Dzień Bezpiecznego Internetu już 8 lutego!

Szkoły i inne placówki w całej Polsce zgłaszają swoje inicjatywy dotyczące bezpieczeństwa dzieci online. Różnorodne i innowacyjne działania angażują lokalne społeczności i pomagają zrozumieć, jak wiele możemy zrobić, żeby bezpieczniej razem korzystać z internetu.

Gry planszowe, escape roomy, twórczość multimedialna, projekcje filmów, debaty i burze mózgów – pomysłów na działania w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu, obchodzonego w tym roku 8 lutego są tysiące. Nie ma ograniczeń, przyłączyć się może każdy. Możesz znaleźć dla siebie ciekawą propozycję lub zgłosić własną.

Wszystkie inicjatywy zgłoszone w ramach tegorocznych obchodów DBI można znaleźć na stronie Mapa Inicjatyw DBI.

Organizatorzy wydarzenia - Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI) -  wieloletnia kooperacja Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę i Państwowego Instytutu Badawczego NASK - zapraszają do wspólnego świętowania szkoły, przedszkola, świetlice, domy kultury, a także wszystkie inne organizacje i osoby, którym bliska jest idea, by przestrzeń internetowa była przyjaznym i bezpiecznym miejscem dla dzieci i młodzieży. Na mapie inicjatyw DBI zgłoszonych jest już ponad 2200 inicjatyw i wydarzeń. Warto do niej dołączyć, bo najciekawsze z nich zostaną nagrodzone! Inicjatywy z okazji DBI można zaplanować na cały luty i marzec.

 

W tym roku Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzić będziemy w Polsce już po raz osiemnasty. Główne obchody DBI zaplanowane są na 8 lutego 2022 r. Tego dnia odbędzie się bezpłatna konferencja online, a następnie w ciągu kilku kolejnych tygodni eksperckie webinary oraz wirtualne lekcje dla szkół. Na liście prelegentów są m.in.: Natalia Hatalska, Nauczyciel Roku 2021 Dariusz Martynowicz, dr Magdalena Rowicka, Joanna Mikusek-Przystajko, Ewa Dziemidowicz, Łukasz Wojtasik, Martyna Różycka i Ewa Domańska. Do zaplanowanych wystąpień zostało kilka dni, za to lokalne inicjatywy związane z Dniem Bezpiecznego Internetu profesjonaliści pracujący z dziećmi (nauczyciele, dyrektorzy szkół, edukatorzy) mogą zgłaszać już teraz aż do końca marca.

 

Aktywizacja dzieci i młodzieży

Wspólne działania na rzecz budowania bezpiecznego internetu poprzez edukowanie, uświadamianie i rozmowę wyzwalają emocje oraz motywują do działania. Dzieci i młodzież uczą się, że mają wpływ na rzeczywistość, która ich otacza. Że zamiast biernego przyjmowania świata mogą proaktywnie działać na rzecz zmiany. Na stronie dbi.pl dostępna jest mapa inicjatyw, gdzie w każdej chwili można zobaczyć, w których placówkach obchody Dnia Bezpiecznego Internetu już zostały zaplanowane.

Jak zgłosić inicjatywę w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu?

Aby dołączyć do ogólnopolskiej mapy inicjatyw, wystarczy wejść na stronę: dbi.pl i uzupełnić znajdujący się tam formularz zgłoszeniowy. Działania powinny być zaplanowane do realizacji na okres od początku lutego do końca marca 2022. Każda placówka, która zarejestruje swoją inicjatywę, otrzyma elektroniczne zaświadczenie udziału w DBI.

Zgłoszone inicjatywy biorą także udział w konkursie, w którym najciekawsze z nich zostaną nagrodzone. Wśród nagród jest m.in. monitor interaktywny Samsung Flip – za pierwsze miejsce, a także: telewizor, projektor i laptop, dla trzech kolejnych inicjatyw. Z kolei 30 wyróżnionych inicjatyw zostanie nagrodzonych pakietami książek autorstwa Łukasza Wojtasika: „Sieciaki. Misja bezpieczny Internet”.

Każdy pomysł na inicjatywę jest dobry!  

Możliwości świętowania wydarzenia jest naprawdę wiele. Każdego roku szkoły i placówki edukacyjne zaskakują swoją kreatywnością i różnorodnymi pomysłami. Mogą to być spotkania, warsztaty, webinary, zajęcia edukacyjne, a także gry, zabawy, quizy, czy wspólne przygotowanie plakatów i komiksów.

Organizatorzy lokalnych wydarzeń Dnia Bezpiecznego Internetu mogą skorzystać z materiałów edukacyjnych, które są do pobrania na stronie dbi.pl. Na platformie edukacyjnej można znaleźć plakaty, grafiki, kolorowanki, a także wiele innych podpowiedzi związanych z  organizacją DBI – między innym jest tam lista programów edukacyjnych, z których można skorzystać, scenariuszy lekcji, filmików i propozycji zajęć. Wszystkie podzielone na różne kategorie wiekowe.

 

Dzień Bezpiecznego Internetu promuje działania na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i  młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.

Partnerzy wydarzenia to Fundacja Orange (Główny Partner) oraz Samsung, Google, Tik Tok, Meta (Partnerzy strategiczni), oraz Firma Librus – wydawca portali edukacyjnych Librus Rodzina oraz Librus Szkoła. Konferencja została objęta honorowym patronatem przez Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz Ministra Edukacji i Nauki.

Wszystkie szczegółowe informacje znajdują się na stronie dbi.pl

 

Kontakt w sprawie Dnia Bezpiecznego Internetu

NASK: 

media@nask.pl

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę: 

Julia Szlęzak, julia.szlezak@fdds.pl

Anna Grabowska, anna.grabowska@fdds.pl