Myśl kreatywnie. Baw się. Koduj – 10 dni do CodeWeek 2021

Już za 10 dni rozpoczyna się europejskie święto kodowania – #CodeWeek2021. To ostatni dzwonek, żeby zgłosić własną inicjatywę. Sprawdźcie też webinary przygotowane na tę okazję przez biuro CodeWeek i partnerów.

Największe programistyczne wydarzenie w Europie: Europejski Tydzień Kodowania – CodeWeek 2021 zaczyna się już za 10 dni, 9 października, i potrwa – jak na Europejski Tydzień Kodowania przystało… dwa tygodnie, do 24 października.

Europejskie Wielkie Święto Programowania

Europejski Tydzień Kodowania organizowany jest już po raz dziewiąty W ubiegłym roku w Polsce odbyło się 20 000 wydarzeń związanych z nauką i promocją programowania, co dało nam pierwsze miejsce w Europie. W tym roku też walczymy o podium! W tej chwili Polska zajmuje trzecie miejsce na liście państw, ale wydarzeń przybywa każdego dnia. Nie może wśród nich zabraknąć Waszej inicjatywy!

CodeWeek to społeczna, oddolna inicjatywa polegająca na organizacji różnego typu zajęć promujących naukę programowania. Skierowana jest do wszystkich zainteresowanych – nie tylko profesjonalistów, ale też osób, które chcą nauczyć się podstaw programowania lub zarazić innych tą formą aktywności.

Akcja udowadnia, że programowanie jest dla każdego: młodszego i starszego, humanisty i ścisłowca, profesjonalisty, grupy znajomych, rodzin, szkół, bibliotek czy domów kultury. CodeWeek to znakomita okazja do ćwiczenia umiejętności analitycznego, logicznego i kreatywnego myślenia. To także doskonały sposób na naukę poprzez zabawę. 

Każdy znajdzie swoje miejsce

Do CodeWeek możesz dołączyć na dwa sposoby. Po pierwsze – korzystając z bezpłatnych webinarów, podczas których pasjonaci programowania pokażą, jak rozpocząć zabawę z kodowaniem, sztuczną inteligencją, ale też podpowiedzą, jak uczyć programowania offline. Lista wszystkich wydarzeń dostępna jest na stronie: koduj.gov.pl.

Uczestnicy warsztatów będą m.in. budować gry zręcznościowe i strony internetowe, poznawać działanie syntezatora mowy czy funkcji rozpoznawania obiektów w kamerze. Webinary przygotowane są z myślą o młodzieży, nauczycielach, bibliotekarzach, animatorach domów kultury – każdy znajdzie coś dla siebie. Dołącz do tygodnia kodowania już dziś – kliknij w „CodeWeek2021 – sprawdź bezpłatne webinary i zgłoś swoje wydarzenie!”. Będzie się działo! Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, a udział w nich nie wymaga rejestracji. Organizowane są na ogólnodostępnych platformach komunikacyjnych i retransmitowane na Facebooku. 

Bądź aktywny!

Drugim sposobem udziału w CodeWeek jest zgłoszenie własnego wydarzenia na mapę CodeWeek. Nauczyciele, bibliotekarze, pracownicy domów kultury, rodzice mogą zorganizować swoje wydarzenie: rozgrywki gier logicznych, zajęcia z grafiki komputerowej czy robotyki. Forma zajęć jest dowolna, a organizatorów i uczestników ogranicza tylko wyobraźnia. Możesz zorganizować lekcję matematyki z elementami programowania czy przygotować spotkanie z rodzicami, pokazujące propozycje prostych zabaw w kodowanie.

Nigdy nie organizowałeś wydarzenia związanego z nauką programowania? Nic nie szkodzi. Polskie biuro CodeWeek i partnerzy przygotowali liczne inspiracje, podpowiedzi, jakie zajęcia przygotować i w jaki sposób się do tego zabrać. Wszystkie propozycje można znaleźć na stronie: koduj.gov.pl.

Ważne jest, by pamiętać o zgłoszeniu swojego działania na mapę wydarzeń CodeWeek2021 – tylko takie wydarzenia liczą się do europejskiego, przyjacielskiego wyścigu państw. Jeśli potrzebujecie wsparcia w zgłoszeniu inicjatywy, mamy dla Was instrukcję krok po kroku.

Mapa wydarzeń jest bardzo ważna. Od liczby wpisanych na nią aktywności zależy, czy Polska zyska szansę na ponowne wygranie europejskiej rywalizacji. Po zgłoszeniu i zrealizowaniu wydarzenia, jako organizatorzy i uczestnicy CodeWeek, możecie uzyskać certyfikat organizatora i/lub uczestnika. Nie zapomnijcie go pobrać i wydrukować! Zawieszony na ścianie będzie przypominał o dobrej zabawie, a za rok być może zachęci Was do organizowania kolejnych działań.

Jeśli macie pytania lub wątpliwości, jesteśmy do Waszej dyspozycji. Wystarczy do nas napisać na adres: programowanie@mc.gov.pl. Zachęcamy też do śledzenia CodeWeek na Facebooku i Instagramie.

Do zobaczenia już za chwilę na #CodeWeek2021!