Projekt VARIoT pozytywnie oceniany przez reprezentację Komisji Europejskiej

Niezwykłą użyteczność danych generowanych w projekcie VARIoT (Vulnerability and Attack Repository for IoT ) podkreślali reprezentanci Komisji Europejskiej, z którymi w czerwcu spotkali się przedstawiciele konsorcjum.

Projekt VARIoT, którego NASK jest koordynatorem, jest realizowany od lipca 2019 roku. Prace po stronie NASK koncentrują się na budowie bazy informacji o podatnościach i exploitach w urządzeniach Internetu Rzeczy.

W składzie recenzentów demonstracji projektu, poza reprezentantami HaDEA (European Health and Digital Executive Agency  - agencja, która przejęła część działalności dawnej INEA), byli też członkowie DG CNECT (Commission's Directorate‑General for Communications Networks, Content and Technology). Wszyscy członkowie komisji oceniającej projekt wypowiadali się pozytywnie o projekcie, o tempie pracy, częściowych i spodziewanych wynikach końcowych.

Demonstracja projektu po dwóch latach jego trwania miała też na celu sprawdzenie, czy na pewno prace zmierzają w dobrym kierunku. Spotkanie utwierdziło w przekonaniu obie strony, że wykonywane prace są na najlepszej drodze do uzyskania wyników użytecznych z punktu widzenia zapotrzebowania każdego użytkownika czy producenta urządzeń IoT, jak również właścicieli sieci czy zespołów typu CSIRT. Recenzja pokazała, że projekt ma duży potencjał i cieszy się dużym zainteresowaniem.

Zwrócono się z prośbą o większą promocję projektu, tak aby informacja o budowanej bazie użytecznych informacji o urządzeniach Internetu Rzeczy sięgała znacznie poza grono Konsorcjantów i ich Partnerów. Podjęto już prace w tym kierunku.

Przypomnijmy, że w projekt VARIoT zaangażowanych jest pięć instytucji z 5 krajów Unii Europejskiej: NASK – PIB (koordynator), Stichting The Shadowserver Foundation Europe (Shadowserver, Holandia), Security Made In Letzebuerg G.I.E. (SMILE, Luksemburg), Institut Mines-Télécom (IMT, Francja), Mondragon Goi Eskola Politeknikoa Jose Maria Arizmendiarrieta S COOP (MGEP, Hiszpania).

Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie https://www.variot.eu oraz https://twitter.com/VARIoT_project.