100 dni do #CodeWeek2021!

Zaczynamy odliczanie do Europejskiego Tygodnia Kodowania! W tym roku odbędzie się on w dniach 9–24 października. Poprzednią edycję #CodeWeek wygraliśmy, organizując najwięcej wydarzeń promujących programowanie i umiejętności cyfrowe. Jak będzie w tym roku? Wierzymy, że uda się nam zostać na podium.

#CodeWeek to oddolna inicjatywa, w ramach której w całej Europie, ale też na świecie, organizowane są wydarzenia związane z programowaniem. Do tej inicjatywy z roku na rok przyłącza się coraz więcej pasjonatów kodowania: nauczycieli, rodziców, wychowawców, uczniów, ale też przedstawicieli organizacji pozarządowych, instytucji publicznych czy prywatnych firm.

Europejskie państwa ścigają się w liczbie zorganizowanych wydarzeń promujących programowanie oraz rozwój kompetencji cyfrowych, a Polska jest jednym z liderów tej rywalizacji. Podczas 8. edycji #CodeWeek2020 na terytorium Polski odbyło się aż 20 505 inicjatyw! To oznacza, że nasze wydarzenia zaczynały się co… minutę! Zdobyliśmy złoty medal i pierwsze miejsce na podium, ale pokazaliśmy też, że jesteśmy otwarci na naukę kodowania i nowe technologie. Wierzymy, że w tym roku będzie podobnie, a Europejski Tygodnia Kodowania – jedyny tydzień, który trwa aż 16 dni – po raz kolejny zmieni się w prawdziwe święto kreatywności i innowacyjności.

Przygotowania czas zacząć!

Sto dni do rozpoczęcia 9. edycji Europejskiego Tygodnia Kodowania to dobry moment na planowanie wydarzeń organizowanych w ramach #CodeWeek2021. Pomysłów na świętowanie może być wiele: warsztaty z programowania, turnieje gier logicznych, webinary, quziy, zajęcia z robotami, lekcje informatyki i inne inicjatywy, które są okazją do ćwiczenia logicznego myślenia, rozwijania cyfrowych kompetencji czy prowadzenia dyskusji o cyberbezpieczeństwie.

Macie wątpliwości, czy dacie radę zorganizować takie wydarzenie? Niepotrzebnie. Aby wziąć udział w europejskiej rywalizacji, nie musicie posiadać specjalistycznej wiedzy z zakresu kodowania. Do akcji może przystąpić dosłownie każdy – wystarczą chęci i pomysł na wspólną zabawę. Nie wiecie, od czego zacząć? Podpowiadamy!

Bez względu na to, czy pierwszy raz słyszycie o Europejskim Tygodniu Kodowania, czy wspieracie tę akcję od początku, podczas organizowania CodeWeek warto trzymać się kilku sprawdzonych kroków:

  • Masz pomysł? Na dobry początek to wystarczy. Liczą się wszystkie aktywności związane z poszerzaniem wiedzy uczestników na temat programowania, logicznego myślenia czy ćwiczenia umiejętności cyfrowych.
  • Zgłoś się! To ważne, żeby wszystkie pomysły zgłosić na stronie www.codeweek.eu/add i dodać na mapę wydarzeń. Tylko w ten sposób zostaną one wliczone do ogólnej puli inicjatyw odbywających się na terenie naszego kraju. Mimo że Europejski Tydzień Kodowania rusza w październiku – wydarzenia można rejestrować już dziś!
  • Wybierz miejsce. Wydarzenie #CodeWeek2021 można zorganizować w domu, biurze, bibliotece, szkolnej klasie czy świetlicy i oczywiście... w internecie.
  • Zaproś ludzi. Najpierw należy wybierać datę wydarzenia, następnie zaprosić jego uczestników: uczniów, znajomych, rodzinę czy kolegów z pracy.   
  • Nie zapomnij o promocji swojego wydarzenia. Warto wykorzystać media społecznościowe, by dotrzeć z własną inicjatywą do jak największej liczby bliskich i znajomych. Można też przygotować komunikat prasowy do lokalnej prasy. Na stronie CodeWeek znajduje się zestaw materiałów promocyjnych – w tym grafiki, plakaty, przykładowe posty i artykuł.

Scratch i inne inspiracje

Jeśli szukacie natchnienia do działania, koniecznie zerknijcie na stronę koduj.gov.pl. Znajdziecie tu szereg inspirujących pomysłów zarówno na inicjatywy online, jak i te prowadzone „na żywo”.

#CodeWeek2021 to też doskonała okazja do zorganizowania zajęć z programowania w formie kursu. Skorzystajcie z propozycji kreatywnej zabawy online z lubianym wśród początkujących adeptów programowania językiem Scratch i rozpocznijcie fascynującą przygodę z nauką kodowania.

Atrakcyjne w formie kursy dostępne na platformie e-learningowej OSE IT Szkoła skierowane są do uczniów szkół podstawowych: klas 1–3 (kurs „Programowanie w Scratch Junior z Klubem Młodego Programisty”) oraz 4–6 (kurs „Programowanie w Scratch 3.0 z Klubem Młodego Programisty”), a także nauczycieli i rodziców, wspierających dzieci w odkrywaniu świata duszków, pętli i schematów blokowych.

Co ważne – po ukończeniu kursu pobierzcie certyfikat i koniecznie zgłoście swoje wydarzenie! Możecie to zrobić, nawet jeśli już wcześniej braliście udział w kursie. CodeWeek świętujemy raz w roku, ale swoje wydarzenia, także te minione, można zaznaczać na mapie przez cały rok. Przypominamy: tylko zarejestrowane wydarzenia biorą udział w europejskim wyścigu o zwycięstwo.

Zapraszamy wszystkich do włączenia się w obchody największego programistycznego wydarzenia w Europie. W tym roku też marzy nam się podium, zdobądźmy je wspólnie!

Więcej informacji na temat Europejskiego Tygodnia Kodowania znajduje się na oficjalnej stronie europejskiego codeweek.eu i na koduj.gov.pl. Wszelkie pytania związane z wydarzeniem można kierować do Ambasadora CodeWeek lub do biura CodeWeek prowadzonego przez Państwowy Instytut Badawczy NASK: programowanie@mc.gov.pl. Zachęcamy też do zaglądania na Facebooka Code Week Pl oraz Instagrama.