Muzyką powitamy gości szczytu cyfrowego ONZ

Przedstawiciele rządów, instytucji naukowych, firm technologicznych i organizacji społecznych z sześciu kontynentów spotkają się w dniach 6-10 grudnia w Katowicach na Szczycie Cyfrowym ONZ-IGF 2021. Na początek obrad o najważniejszych wyzwaniach Internetu, wysłuchają koncertu pięknej polskiej muzyki klasycznej i filmowej oraz poezji śpiewanej. Koncert będzie transmitowany na żywo przez Telewizję Polską.

Na koncercie „Skrzydła umysłu” usłyszymy światowe przeboje muzyki filmowej, m.in. Wojciecha Kilara z filmu „Dracula”, J. A. P. Kaczmarka z filmu „Marzyciel” i Krzysztofa Komedy z filmu „Dziecko Rosemary”, a także garść mniej znanych na świecie, ale równie pięknych utworów – „Prząśniczkę” Stanisława Moniuszki czy muzyczne aranżacje wierszy polskich noblistów Wisławy Szymborskiej i Czesława Miłosza.  Zabrzmią też arcydzieła muzyki klasycznej: Fryderyka Chopina, Henryka Mikołaja Góreckiego i Krzysztofa Pendereckiego. A wszystko w wyjątkowej sali koncertowej w budynku Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Muzyka jest uniwersalnym medium świata. Od stuleci jej język łączył ludzi z różnych krain i kultur. Podobnie jest z Internetem. Chcemy, aby uczestnicy szczytu cyfrowego, którzy przyjeżdżają z najodleglejszych zakątków świata, pamiętali, że spotykamy się po to, aby budować przyszłość globalnej sieci przyjazną, bezpieczną, otwartą i wspólną dla wszystkich obywateli Ziemi – mówi Dyrektor NASK Wojciech Pawlak.

Szczyt cyfrowy Internet Governance Forum (IGF) jest inicjatywą ONZ, służącą wypracowywaniu regulacji i mechanizmów sprzyjających zrównoważonemu rozwojowi Internetu. Ma przeciwdziałać wykluczeniu cyfrowemu i działać na rzecz wykorzystania technologii dla wspierania aspiracji wszystkich ludzi na świecie. Wśród wyzwań, którym stawiamy czoło aktualnie, jest przestępczość komputerowa, globalne i regionalne akcje dezinformacyjne (fake news i teorie spiskowe), ograniczenie dominacji wielkich cyfrowych korporacji, a jednocześnie dążenie do maksymalnej swobody gospodarczej, wolności słowa i dostępności danych.

Międzynarodowe szczyty IGF odbywają się w różnych krajach raz w roku. Poprzednia edycja odbyła się w Berlinie. Szczyt w Katowicach był zaplanowany w 2020 r., ale został przełożony ze względu na pandemię. Przyszłorocznym gospodarzem będzie Etiopia a kolejnym (w 2023) Japonia.   

Koncert, zaplanowany na początek pięciodniowych obrad, odbędzie się w Katowicach w sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia 6 grudnia 2021 r. o godz. 21. Wśród wykonawców, obok orkiestry, znajdą się m.in. Stanisław Soyka, Natalia Kukulska, Richard Bona, Piotr Cugowski, Cliff Martinez oraz Sebastian Karpiela- Bułecka i Zakopower.

Koncert „Skrzydła umysłu” jest organizowany przez Państwowy Instytut Badawczy NASK, Kancelarię Prezesa Rady Ministrów i Telewizję Polską. Partnerami Strategicznymi koncertu są Bank Gospodarstwa Krajowego, PZU i miasto Katowice.

Koncert będzie na żywo transmitowany w TVP1 od godz. 21.00.