Polska drużyna na 2. miejscu w międzynarodowych zawodach cyberbezpieczeństwa

Reprezentacja Polski zajęła 2. miejsce w europejskich zawodach cyberbezpieczeństwa European Cyber Security Challenge (ECSC), które odbyły się w zeszłym tygodniu w stolicy Czech. Na podium w rywalizacji 17 europejskich reprezentacji znaleźli się także Niemcy i Włosi. Za opiekę nad polską drużyną odpowiedzialny jest CERT Polska.

To nasz najlepszy wynik w historii występów w ECSC. Za rok finały odbędą się w Wiedniu.

Do rywalizacji z najlepszymi reprezentantami innych krajów europejskich stanęła w Pradze polska drużyna, składająca się ze zwycięzców krajowych eliminacji. W zawodach mogą startować osoby do 26 lat.

Zawody organizuje ENISA (Europejska Agencja ds. Cyberbezpieczeństwa). Co roku gospodarzem jest inne europejskie miasto. Tegoroczna rywalizacja odbyła się w dniach 28 września – 1 października w Pradze. Więcej informacji można znaleźć na stronie zawodów ECSC.

Krajowe reprezentacje w ramach European Cyber Security Challenge liczą po 10 osób: 5 osób w wieku od 14 do 21 lat (Juniorzy) i 5 osób w wieku od 22 do 26 lat (Seniorzy).

W skład tegorocznej polskiej reprezentacji weszli:

Juniorzy

Jakub Kądziołka (NieDzejkob)

Kacper Kluk (wonrzrzeczny)

Kajetan Grzybowski (DrBrix)

Jakub Wasilewski (snarkysnaut)

Szymon Borecki (szymex73)

Seniorzy

Krzysztof Haładyn (krzys_h)

Jakub Nowak (MrQubo)

Patryk Balicki (limce)

Grzegorz Uriasz (gorbak25)

Karol Baryła (Lorak)

Reprezentanci Polski zostali wyłonieni w kwalifikacjach, w których stawiali czoła zadaniom z kategorii takich jak bezpieczeństwo aplikacji internetowych, inżynieria wsteczna, kryptografia czy wykorzystywanie podatności w aplikacjach. Za organizację konkursów kwalifikacyjnych oraz za opiekę nad reprezentacją odpowiada zespół CERT Polska – ekspercki zespół reagowania na incydenty bezpieczeństwa komputerowego działający w Państwowym Instytucie Badawczym NASK. Film na temat naszej reprezentacji można obejrzeć tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=lt_QoPB1T28