Sztuczna inteligencja na polu walki - naukowa konferencja NATO

Narzędzia informatyczne i telekomunikacyjne są dziś niezbędne w niemal każdej dziedzinie życia, również w działaniach wojskowych. 4 maja rozpoczęła się międzynarodowa konferencja poświęcona militarnym zastosowaniom takich technologii jak sztuczna inteligencja, komputery kwantowe i zaawansowane metody przetwarzania danych. Biorą w niej udział specjaliści z instytucji naukowych z krajów NATO. Partnerem wspierającym konferencję jest NASK.

Głównym organizatorem International Conference on Military Communications and Information Systems jest agencja sojuszu ds. technologii komunikacyjnych i informacyjnych (NATO Communications and Information Agency). Tegoroczna edycja odbywa się w całości online w dniach 4-5 maja. Główna osią tematyczną konferencji jest w tym roku wojskowe zastosowanie uczenia maszynowego. Chodzi przede wszystkim o posługiwanie się narzędziami AI wspierającymi ogląd sytuacji oraz proces podejmowania decyzji taktycznych.  

Wśród tematów poruszanych podczas sesji naukowych są m.in. zastosowanie sztucznej inteligencji do wykrywania potencjalnie groźnych dronów, zwiększanie możliwości taktycznych przez zastosowanie chmur obliczeniowych, nowe metody pozyskiwania i przetwarzania danych wywiadowczych, a także wojskowe wsparcie dla społeczeństw w sytuacjach kryzysowych (np. w obliczu pandemii).

Komitet sterujący konferencji składa się ze specjalistów w różnych dziedzinach, związanych z technologiami ICT. W jego skład wchodzą m.in. Dyrektor NASK ds. Naukowych prof. Ewa Niewiadomska-Szynkiewicz oraz prof. Marek Amanowicz, doradca Dyrektora NASK ds. Naukowych.