! Historyczne zwycięstwo w CodeWeek. Niesamowity wynik 20 505 zgłoszonych wydarzeń zagwarantował nam złoto! Wydarzenia w Polsce zaczynały się co… minutę! Tak, tak, w tym roku jesteśmy pierwsi w Europie. Dziękujemy!

Po raz pierwszy w ośmioletniej historii #CodeWeek Polska nie tylko znalazła się na podium, ale zajęła pierwsze miejsce w tej europejskiej rywalizacji! To ogromny sukces, którego nie byłoby bez Waszego zaangażowania!

Wspólny sukces

- Polacy po raz kolejni pokazali, że są kreatywni i pełni zaangażowania, niezależnie od okoliczności. Kiedy w lipcu ogłaszaliśmy konkurs „1000 pierwszych inicjatyw online” obawialiśmy się, czy świętowanie CodeWeek w ogóle będzie możliwe. Tymczasem Państwa zaangażowanie przerosło nasze wyobrażenia. Bardzo za nie dziękujemy – mówi Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Tegoroczny wynik to nasz wspólny sukces - nie byłby możliwy bez zaangażowania nauczycieli, rodziców, szkół, przedszkoli, organizacji pozarządowych, instytucji publicznych czy prywatnych firm.

Choć Polska prześcignęła inne kraje o tysiące inicjatyw, to zwycięstwo na pewno nie przyszłoby nam z taką łatwością, gdyby nie zaangażowanie ogólnopolskiego programu Uczymy Dzieci Programować i jego koordynatorów – Anny Świć i Rafała Mitkowskiego – Przyjaciół CodeWeek 2019 i trenerów Klubu Młodego Programisty online.

W tym roku Uczymy Dzieci Programować rozgrzewało Polaków do działania akcją „Cała Polska Programuje”, a przeprowadzone w ramach programu działania promujące CodeWeek przyczyniły się do zgłoszenia ponad połowy wszystkich inicjatyw dodanych w tym roku na mapę Europejskiego Tygodnia Kodowania.

Wszystkim, którzy swoim działaniem wspierali 8. edycję Europejskiego Tygodnia Kodowania serdecznie gratulujemy i dziękujemy!

Nowe rekordy

Pomimo ograniczeń związanych z rygorem sanitarnym, zmienionym funkcjonowaniem wielu szkół, placówek edukacyjnych czy instytucji, nie zwalnialiście tempa ani na moment! Udało nam się pobić również nowy rekord wydarzeń -  podczas #CodeWeek2020 na terytorium Polski odbyło się aż 20 505 inicjatyw!  A to oznacza, że nasze wydarzenia zaczynały się co… minutę!

Dzięki temu wynikowi Polska zajęła pierwsze miejsce w kategorii „liczba inicjatyw w stosunku do populacji”, według której ustalany jest coroczny ranking. W tym roku na podium znalazły się też Estonia (543 wydarzenia) oraz Austria (2924 wydarzenia).

W ogólnej liczbie inicjatyw zgłoszonych na mapę prześcignęła nas w roku jedynie Turcja z wynikiem prawie 23 tysięcy inicjatyw. Na trzecim miejscu znaleźli się Włosi z blisko ośmioma tysiącami wydarzeń.

Jak wyglądała droga do tego sukcesu? Od kilku lat Polska konsekwentnie zwiększa liczbę zorganizowanych inicjatyw związanych z nauką programowania. W 2014 r. Polacy zrealizowali 283 inicjatywy, w 2015 r. były to już 2062 wydarzenia, edycję 2016 skończyliśmy z wynikiem 4674, w 2017 r. zrealizowaliśmy 2302 inicjatywy, a 2018 rok to 5088 wydarzeń! Ubiegłoroczne 15 139 zgłoszeń na mapie było dla nas wielkim sukcesem, ale tegoroczny wynik przebił nasze najśmielsze prognozy! Zgłoszone w tym roku ponad 20 tysięcy wydarzeń to ponownie prawie 1/3 wszystkich europejskich inicjatyw w ramach CodeWeek.

Zaprogramowane miasta

W których miastach działo się najwięcej? Poznajcie tegoroczne TOP10:

  1. Warszawa - 998
  2. Kraków - 989
  3. Poznań - 809
  4. Aglomeracja śląska - 757
  5. Łódź - 545
  6. Szczecin -  469
  7. Wrocław - 387
  8. Trójmiasto - 386
  9. Bydgoszcz - 313
  10. Białystok - 277

Oczywiście to tylko drobny wycinek wszystkich miejsc, gdzie w tym roku ćwiczyliście kompetencje cyfrowe. Podczas tegorocznej edycji programowała naprawdę cała Polska! Jeżeli chcecie zobaczyć, ile wydarzeń odbyło się w Waszej okolicy zajrzyjcie na https://codeweek.eu/events - znajdziecie tam regularnie aktualizowaną mapę tegorocznych inicjatyw!

Co po #CodeWeek2020?

Europejski Tydzień Kodowania to dopiero początek! Tegoroczny wynik pokazał, że w Polakach drzemie prawdziwy wulkan energii i chęci do nauki! Jeżeli złapaliście bakcyla programowania, mamy dla Was wiele ciekawych propozycji, które pomogą Wam doskonalić zdobyte podczas #CodeWeek umiejętności i nabywać nowe! W końcu programować można cały rok!

Koniecznie śledźcie działania Klubu Młodego Programisty - aktualnie trwa druga edycja warsztatów online. Jeśli martwicie się, że przegapiliście pierwsze warsztaty – łatwo je nadrobić. Zajrzyjcie na kanał Jesień z KMP na YouTube – publikujemy tam zapis wszystkich webinarów. Po to, aby każdy mógł do nich wrócić w dogodnym dla siebie momencie. Nie ważne, gdzie się znajdujecie - możecie uczestniczyć w warsztatach z każdego zakątka Polski i nie tylko! Wystarczy Wam jedynie komputer z połączeniem internetowym oraz chęć do działania! Więcej informacji na temat warsztatów znajdziecie na stronie klubmlodegoprogramisty.pl!

Obserwujcie również nasze profile w mediach społecznościowych - Facebook’u oraz Instagramie, a także stronę koduj.gov.pl. Znajdziecie tam materiały edukacyjne, które pozwolą Wam rozpocząć przygodę z programowaniem. Informujemy Was tam też na bieżąco o wszystkich wydarzeniach, warsztatach czy konkursach!

Na koduj.gov.pl publikujemy także wszystkie najważniejsze informacje dotyczące polskiej edycji CodeWeek – warto więc zapisać ten adres jeśli, tak jak my, już myślicie o kolejnej edycji ????

Po tegorocznym sukcesie nie możemy już doczekać się #CodeWeek2021! Już teraz serdecznie zapraszamy Was do udziału i zaangażowania w dziewiątą edycję Europejskiego Tygodnia Kodowania!

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim, którzy poprzez swoje działania wspierali #CodeWeek2020! Tegoroczny złoty medal to nasz wspólny sukces!