Internet w Polsce ma 30 lat

17 sierpnia 1991 r. – to symboliczna data, która wyznacza rozpoczęcie się w Polsce ery internetu. Właśnie mija od niej 30 lat. Znaczący udział w powstawaniu sieci internetowej w naszym kraju miał Państwowy Instytut Badawczy NASK.

Początkowo sieć internetowa służyła do zastosowań militarnych. Przy jej tworzeniu pracowała amerykańska wojskowa Agencja do Spraw Projektów Zaawansowanych (ARPA) i uczelnie m.in. Uniwersytet Kalifornijski, Uniwersytet Południowej Kalifornii, Stanford i MIT. Później nadzór nad nią przejęła amerykańska National Science Foundation, ale cały czas nie można było używać internetu do celów komercyjnych.

W Polsce za symboliczną datę pojawienia się internetu uważa się 17 sierpnia 1991 r. Około tego dnia doszło do pierwszej międzynarodowej wymiany wiadomości w protokole TCP/IP. Autorem pierwszego e-maila był fizyk z Uniwersytetu Warszawskiego Rafał Pietrak. Odbiorcą z kolei był Duńczyk, Jan Sorensen, szef Ośrodka Komputerowego Uniwersytetu Kopenhaskiego.

Wysłanie wiadomości za granicę nie byłoby możliwe bez łączy zestawionych przez NASK - Zespół Koordynacyjny Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej przy Uniwersytecie Warszawskim utworzony w marcu tego samego roku. Rafał Pietrak w jednym z wywiadów przyznał, że bez tego internet zawitałby do Polski dużo później.

W październiku 1991 r. polskie sieci komputerowe uzyskały łączność z siecią internetu w Europie, natomiast w grudniu Stany Zjednoczone zniosły ograniczenia łączności z innymi państwami i cofnęły zakaz wykorzystywania internetu do celów komercyjnych, co oznaczało otwarcie polskiej sieci na cały świat.

W styczniu 1992 roku w Polsce było już 2 tys. internautów. Pierwszą polską stronę internetową uruchomiono w 1993 r.

Aktualnie w internecie znajduje się 1,8 miliarda stron www. W Rejestrze domeny .pl - prowadzonym przez NASK - jest już ponad 2,5 mln nazw, przy 1,1 mln abonentów.